Box (2009)

Taky zaujimavy napad, tak pekne urobene (atmosfera rokov 70tych), herecky fajn, a aj to tajomno co sa celym filmom nesie je velmi fajn... Ale preco, preco je tam na pozadi ten totalne nezmyselny scifi motiv co to cele pokazil? Keby to ozaj ostalo pri krabicke, gombiku, milion dolaroch vs smrt niekoho neznameho, plus muz so znetvorenou tvarou - krasa! Mozno by to nestacilo na celovecerny film a vela divakov by urcite ostalo nespokojnych ze by to ostalo take "otvorene" ale mne prave to vysvetlenie, a prave to uplne nezmyselne scifi vysvetlenie vadilo najviac. Preto len 2. Vyborny napad, zaujimave ale - velke minus za tie nezmysly

Aberdeen (2000)

Uz davno som nedal 5* tak patri sa. U tohto filmu som ani nemal nejak problem s plnym poctom. Norsko, Svedsko, Skotsko - to su vsetko take krajiny kde je drama uplne prirodzena :) Jednoducho cokolvek odtial vyjde ma sancu byt vybornym filmom (alebo inak - ziadny seversky film nebol zatial u mna uplny prepadak). Zo severu proste prichadzaju take filmy co sa ludom pacia uz len z principu (aby posobili intelektualne, hip a nezavislo). Aberdeen je tiez podla mna takou dramou pre narocneho divaka. Ale - pacilo sa to aj mne - obycajnemu divakovi. Pribeh je obycajny ale tak silne podany (herecky, kamera, super hudba od Preisnera) ze sa to vynikajuco sleduje od zaciatku az do konca aj ked je to len taky "obycajny pribeh". Ako bonus Lena Headey s krasnym severskym prizvukom + uz spominana Preisnerova hudba... Chvilu som aj rozmyslal ze ci 4* nebudu stacit ale - posledna scena (a Vreeswijkov song) ma presvedcili ze inak ako 5 to nejde. Urcite to najlepsie co som za poslednych par mesiacov videl - odporucujem vsetkym narocnym, ale aj obycajnym divakom!

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

meno toho rezisera naspamat neviem, ale asi som si ho oblubil pri spirited away (stale podla mna to najlepsie co som od neho videl), howl's moving castle bolo skoro rovnako dobre, a ponyo - ponyo mozno nebolo az tak prevratne, ale stale - je to vyborny film. onen reziser ma totiz talent rozpravat pribehy tak krasne surealne ze clovek sa ani nezamysla nad tym ze to tak nemoze predsa byt, ze je to len fantazia - uplne sa necha vtiahnut do pribehu a vsetko co sa pred nim odohrava mu pride uplne prirodzene. Ak by sa niekto rozhodol nieco taketo realizovat ako hrany film, narazi na iste hranice - ludske postavy mozu byt roztomile len do urcitej miery a najma efekty a triky, ak maju vyzerat uveritelne budu velmi drahe (ak vobec realizovatelne). V animovanom podani sa postavicky nakreslia tak cute ako len treba, efekty sa tiez nakreslia take ako treba a - proste v pripade animacie, nie je ta fantazia az taka obmedzena. Aj preto si myslim ze Ponyo je vyborny film.

TRON: Legacy 3D (2010)

To co ma na blockbusteroch vie nahnevat uplne najviac su vsetky tie reklamy, hype, super odporucania od kamaratov ktori to uz videli, perfektne recenzie - to sa potom clovek tesi na nieco fakt prelomove a ono pride iba nieco - velmi dobre... U Trona to bolo presne takto. A nebudem to teda ani rozoberat velmi do detailov - urcite je podomnou vela recenzii plnych superlativov a ano - je to velmi dobry film. Akurat ma nahnevalo ze nebol az tak prelomovy ako som cakal :) Odporucam, ale - pristupujte k tomu triezvo, nemajte prehnane ocakavania a Tron vas urcite potesi, snad aj prijemne prekvapi :) (PS. tym reciam o perfektnej hudbe a vybornom vizualnom spracovani mozete verit na 100%, z tohto pohladu je Tron ozaj perfektny)

Inferno (1999)

Myslim ze vynimocne dobry film (ak to hodnotim z pohladu Beciek s JCV). Je tam Danny Trejo (uz len za to je minimalne +1 bod), je tam taka super beckova nostalgia a pri pozerani ma divak pocit ako keby bol naspat v 90tych rokoch v casoch VTV (opat +1 bod) a - ok inac tam v podstate nic neni. Je to len becko :) Mna vsak ako vravim prijemne prekvapilo (fakt - taky ten styl ako z 90tych rokov) a vsetkym fanusikom filmov z tej doby a fanusikom JCV urcite odporucam...

Zrození legendy (2010)

Fajn film, ano ale - cinske filmy v poslednej dobe nejak objavuju castejsie (co mi jednak pripomina nostalgicke 70te a 80te roky, ale - zaroven - v tom mnozstve je potom tazsie najst nieco fakt vynimocne. Dalsim problemom cinskych filmov je ze - mentalita je trosku ina, pribeh sa odvija inak - a tak je tam par momentov ked divak nevie ci to ma brat uplne vazne (ano, ma). No a napokon - obcas to tvorcovia prezenu a film spravia dlhsi ako mal byt (a zda sa ze vela scen je tam zbytocnych), a aby toho nebolo dost este aj trosku neprehladnym. True Legend trpi asi vsetkymi tymito problemami. A kvoli tomu, nech uz su tam ako kolvek dobre akcne sceny (az tak dobre nie su) akokolvek vyborne triky (ani to nie) - je to stale take nejake nudne... Kebyze som mal 6 rokov - tak ako kedysi tak jasne ze by som odporucoval kazdemu vsetky cinske bojove filmy. Dnes - dnes uz by som si tento film asi radsej nechal ujst. (Cize ak ste fanusikovia bojovych umeni - ano, ak vas az tak neberu - siahnite radsej po inom filme.)

127 hodin (2010)

Vizualne pekne, zaujimave, napinave a dramaticke, herecky velmi fajn a - v podstate fajn film od zaciatku az do konca. Niekomu by sa mozno mohlo zdat ze obcas prilis pomaly ale - aj hlavnemu hrdniovi to tam asi celkom pomaly plynulo takze to patri k tomu :) Snad jedine co mi "vadilo" a tym padom to nemoze mat u mna plny pocet je ze to bolo podla skutocnosti. Som proste taky typ divaka ze film ma byt film, dokument dokument. Kvoli tomu "podla skutocneho pribehu" mi pripada ze je autor dost limitovany a nemoze to napisat lepsie ako sam zivot. To je vsak len moj velmi subjektivny nazor, 127 je stale vyborny a urcite sa oplati pozriet ci uz viete ako to skonci, alebo vobec netusite (tak ako to bolo u mna...) 3*

Holky z naší školky (2007)

Pred nedavnom som videl 2hu cast tejto komedie a - bol som prijemne prekvapeny, napriek tomu ze pre vacsinu to bola len priemerny ba az slabsi tym, mne sa to naozaj pacilo! Pekne neamericke (ok - nie az tak velmi americke), vela dievcat, cela skala britskych prizvukov... Pochopitelne ze som sa tesil aj na tuto prvu cast ktora mi usla. Na jednej strane - splnilo to ocakavanie, bolo tam vsetko to co v 2hom diele, ale zase ak mam byt objektivny uplne nic nove sa nekona a obidva filmy su v podstate o tom istom. A ked si to divak lepsie vsima, niektore scenky su fakt trapne. Ale - bavil som sa? Jasne! Rovnako dobre ako pri dvojke? Urcite! Hodnotim teda presne rovnako - 3* (a uz sa tesim na trojku aj ked mi je jasne ze to bude rovnaka "blbost")

Pancéřová holka (1995)

pred chvilou som dopisal velmi kladne hodnotenie na Scotta Pilgrima (tiez komiksova adaptacia) a - Tank Girl sa mi pacilo skoro rovnako! (samozrejme je tam 15 rokov rozdiel tak to treba brat do uvahy) Som trosku prekvapeny preco tento film az tak nezaujal lebo - tiez je to fajn akcne, sympaticka hlavna postava, (vlastne az dve, a - obe sexi zeny) dobre hlasky... Ok - vacsina divakov asi namieta ze ten pribeh je uplny nezmysel ale - komiksy take byvaju, tam prave ide o to aby realita bola uplne ina ako to na co sme zvyknuti. Zhrniem to teda tak ze - nie je to film pre kazdeho :) Ale vsak skuste, uvidite. U mna - mozno nepochopitelne, ale az 4*

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Velmi zive, farebne, akcne, nie celkom realne - take ako ma komiks byt. Komiksy mam rad a tak aj tento typ filmov sa mi velmi pozdava. Nie kazde filmove spracovanie komiksu vsak funguje. Na to aby to bol dobry film musi byt postavicka sympaticka (a to ani herca co ju stvarnil nejak nemusim! a aj tak to fungovalo), vobec nic autori nepokazia ked tam daju lasku (alebo minimalne nejaku sexi zensku postavu), a cely cas tam musi byt ten "feel good" pocit, no a samozrejme humor. Scott Pilgrim vsetko toto ma. A dokonca sa filmu podarilo urobit to trosku inaksie ako 10kam podobnych pred nim. Je tam nieco nove, nove triky, nove napady, nove spracovania... Urcite vyborna zalezitost a oplati sa pozriet. 5 bodov nedavam asi len preto ze jednak to nie je taky "seriozny" film, a ked uz by som dal 5, tak to by som musel mat do 25 rokov :) Cize - ak mate do 25, este si nejake tie hviezdicky pripocitajte...