JFK: Poslední důkaz (2023) (TV film)

Veľmi milo prekvapený. Samozrejme, divák nedostane odpovede na tie najdôležitejšie otázky, no všetka česť tvorcom, ktorí stoja za veľmi objektívnym dokumentom, v ktorom dostávajú priestor všetky zúčastnené strany aj so svojimi teóriami. Nie nie, Lee Harwey Oswald to nebol. A keď bol, tak určite nie sám, pričom obzvlášť sa mi pozdáva, aké fakty v podobe autentických výpovedí zaznievajú, ktoré nakomplet spochybňujú oficiálnu teóriu Warrenovej komisie.

JFK: What the Doctors Saw (2023)

Človek sa dozvie informácie (netvrdím že pravdivé), ktoré doposiaľ nikdy nikde počuť nemohol, pričom viac menej potvrdzujú teóriu buď o viacerých strelcoch, alebo strelcovi, ktorý strieľal spredu a nie zozadu, ako to znie v záverečnej správe Warrenovej komisie, ktorá bola zhruba po 10 rokoch nakomplet spochybnená, aby ju opätovne po pár rokoch potvrdili iní odborníci. Nechcem tu spojlerovať, lebo to by si potom divák, ktorého zaujíma tento prípad, samotný dokument príliš “neužil”, a tak len na záver dodám, že tento dokument, pravdepodobne na ČT alebo History neuvidíte. Tie sa totiž striktne držia len jednej jedinej teórie, “single bullet theory”, čo teda tento rozhodne nerobí, no informačne z pohľadu vyšetrovania ďaleko viac obohatí, ako hentie pásové počiny, ktoré chrlia prevažne štátne televízie, alebo kanály ako History či NG. Príjemnú zábavu a ústa treba zavrieť ..

All or Nothing: Tottenham Hotspur (2020) (seriál)

Ani by ma nenapadlo, že to bude tak kvalitná “podívaná”. Táto časť je však ďaleko viac o Josém, než samotnom klube, pričom pri sledovaní tejto série, Vám veľmi rýchlo dôjde, že všetko čo sa o ňom hovorí (v dobrom, z pohľadu spôsobu práce s hráčmi po mentálnej stránke) je absolútna pravda. Pecka.

Dycky Sunderland - Série 2 (2020) (série)

Klub v tretej najvyššej súťaži je v totálnych sračkách, aby následne kúpil hráča za 3 mega. To je nápad!! Dicky (kokoty) zo Sunderland-u je jeden z najlepších seriálov o fungovaní "amatérskeho" klubu, ktorý sa permanentne zmáta v problémoch, no stále udržiava veľký sen pri živote. Ak chcete vidieť góly, musíte na YouTube, toto je úplne o niečom inom, pričom aj druhá séria spĺňa veľmi vysoké kritéria dokumentaričiny. Nie však športovej, ako skôr vzťahovej či ekonomickej, ktoré sú s tou športovou úzko prepojené, nie je ich ale vidieť, pričom rapídnym spôsobom ovplyvňujú to, čo vidia úplne všetci, a to - výsledky.

Všechno nebo nic: Arsenal (2022) (seriál)

Po sérii o Man City, ktorá bola famózna, som mal trochu obavy “ihneď” siahnuť aj na túto o Arsenale a tak som si nechal taký “menší”, časový odstup. No a skutočne sa niet čoho obávať. Je to priamo z kuchyne solídna dokumentaričina v hlavnej úlohe s trénerom, ktorý presne ako som si myslel, naplní všetky predpoklady extrémne kvalitného trénera. Arteta je skrátka “nový” Guardiola s podobnou, hernou identitou, no zato s ďaleka menším rozpočtom dokáže urobiť prácu, na ktorú by 99% trénerov nemalo gule. Veľmi mu fandím.

Sir Alex Ferguson: Nikdy se nevzdej (2021)

Okrajovo od hráčskej kariéry, trénerskej v Aberdeen až po Man UTD. Ťažké rozhodnutia, myšlienky, zmeny. To všetko musel Alex podstúpiť. Keby trénoval na Slovensku, v živote by sa nepresadil, lebo by ho po tak katastrofálnom úvode v Man UTD - momente vyjebali. Ale to je to myslenie, mentalita národa, odvaha, stáť za svojimi rozhodnutiami aj vtedy, keď sa nie všetko vyvíja tak, ako si človek z idealizuje. Fantastická kariéra.

Beckham (2023) (seriál)

Ďaleko viac o živote, osobnom pohľade a vnímaní nastolených situácií, ktoré rapídnym spôsobom ovplyvňovali súkromný život. Iný by sa pravdepodobne zložil. David to solídne zmákol v prospech rodiny. A mimochodom. Máme rovnakú "poruchu" .. stačilo by si pozrieť skrine a prejsť prstom po nábytku.

Bez lítosti (2023) (seriál)

Drsné, autentické výpovede odsúdených za zvlášť závažné TČ, doplnené o občasné zábery z rekonštrukcií či z miest činov. Je to ďalšia, ťažká téma na spracovanie, ktorú češi zvládli viac než slušne ..

Nazi America: A Secret History (2000) (TV film)

Neskutočný dokument plný rôznych reálnych prípadov, informácií či autentického materiálu nie len z dávnej minulosti, ale aj tej nedávnej (v období roku vzniku dokumentu). Dlho som ho zháňal, konečne som ho mal možnosť vzhliadnuť a môžem len odporučiť. Divák sa prakticky dozvie všetko, čo o tejto ideológii treba vedieť, no najmä, ako sa dostala a následne šírila (a aj stále šíri) medzi radikálnymi občanmi USA. Niekedy mal človek počas sledovania pocit, že to snáď ani nebolo možné, ako boli mnohé aspekty tejto ideológie nie len že tolerované, ale doslova a do písmena sa jej dostávalo podpory, bez servítky, priamo do ksichtu verejnosti, bez ohľadu nato, aký mala nato názor. Ak vám to náhodou niečo pripomína, tak nie - nemýlite sa, len farby vlajky sa zmenili ..

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Dám päť, i keď je to skôr na štyri, nakoľko posledné týždne a hádam aj mesiace vychádza jedna sračka za druhou, ktoré doslova a do písmena solídne ťahajú tejto krásny žáner ku dnu. Netreba všetky komentáre užívateľov brať doslovne. Určite to od úvodu až do samého konca nie je taký nárez, pričom rapídne zrýchlenie deja plného excelentných hororový záberov dostane priestor až v záverečnej tretine. Klamal by som, keby som tvrdil, že sa dej nerozbehne ďaleko skôr, no s tými potokmi krvi či lietajúcimi hlavami, rukami, sa divák určite nedostane do kontaktu hneď od úvodu. Bál som sa tohto pokračovania, no musím uznať že to tvorcovia zvládli na výbornú a keďže momentálne je tento horor, v tomto roku, ako sám vojak v poli, pričom skutočný znalec hororovej tvorby, jednoducho nemá s čím porovnávať, tak mi neostáva naozaj nič iné, ako udeliť jackpot. Je to kvalitne spracované, je to pochmúrne, je to špinavé, je to krvavé a to už dnes bohužiaľ (či Chvála Bohu?) - stačí.