Okamžik zlomu (2007)

Old school, která se mi hodně líbila. Ad zakončení: Vážně pochybuji, že by odpojení od podpůrných přístrojů (byť za daných okolností), mohlo v americkém právním systému vyústit v tak závažné obvinění. A pokud ano, Crawforda z celé záležitosti vyseká pár schopných advokátů, dříve než řekne: Fracture. 3,5*

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

Purpurové řeky 2 mi osobně konvenují více než první díl (kde pověstná vsuvka s lavinou zhatila celkové vyznění filmu). Atmosféra vynikající, kamera též, religiózní tématika poměrně dobře zpracovaná (byť vyfabulovaná až běda). Velmi zábavné. 3,4*

Johanka z Arku (1999)

Jana z Arku byla fanatička, ano, jistě. Psychicky přinejmenším nevyrovnaný a pravděpodobně trpící jedinec (dnes bývá dokonce spojována s transsexualitou), navíc přesvědčený o své vyvolenosti. To je pak k hysterii vskutku jenom krůček. Znáte-li dějiny, víte, že film je pojat faktograficky poměrně věrně. Pokud jste si v souvislosti s Bessonem vzpomněli na husity, vězte, že historie se někdy ubírá značně podivuhodnými stezkami: http://archive.joan-of-arc.org/joanofarc_letter_march_23_1430.html K filmu jsem přistupovala velmi skepticky, po opakovaném zhlédnutí, však musím říci, že tenhle syrový živý obraz z 15. století si zaslouží 3,5 hvězdy.

Libertin (2004)

Velká část filmu se odvíjí v divadle a o divadle (jakožto životním stylu i údělu) pojednává; autoři snímku tak (nejspíše nevědomky) poukázali na povahu Deppova herectví, které je excentrické, možná až sobecké a ostatní herce odsuzuje do role kulis (v lepším případě takřka neviditelných sparing partnerů). A navzdory tomu jej budete mít rádi...

Titus (1999)

Krásné, drsné a hodně invenční postmoderní pojetí první Shakespearovy tragedie. Paralela mezi Římany a italskými fašisty (chvílemi dokonce německými nacisty) je nesmírně působivá. Pokud přistoupíme na premisu některých literárních vědců, že Titus by se v rámci dnešních estetických kategorií dal charakterizovat jako alžbětínský splatter gore, pak je křiklavé dryáčnictví jistých scén (ať už lehce hororových nebo groteskních) zcela na místě. Mimochodem, tolik diskutované násilí je většinou velmi stylisované a má smysl. Anthony Hopkins opět soustředěný, přesně a uměřeně vyjadřující širokou škálu emocí od odcizení, přes vztek, zoufalství, rezignaci, až k šílenství. Barevné scenérie kontrastují s tragickým dějem, v němž není hrdinů ani zlosynů v pravém významu slova, leč pouze poražených. 5 hvězd

Blade Runner (1982)

Někdy se setkáváme s anketami o nejlepší film, knihu atp. Takto uvažovat nechci a nemohu. Ale mohu říci, které dílo mě nejvíce ovlivnilo. V rámci filmu patří mezi takovéto mé osobní milníky právě Blade Runner. Absolutní dystopie. Svět, jenž se hroutí do sebe. Lidé, kteří přestávají být lidmi a androidi, kteří touží po normálním životě. Temné podobenství o otroctví a sebe-otroctví každého z nás. Entropie, z níž není úniku. A možná už to ví dokonce i detektiv, jehož jméno nápadně připomíná jméno filosofa, který se zásadně a tragicky zasloužil o „rozevření nůžek“ mezi lidskou duší a přirozeností. Co určuje právo na život? Práh bolesti? Schopnost snít? Milovat? Umírat? Ridley Scott má dle mého skromného názoru poněkud nevyrovnanou sérii, ale tento film nelze pominout, neboť dalece přesahuje žánr sci-fi a dotýká se témat existenciálních (nejenom...). Klobouk dolů a 5 hvězdiček v něm.

Sedm (1995)

Se7en je noční můra: A byl den osmý a byla tma. Kevin Spacey hodně působivý (hlavně díky kontrastu image maskota moskevské Olympiády a sociopatického chování) . Jenomže po vraždě (nevraždě) Victora, kdy je většina diváků skutečně otřesena, atmosféra i logická výstavba příběhu poněkud upadá. Každé další sledování filmu, tento můj (velmi skromný:)) názor potvrzuje. Vidětí poprvé: Šok a nadšení. Podruhé: Příjemná lekačka. Dále: Dobré, prostě dobré. 3,45 hvězdy.