• Krátkometrážní

Adam (2009)

Rádoby hlubokomyslná polokomedie o tom, jak je život pes a jak je super se zalovískovat a co z toho může být za průšvihy (které už jsou super o něco, o dost, míň). Až nápadně podobné skvělému 500 Days of Summer, jenže bez Zooey Deschanel a sarkastických poznámek a životních pravd. Chápu, že je poněkud náročné pracovat s emocemi, když má vaše hlavní postava aspergera, ale režisér se aspoň mohl rozhodnout, jestli z toho chce mít komedii nebo drama. Zkusil smíchat obojí a doufal, že to vyjde, vždyť život je hořkosladký, no ne? Navíc mi přijde, že obsazovat do rolí asociálních bloudů herce, co by mohli na obálku lifestylových časopisů, je tak trochu výsměch všem těm upgradům, co člověk ráno zkouší před zrcadlem...nebylo by to poprvé, kdy bluma vypadá jako zakázané ovoce.

Agora (2009)

Příběh, ve kterém Rachel Weisz vždycky někam přijde a pronese ultimátní pravdu, a který se většinou tváří jako toleranční agitka...překvapivě funguje. Vyplatí se počkat si na finále. Film i chytře těží z konfliktu mezi náboženstvími. Křesťané tu jsou primárně záporní, což mnohé potěší a mnohé naštve. Amenábar dokázal téhle situace skvěle využít. Skrze Hypatiu, která pronese, že věří ve filozofii, si lišácky rýpnul do všech věřících...ono se to s ničím nemá přehánět, vlastně ani s vírou. Film tak přinesl zajímavý příběh a "poselství", které tu ale naštěstí nepřerostlo děj (což je u historických filmů se všemi těmi děsně moudrými lidmi ze starověku dost často problém).

Avatar (2009)

"Zřím tě". Zřel jsem a prozřel jsem. Patetické, megalomanské a příběhově unylé. Kolem Avatara byla velká reklama, a když jsem pak seděl v kině a sledoval to, co se jevilo jako nejlepší film současnosti, zjistil jsem, že je to vlastně zcela obyčejné sci-fi, kde jsou jen úžasné vizuální efekty, rozhodně ne příběh, rozhodně ne až vtipně laciné dialogy ("Zřím tě", no tak z toho jsem opravdu nemohl). Jinak si myslím, že použít jména z mytologií je už tak šíleně ohrané, že by se to snad mělo zakázat. Pandora, i kdyby jsem v tom našel nějakou spojitost s onou planetou, což se mi tedy nepodařilo, můj názor by to nezměnilo, stejně tak je to i s použitím označení pro vrtulník....Valkýra (pojmenovat toho vojáka Herkules náhodou nechtěli?). Tenhle film je komerční tahák a já se chytil. Dobře mi tak. Ale zase je hezké, že Avatar má ambice proplesknout společnost co se zodpovědnosti týče. Za to dávám tu jednu hvězdičku. Cameron mě rozfňukal jak u Titanicu (skvělou plačtivou romancí, kde DiCaprio natáhne bačkory v ledových vodách Atlantiku, fňuk), tak u Avatara (nakonec místo toho eko poselství mohl Cameron vysadit kus amazonského pralesa...)

Bruno (2009)

Trefná satira, kde není ani trocha politické korektnosti. Jen ať to svět uráží, urazit to může jen někoho, kdo se v tom vidí. Cohen jako Brüno je drsnější než jako Borat. Epizoda Hamás vs hummus byla asi nejlepší, samozřejmě až na to rotopedové dildo (A pochopitelně až na toho pánbíčkářského spasitele gayů - tady Cohen ukázal, že umí šít do všech, což je jedině dobře).

Dar (2009)

Příběh smutný, zpracování tristní. Enormně nesympatický představitel bratra zemřelého, jehož románek byl opravdu navrch. Carey Mulligan to prostě nezachránila. Brosnan už v Mamma Mia působil dost nepatřičně, tady tak vypadal ještě hůř. Bond mu slušel nejvíc.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Blomkvist tlustší a nesympatičtější než v prvním díle. Nenapínavé a málo hrozivé. Lepší televizní film, který podobně jako jednička zabrousil do soap opery, ve které ale tekla krev. To by vůbec nevadilo, spíš naopak, kdyby to bylo ale dohnané do nějakého extrému. Tady se to nejnapínavější docela vytratilo a finále skončilo ve frašce - ta nonšalantně zaseknutá sekera v koleni to zabila....

Do Começo ao Fim (2009)

Z nouze ctnost. Příběh je jalový, samozřejmě až na bizarnost vztahu Francisca a Thomáse, zpracování je zmatené, film nešetří klišé a hudba se tváří kdovíjak dramaticky, přitom by pokulhávala i jako kavárenská kulisa. Ale v nouzi ta ctnost byla. Zaujalo mě to a drželo to můj zájem mezi údivem, znechucením a pochopením.

Glee (2009) (seriál)

Je to seriál s neskutečně hloupým a černobílým příběhem, ozdobený populární otázkou menšin ve většinové společnosti. Přestože zprvu seriál působí jako laciná limonáda ze střední, předělávky známých songů z něj dělají něco víc, na co stojí za to se koukat. Nevěřil jsem, že bych se na tenhle seriál mohl dívat a hodnotit ho tak pozitivně...stalo se. Jednu hvězdičku ubírám za americké dojáky, laciné dramatické scény a pathos, přes které se ale lze přenést.

Kawasakiho růže (2009)

Prosím, prosím, už žádné další fňukání nad křivdami minulého režimu ve filmech. Děkuji. (I když zrovna tohle fňukání bylo báječně natočené)