Rebelové (2001)

Renčově stylizované režii by slušel o něco propracovanější scénář, ale i tak je to pořád koukatelnější než brigádničtí "Starci na chmelu" nebo nudná "Noc na Karlštejně." 7/10

Dynamic:01: The Best of DavidLynch.com (2007)

To nejhorší z tvorby Davida Lynche. Výsledné 3* dávám hlavně díky závěrečnému rozhovoru, ve kterém režisér odpovídá na otázky od svých věrných fanoušků. Hodnocení jednotlivých kraťasů: Darkened Room 6/10, Boat 5/10, Lamp 6/10, Out Yonder-Neighbor Boy 5/10, Industrial Soundscape 1/10, Bug Crawls 4/10, Intervalometer Experiments 1/10. Celkem: 5/10

50x a stále poprvé (2004)

Strašně nevyrovnaný film. Nevidím důvod, proč mixovat překvapivě vkusnou romantiku s odpadovým humorem. 5/10

Parfém: Příběh vraha (2006)

Dosti vyčpělá voňavka.... Ono se také není čemu divit, když je celý film postaven na vůni, kterou nemůžeme cítit. 6/10

Kráva (1993)

Spisovatel a scénárista Jan Procházka byl mistr obyčejných a silných příběhů, Karel Kachyňa zase dokázal těmto předlohám vtisknout neopakovatelnou poetiku. "Kráva", poslední film zmiňované dvojice, není výjimkou. I zde se na pozadí starých časů odehrává příběh venkovského člověka a jeho každodenní rutiny. Z tohoto minimalismu pak vzešel snímek, který se svou intenzitou řadí k vrcholným ukázkám Kachyňovy filmografie (a že je s čím porovnávat). 8/10

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Druhá polovina "Anglického krále" už zaváněla průšvihem - Menzel evidentně netušil, co chce sdělit. Filmu nic nepřidají ani laciné efekty a samoúčelně nadužívaná nahota. 5/10

Kouzelný dům (1939)

Slibný námět a několik povedených scén je asi tak všechno, co může dnes tento český "Muholland Drive" (úsměvné spojení slov jako by odráželo výslednou kvalitu díla) divákům nabídnout. S odstupem let působí "Kouzelný Dům" předvídatelným dojmem, psychologicky nevěrohodně a herectví Zdeňka Štěpánka přepjatě. Škoda, už jenom kvůli Mandlové a Vávrovi. 6/10

Lekce Faust (1994)

Loutkové divadlo podle Švankmajera. Délka celovečerního filmu je pro surrealismus ubíjející, nápady se po čase začínají opakovat a na řadu přichází únava. Opakem k tomuto filmy jsou režisérovy krátkometrážní snímky ("Tma/Světlo/Tma", "Možnosti dialogu", "Jídlo"...), mnohé z nich totiž patří vůbec k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie stvořila. 6/10

Vyvolený (2000)

Po režijní stránce nemám prakticky co vytknout - Shaymalan si pohrává s detaily, volí netradiční úhly snímání a dbá na důležitost barev. Naproti tomu celkem prázdný děj místy rozmělňuje geniální motiv celého filmu - běžné vyprávění je pojato jako regulérní komiks (dobro/ zlo, hrdina/ padouch…). P.S. Pointu "Vyvoleného" jsem znal předem, ale myslím si, že to nijak zásadně neovlivnilo můj zážitek z něj. 8/10