Šinseiki Evangelion (1995) (seriál)

Největší pozitivum Evangeliona je jeho celková kvalitativní vyrovnanost (tedy kromě dílu 25 a 26, ale o těch později) a povedeně vykreslené charaktery (rozhodně ale nejde o vrchol anime), které jsou uvěřitelné a chovají se relativně racionálně.Akce je hodně (což by asi mecha mělo splňovat) a je povedená, mimo ní samozřejmě sledujeme také životní strasti pilotů EV a i tady se dá mluvit o velmi dobře odvedené práci.A ted k závěrečným dvěma dílům: osobně je vnímám, jako prachsprostý podvod na divákovi a různé superlativy na jejich adresu beru jako zkraty některých místních otaku(Geniální? Fenomenální?Nic takového se nekoná...Spíš k nim sedí: Odfláklé, nudné, levné).Vtipné je, jak si tvůrci mysleli, že oblbnou diváka tím, že mu dají jakoby hutnou filozofickou myšlenku, nad kterou bude on sám přemýšlet a zapomene tím na to, že tato filozofie nijak zvlášť nekoresponduje z dosavadním dějem a nebude tedy vyžadovat pořádný a propracovaný konec.Podle toho co tu čtu, se jim to opravdu povedlo a někteří (a těch je spousta) jim to sežrali i z navijákem a k obědu si dali udici a časopis o rybářství.Já jim to nesežral.Pokud chcete filozofování v anime, spíš než poslední díly Evangeliona, doporučuji parádní seriál Haibane renmei.Nechci jen kvůli nepovedeným posledním dvěma dílům, dát NGE hvězdičku dolů, protože jsem se věsměs bavil výborně a tak dávám pět...slabších 5*

TRON: Legacy 3D (2010)

Líbí se mi, jak si Kosinski vyhrál s tronovským světem, vše potřebné měl již v povedeném prvním filmu z roku 1982, vybral jen to nejlepší a upgradoval a upgradoval až z toho vyšla tahle high-tech paráda.Hudba Daft Punk jakoby k potemnělému cyber-worldu prostě patřila a dokáže navodit úžasnou atmosféru, výběr herců byl taktéž povedeným tahem, Bridges si hraje to svoje, mladá krev Garrett Hedlund je příjemným překvapením a Olivia Wilde je v kyber oblečku sexy a navíc se evidentně před kamerou cítí jako doma.Spousta sekvencí je svým vyzněním a provedením vyloženě dechberoucích, například scéna s motorkami je jednoduše kulervoucí.Podle všeho co jsem tu napsal, to vypadá, že je to za jasných 5*.Proč tedy dávám 4*?Důvodem je děj.Je opravdu hodně jednoduchý a cítím v něm i jistou šablonovitost.Když vše sečtu a udělám konečné zúčtování: Tron: Legacy je film, kde velmi výrazně vítězí forma nad obsahem a to až tak moc, že mi to zabraňuje udělit pátou hvězdu.Ta forma je jinak ale opravdu výtečná a bavit se budete rozhodně obstojně, takže doporučuji....Čisté 4*

The Guild (2007) (seriál)

První dvě sezóny jsou parádní a úspěšně a komediálně sondují život dnešních pařanů, ovšem třetí a čtvrtá jsou tak nudné, že hodnocení jde skoro k odpadu a nezachrání to ani solidní (ikdyž přibývajícími díly trošku otravná) Felicia Day. Takhle neuvěřitelně sestupnou tendenci v rámci seriálů dlouho nepamatuji. 1.sezóna - *****, 2.sezóna - *****, 3.sezóna - **, 4.sezóna - *...celkově - slabší 3*. BTW: daleko lepší než poslední dvě serie jsou klipy, které je mají propagovat, v nich je Felicia tak okouzlující, že musí rozhodně být mokrým snem každého nerda (a nejen jeho).

Sanctum (2011)

Téměř odpadová mizernost. Nebýt toho, že pod filmem je jako producent podepsán Cameron, neštěkne po Sanctumu ani pes. Je tu všechno špatně - nulová atmosféra, naprosto katastrofální herecké výkony, ultradementní dialogy (debilnější dialogy byli za poslední dobu snad je v Posledním Vládci větru), nepovedeně natočené podvodní scény, primitivní příběh. Sanctum je jednoznačně to nejhorší, co jsem z nových filmů za posledních pár měsíců viděl. Slabá 1*

Jackass 3 (2010)

Třetí jackassácký celovečerák přináší opět velmi slušnou sbírku nápadů, jak co nejefektivněji spáchat sebevraždu, či přijít o nějakou končetinu, nebo se prostě jen nechat brutálně zesměšnit. Už je to dlouho, co jsem Knoxvillovu partu viděl naposledy a jsem rád, že po pár letech jsou zase ve formě a s velkou porcí originálních fórů, ikdyž je pravda, že některé ze starších scének spíše recyklují, na druhou stranu sami sebe nekopírují úplně a snaží se vždy přidat aspoň minimální dávku innovace a to se cení. 80% Edit: R.I.P. Ryan.

Puni Puni Poemi (2001)

Zejména v druhém díle vynikající parodie na klišé v Anime.Hlavní hrdinka, která řekne asi tisíc slov za minutu je skvěle ujetá, ostatní postavy jsou taky ujeté a každá z nich reperezentuje nějaké to klišé.Celkově jsem rozhodně spokojen, jen bych tvůrcům vytkl to, že mohli někdy klidně přitvrdit a ještě víc si udělat srandu s těch nejvíc klišoidních věcí v Anime (to se týká hlavně 1.epizody), to je ovšem problém většiny i západních parodických filmů, kdy těžko tvůrci dokážou najít tu správnou rovnováhu a film vtipy nepřeplácat a zároveň jich tam nedat málo.4* s tím, že mě hodně potěšila vynikající scéna, která naráží na klišé v hentaii.(BTW: hentai by si taky zasloužil svůj parodický film, protože některé serie, které se berou zbytečně vážně, si o zparodizování vyloženě říkají + spousta explicitních scén, by se dala natočit klidně i komediálně, nejen sexuálně)

Všechno je sračka (2009) (studentský film)

Docela povedený, dokumentární Weinrebůb počin, který, spíš než nějakým souborem informací o pomatené Hepnarové je tvrdou kritikou společnosti ve všech jejích možných režimových formách.Weinreb zcela správně nenarušuje téměř půhodinový monolog někdejšího přítele Hepnarové a dobře pracuje i s kamerou.Otázkou ovšem je, jestli z gauče mudrujícího dědy můžeme vůbec brát vážně.Co se týče tvůrce tohoto snímku, tak uvidíme jak se mu bude dál dařit, nicméně na kvalitního dokumentárního režiséra má relativně dobře zaděláno.Lepší 3*

Koe de ošigoto! The Animation (2010)

Naprostý souhlas se Subjektivem...tohle je opravdu zatraceně špatný vtip.Koe no oshigoto! nefunguje nijak - ani jako komedie, ani jako hentai.Opravdu nedoporučuji. - Slabá 1*

Haru no ashioto The Movie: Ōrin dakkan (2004)

Haru no Ashioto The Movie: Ourin Dakkan vypráví o třech slečnách, které chrání svojí školu před všemožnou lidskou pakáží.Na začátku během 3 - 4 vteřin porazí jiné tři slečny, které poslala hlavní záporačka - učitelka, která chce ovládnout tuto školu a v cestě ovládnutí této školy jí stojí již zmíněné trio školaček.Než se ale dostanou k ní a tím pádem k hlavnímu a taky jedinému souboji celého filmu, staví se ještě za umírajícím zástupcem ředitele.Ten jim sdělí, že mu to udělala právě hlavní záporačka a slečnám dá památnou bassebalovou pálku, díky který by měli skončit s bezprávým na této škole.Slečny dojdou do hlavní záporačkou zabýrané ředitelské kanceláře a dochází k očekávanímu konfliktu.Toliko k ději, který na konci skrývá asi 1% překvapení.Haru no Ashioto The Movie není kvalitní a to z několika důvodů: za 1.charaktery vzhledem k stopáži jsou nevykreslené, za 2. kresba je spíš průměrná, 3. děj je dementní.Před podprůměrným hodnocení nezachrání tohle zbytečné anime dílko ani občasná snaha o vtip, kdy hlavně scéna s hlavní záporačkou má být vtipná, ale není.Nebrat - slabé **

Mušiši (2005) (seriál)

Na Mushishi se hodí jen samé superlativy. Dokonalá vyváženost vynikající kresby se zatraceně dobře promýšlenými jednotlivými díly dává dohromady jedinečný celek, který je tím nejlepším, co jsem zatím v rámci Anime viděl a jsem velice zvědav, jestli se najde seriál (a tím nemyslím jen kreslený a jen japonský), který mě víc uchvátí, pobaví a také donutí k přemýšlení. Ginko se svojí moudrostí, talentem a inteligencí je nejsympatičtější mužskou postavou, kterou jsem zatím poznal.Co se týče jednotlivých dílů, tak všechny mají svojí obrovskou kvalitu, nicméně nejoblíbenější je pro mě díl s rybníkem v němž bydlí překrásná zelenovlasá slečna, který se postupně posunuje k moři. Mushishi nemůžu jinak, než vřele doporučit. 98% a místo v TOP 10 je naprostou samozřejmostí.