Rychlí a zběsilí (2009)

Je to necely mesiac od kedy som tento film videl a - uz ani netusim o com to bolo. Bol tam Vin Diesel, ten druhy z F&F, Michelle Rodriguez a ta druha pekna z F&F, nejake auta, nahanacka v skalnom tuneli a inak uz fakt neviem... Urcite tam bol nejaky boj dobra a zla a na konci urcite porazili hlavneho zloducha, len - tych filmov na tuto temu je tak hrozne moc ze sa mi to uz pletie :) A to je myslim hlavny problem F&F - je to fajn akcia, rychle auta, efekty ako sa na 2009 patri, lenze - je to len jeden z 1000 dalsich americkych filmov. Nic vynimocne. Ak ide o to pozriet si nejaky lahky oddychovy akcny film pri ktorom sa netreba moc sustredit, tak F&F je dobra volba, ak vsak hladate nejaky _dobry_ film, tak F&F asi ani nie :/

Muži, co zírají na kozy (2009)

Pomerne velke hype (aspon tu kde zijem bolo okolo toho dost reklamy predtym ako to prislo do kin), herecke obsadenie ktore slubuje fajn film, napad - no myslim ze take cosi tu este nebolo - proste kazdy asi ocakal nieco viac. Vratane mna. Je to komedia, ale - skor som sa usmieval ako smial. Hlavna myslienka - to slubuje trosku mystery, scifi, mozno dakych "superhrdinov" - nic z toho nebude, film sa drzi skor pri zemi. Myslim ze to bol asi aj zamer tvorcov - taka nie celkom obycajna komedia. Mozno si najde svoje publikum, u mna iba priemer (male plus za to herecke obasadenie)...

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Citam nizsie ze to treba vidiet viackrat - tak zatial "len" 4 :) Teda - aby bolo jasno - je to ozaj vyborny film, cele sa mi to pozdavalo, ani ma nenapada nic co by my tam "vadilo", akurat - 5 si nechavam pre tie uplne najlepsie filmy. Je to prijemne spojenie romantickej komedie (ano, ja to tak vnimam), dramy a science fiction, nechybaju surealne prvky, s velmi dobrym hereckym obsadenim (a urcite tam bola aj fajn hudba, kamera, strih, zvuk - akurat to som az tak nevnimal) - hlavne plus proste je ze ten film je "iny" ako ostatne. Rozhodne doporucujem!

Michael Clayton (2007)

Zacina to vyborne, a je tam citit aj to Mystery ktore imdb v popise slubuje. Ale postupne sa to preklapa "len" do investigativneho filmu, ktore osobne nemam velmi rad (lepsie povedane - nudia ma, je tam toho prilis vela co treba sledovat, a aj tak je to napokon cele prepletene tak velmi ze si clovek nemoze byt isty ci to vobec pochopil). Ako film je to teda v poriadku, stary dobry George Clooney je vo svojej postave vyborny, je to napinave, dramaticke atd ale - skonci to iba predvidatelnym koncom, ziadne mystery sa nekona. Prijemny film, kto ma rad konspirance teorie a investigativne filmy su pride na svoje. Ak vsak toto nie je vas oblubeny zaner, nedoporucujem.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Viem ze 2001 je "kult", a cakal som aj to ze to bude "narocnejsi" film. Ved vlastne - sam sa povazujem za narocnejsieho divaka, takze by to malo byt ok. Rovnako som vedel ze 2001 ma byt taky netradicny film - vizualne tak putavy ze sa na to staci len pozerat a netreba vnimat dej... S tymto vsetkym so do toho siel, a mozno bol problem v tom ze som to pozeral az dnes v 2010, ale - dej je proste nedotiahnuty... Vsetko to co by malo divaka udrzat v napati je take nejake nemastne neslane, a na zaver je tam nejaky filozoficky koniec - nehanbim sa priznat, vobec som to nepochopil. Vizualne krasne - toto by som skor nazval - reziser sa potrebuje predvadzat. Je tam vela (na tu dobu) zaujimavych prvkov, trikov, efektov - urcite to stalo vela dolarov, vsetko vyzera este aj dnes pekne retro scifi ale - az tak extra to zas (dnes v 2010) nie je :/ Nejdem sa tu teda hrat na to ze ma to zaujalo lebo je to narocny film a ja som narocny divak - bolo to zaujimave, som spokojny ze som to videl pretoze je to nieco ako "povinne citanie" v kinematografii, ale - nezaujalo...

Pod horou (1982) (seriál)

Pod horou je druhy zo serialov ku ktoremu som sa vdaka Youtube po 20tich rokoch vratil (druhym boli Deti siria). Rovnako ako deti siria je to kult z Australsko/Novozelandskej scifi produkcie pre deti z 80tych rokov. Rovnako tu je napinavy pribeh, vsetko je to mierene na detskeho divaka (deti zachrania svet), aj ta znelka je celkom dobra :) ale predsa len - ked to porovnavam so Siriom, to bolo o cosi lepsie. Stale vsak vyborna zalezitost a urcite doporucujem (velmi lahko sa da najst na Youtube) kazdemu kto si tento serial pamata z detstva. Ti co ho zatial nevideli budu mozno sklamani (predsa len je to TV produkcia z 80tych rokov...) avsak pribeh je dostatocne napinavy aby to zaujalo aj ich :)

Děti ze Síria (1984) (seriál)

Ako uz spominaju mnohi podo mnou - tento serial je proste klasika (teda ak ste boli dieta v 80/90tych rokoch ked to vysielali v nasej televizii) Viem ze ked som bol maly tak to bol jeden z naj scifi serialov a az do dnes si pamatam niektore detaily. S vynalezom internetu som tento serial nedavno objavil na Youtube, a znova si ho pozrel a musim povedat ze - stale je to pozeratelne! Dokonca - povedal by som ze par veci je tam velmi dobrych aj na dnesne pomery. Samozrejme najvacsie plus je ten napinavy pribeh napisany pre detskeho divaka - hlavne postavy su deti, odhaluju tajomstvo bez pomoci dospelych, a detsky divak ma potom super pocit ze aj on ma sancu podobne tajomstva odhalovat :) Je to pomerne stara zalezitost ('84) ale aj tak to vyuziva efekt "koniec epizody v najnapinavejsom - pokracovanie o tyzden" co je tiez vyborny sposob ako si udrzat divaka. Ako dalsie velke plus hodnotim uvodnu znelku - je to sice len taka synth pop skladbicka ale - je to jedna z tych zneliek co sa da zapamatat. (Celkovo mam pocit ze serialy z 80tych rokov mali o dost vyraznejsie znelky ako dnesna produkcia). No a napokon - hlavna detska postava - Sarah Dunn je herecky velmi dobra! Trosku sa aj divim preco su deti siria jej jedinym serialom. Ked to zhrniem - ak ste serial ako mali nevideli, tak mozno 2/3 hviezdy - doporucujem pozriet ako scifi klasiku. Ak vam vsak deti siria cosi vravia a spominate si na to z detstva - rozhodne plny pocet a oplati sa pozriet znova (je to len 6 epizod po 20 minut). A nemyslim ze prehanam

Obchodník se smrtí (2008)

Na prvy pohlad (a aj po zhliadnuti) to vyzera ako fajn film, dokonca by som povedal ze je tam aj cosi nove ale - objektivne - je to akesi nedokoncene :/ Hlavny motiv - horrorova komedia o vyrkadacoch hrobov (resp. zlodejoch mrtvol) - to znie dobre. Cele pekne vizualne spracovane, a ked sa do pribehu dostanu prvky ako upiri, zombies a dokonca mimozemstania - znie to ako zaklad kultoveho filmu. Ano, je tam vela zaujimavych prvkov ale spolu to akosi neladi. Na druhej strane - je omnoho viac filmov ktore su podstatne horsie ako toto, takze - ak od toho moc necakate, a mate chut na hororovu komediu s par originalnymi prvkami - doporucujem.

Kick-Ass (2010)

Kick Ass je velmi dobry film. Prijemne som sa bavil, a aj ako film to bolo zaujimave pozeranie. Je tam par obzvlast dobrych akcnych scen (oslobodzovacia stroboskopova scena je fakt parada), je tam par dobrych dialogov, je tam dobry pribeh - je tam cosi pre divaka kazdeho veku, ale - kultovy film by som z toho nerobil :) Vyssie ako 3 (co davam velmi dobrym filmom) ist nemozem lebo ked sa na to triezvo pozrieme - je to len dalsi americky pribeh - dobro vs zlo, technicke vychytavky, outsider/loser dostane najlepsiu babu. Je to podla komiksu, takze az tak vela noveho autori nevymsyleli. Je tam sice fajn akcia ale tak realisticky - je to nerealnejsie ako Mission Impossible 2 :) Proste popcornova zabava - urcite doporucujem, len od toho zas tak moc necakajte....

Gamer (2009)

Pre mna rozhodne prijemne prekvapenie! Objektivne - je to naozaj len slabsi film, hlavny motiv (nespravodlivo odsudeny chlap sa musi prebojovat cimsi aby bol zase so svojou milou) tu uz 100x bol, efekty pekne ale dnes uz je to v kazdom filme, vybuchy, velki chlapi, nahe baby - proste akcne Becko straight to video. Avsak subjektivne - mam rad cyberpunk, mam rad pocitacove hry, virtualne reality, scifi vsoebecne, mam rad ked to ma aj "msylienku" - teda cosi nad cim sa da potom premyslat - no a Gamer toto vsetko mal. Je mi jasne ze to nezaujme kazdeho, ale pre mna to ostava nedocenene Becko, ktovie, mozno o par rokov to zaradim aj k mojim kultovym beckam :) Ozaj neviem komu by som tento film doporucil, ale je tu urcite mala skupina ludi ktora ho oceni.