Číslo 9 (2009)

Pravdopovediac, 9 bolo trosku sklamanim. Vela som o tom pocul v spojeni s Timom Burtonom, trailer vyzeral tiez fajne akcne, mohutna muzika... Napokon to vsak bolo (pre mna) len cosi priemerne, animovane, a tusim ze som to ani cele uplne nepochopil. Vlastne - asi to bolo aj trosku nudne (a to to netrvalo ani 90 minut). Urcite si to najde svojich priaznivcov medzi milovnikmi animacie, mna to vsak bohuzial az tak nezaujalo :/

Hodný, zlý a divný (2008)

Velmi fajn, prijemne prekvapenie, az 4 nedam ale - je to tesne... Niekedy ked som bol velmi mali tak v televizii a kinach frcali take tie naozajstne westerny - dobro zvitazilo nad zlom, hlavni hrdinovia strielali velmi rychlo a presne, takze sa na nich nikto nechytal (rozumej - bolo to nerealne a tak som to mal rad), cele to bolo v dychvyrazajucich sceneriach, s majestatnou hudbou, kladasi mali vzdy cistu koselu a zaporaci boli vzdy spinavi a spoteni... V spravnom dobrodruzstve nesmie chybat tajna mapa a poklad, no a GBW toto vsetko ma! Vynimocne je to najma preto lebo - nespominam si na iny podobny film takehoto zanru z poslednych par rokov. Mozno teda trosku z nostalgie, ale GBW mi pripomenulo detstvo a casy strieborneho platna :) Preto 3, skoro 4. Urcite doporucujem.

Náhradníci (2009)

Nebolo to zle, a mohlo by sa povedat ze celkom originalny napad (i ked pred par mesiacmi som cosi podobne videl v Gamerovi, a stary dobry Neal Stephenson s tymito avatarmi prisiel pred 20 rokmi, a pred nim snad niekto iny...). Ale - nebolo to ani nic extra. Pribeh bol taky nejaky plytky a nakoniec sa to zvrhlo len na konspiracnu teoriu (co nie je moj oblubeny zaner), Bruce je uz proste prilis stary na akcneho hrdinu, a co je horsie - este sa aj ako zostarnuty hrdina tvari. Najvacsi problem, ako uz bolo spomenute, vsak je ze film sa z toho troska originalneho nesnazi nejak vytazit a prip. prist s niecim novym - skor osvedcene klise. Hrdina cosi objavi, ide na vlastnu past, zabiju mu partaka (ok - priblizne cosi v tom zmysle), objavi sprisahanie, zabije hlavneho zloducha, svet je zachraneny. Dalsi prosim. Celkovo - nie je to zle, preco nie. Len od toho netreba cakat cosi prevratne.

Kronika rodu Spiderwicků (2008)

Spiderwick je velmi fajn film ala Narnia, paradne detske dobrodruzstvo; efekty, hudba, herci - nie je to uplne top ale v podstate tomu nic nevadi. Napad/hlavny pribeh mozno nie je uplne originalny ale - je to film pre deti, vsetky rozpravky su o boji dobra proti zlu a detom to nevadi. Takze - je to v podstate dobry film, a ani si nestazujem na to ze je to len variacia na tu istu temu. Jedine co mi nesedelo (a preto "len" 2) - nebol to film pre mna :) Detskemu divakovi urcite doporucujem, nic s tym nepokazi, ale my dospeli asi len budeme hubovat ze taketo cosi tu uz bolo, ze sa to na Harryho Pottera (ktory je mimochodom uplne o inom) nechyta, a ze o efektoch z Lord of the Rings (ktory je tiez mimochodom o niecom uplne inom, a nie je to film pre detskeho divaka) sa moze Spiderwicku iba snivat.

Push (2009)

Mozno som to trosku prehnal s (az) 4 hviezdickami, ale pre mna bol Push prijemne prekvapenie. Ano - je to Heroes, XMen, Jumper... ale - nie tak celkom. Vsetky tieto filmy o superschopnostiach mam rad, akurat mi trosku vadi ked to zachadza prilis do dramy a tvari sa to ako solidny film. Film so superschpnostami ma byt ako komiks. Nemusi to davat velmi zmysel, musi to byt rychle, vela akcie, vela farieb, a cele sa to netvari ako nejake scifi ale skor ako nieco co je uplne normalne. No a Push presne toto mal. Je to fajne neamericke, skor tam citit cyberpunk, ale (nastastie) je to vyvazene neazijskymi hercami. Dakota bola uplne v pohode (halo - toto nema byt drama, toto je akcne scifi, nikto tu necaka oscarove vykony), a aj hlavna postava mi herecky stacila. Zhrniem to tak ze - velmi prijemne prekvapilo, doporucujem vsetkym ktorym sa pacil Heroes (a komiksy a cyberpunk a azijske akcne filmy :)

Jeskyně smrti (2007)

prave som dopisal komentar na par riadkov preco len * ale csfd.cz to neprijalo, takze len v kratkosti - je to podobne kocke a resident evil ale je to omnoho omnoho horsie. halvny problem je ze je to neprehladne (nie len vizualne - je tam furt tma) ale najma dej. Jeden velky nezmysel a na konci to divak nema sancu pochopit. Zle, ruky prec. Jedna hviezdicka preto lebo sa to podoba na spominanu kocku a RE co su podla mna vyborne filmy

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

dobre, ale (u mna) nie vyborne :/ animacia pekna, hudba fajn, vtipne, originalne... ale aj tak ma to akosi nedokazalo uplne zaujat. proste pekne, velmi pekne, oplati sa pozriet, ale vynimocne? to zas nie

Čtvrtý druh (2009)

Vzdy som mal rad take tie filmy typu Akty X, konspiracie o mimozemstanoch ale - Fourth Kind - neviem ci to bolo cielom, ale je to taka antireklama na mimozemstanov (rozumej - z filmu som mal skor pocit ze neexistuju). Aspon u mna to teda vyvolalo ten dojem. Hlavny problem je podla mna ze tychto "podla skutocnej udalosti" filmov je dnes tak strasne vela ze nalepka "podla skutocnej udalosti" straca vyznam bonusu. "Autenticke zabery" fungovali v Blair Witch, mozno 2 dalsich filmoch ale dnesne "autenticke zabery" - neuveritelne (a to nie je pozitivna kritika) ostatne (herci, kamery, triky...) je mozno celkom dobre, ale to hlavne - napad/pribeh - velmi slabe. Oh - a vyvrcholenie - kde teda pochopime co sa to vlastne hlavnej postave stalo a ma to posilnit autentickost - to si robia srandu??? Jeden z najslabsich zaverov vobec :/ Doporucujem len velmi nenarocnemu divakovi posadnutemu konspiracnymi teoriami o mimozemstanoch...

Země ztracených (2009)

Nicim nevynimocna americka (ehm neviem to spravne slovo dosadit - nie je to scifi, ani akcia, fantasy - proste pointa je ze cestuju do "ineho sveta") komedia. Triky ako sa na 2009 patri, humor ako sa v 2009 nosi, herci taki ako sa obsadzuju do komedii v 2009. Aby to profitovalo musi to byt urcene pre co najviac divakov - rozumej divakov, ktori necakaju nic prevratne a chcu sa zasmiat na jednoduchych vtipoch. A samozrejme - obcas sa zasmeje aj ten narocnejsi divak. Proste - priemer. Ale ked nie je nic ine, preco nie :)

Hanebný pancharti (2009)

"Problem" v Tarantinovich filmoch je ze divak si zvykne na ten styl a on potom Tarantino pride vzdy s dacim novym co prekvapi :) Je to samozrejme fajn len - divakovi to obcas nesedi ked sa nesplnia jeho ocakavania. Tak nejak to bolo aj so mnou. IB je vyborny film, a bolo to prekvpanie (dobre), ale - cakal som cosi ine... Je tu taky ten tarantinovsky pribeh a postavicky (ale samotni bastardi to nie su) ale - cakal som cosi este viac bizarnejsie - tarantinovske! Su tu fajn tarantinovske dialogy (niekomu mozno vadi ze prilis dlhe a nudne, ja si ich vychutnavam) ale - vo vacsine jeho filmov mi potom ostane v hlave par dobrych hlasok, fraz, dialogov - v IB je toho akosi menej ako obvykle :/ No a to hlavne co sa od tarantina caka je humor ktory nechape kazdy - a musim povedat ze v IB je toho veeeelmi malo (na moj vkus). Ja viem - nie je to komedia, ale stejne - to sa proste caka! Ako film je to u mna bezchybne (herci, kamery, kostymy, strih, zvuk atd...) lenze zase - u tarantina sa necaka ze to bude bezchybne - ono to MA byt becko. Ok priznavam, nebude to asi celkom objektivne hodnotenie, IB sa mi v podstate pozdava a to co mi teda najviac vadilo je ze to bolo od tarantina :) Nepristane mu tento styl. Ak neviete kto to je tarantino alebo nie ste extra fanusik, urcite doporucujem. Ak sa vam podarilo odignorovat vsetky reklamy a trailery na tento film a neviete o com to presne je - doporucujem tiez. Ale ak cakate tarantinovsku klasiku a vsetky tie vysoke hodnotenia lakaju este viac - opatrne :) Cakajte cosi ine, a bude to v poriadku...