Skřítek (2005)

Skritek je film, ktory u mna nenasiel porozumenie :/ Povedal by som ze - je to neuveritelna blbost, ale tusim ze to moze byt len tym ze neviem ocenit umenie a tak poviem ze je to - experimentalny film. Natocit film bez slov je dobry napad, spravit to ako grotesku (vo farbe, v roku 2005) je uz - no proste experiment. Co sa pribehu tyka - nuz nebyt toho ze je tam ten skritek, tak je to nieco v style televiznych inscenacii z 80tych, 90tych rokov - cize zaner ktory naozaj neviem ocenit. Niekto by mohol povedat ze film je zaujimavy vytvarne - ale ja myslim ze ta prilisna zelena (a ine sfarbovacie efekty) posobi skor dojmom ze nieco nevyslo resp. "pouzili sme film po zarucnej dobe" :/ Jednu hviezdicku davam snad za hudbu (nie, nie som fanusik Mig21, len - pasovala) a celkom sa mi pacil efekt pohybujucich sa fotografii - mozno nie novinka, ale ja som myslim take cosi videl vo filme prvykrat. Celkovo - pre (velmi) narocneho divaka. Alebo mozno naopak - pre velmi nenarocneho divaka, ktory sa dokaze zasmiat na kazdom trapnom gagu...

Princezna Nevěsta (1987)

Premyslal som chvilku ze ci 5* nie je moc, ale tak ked vezmem do uvahy ze to ma skoro 25 rokov, tak teda ok... Alebo, dajme tomu 4/5. Takze a teraz - preco. Velmi pekne je to zhrnute na imdb. Klasicka rozpravka, nechybaju suboje s mecmi, obor, zly princ a krasna princezna a samozrejme - aj trochu bozkavania. Co sa mna tyka, tak mam rad (v rozpravkach) taky ten feel good pocit a ten tu samozrejme nechyba. nechyba ani take to klasicke dobrodruzne putovanie, nechyba akcia, je tu aj maskovany hlavny hrdina, je tam humor... Nie je to ani prilis americke, skor tam citit stary kontinent (hovoria pekne britsky), fajn hudba, herecky - mozno nie najlepsie ale na rozpravku staci, jedna kultova postava (Inigo) a jedna velmi kultova hlaska (ale nielen tak, aj par inych fraz tam stalo za to) - teda vsetko co ma byt. Ak sa nad tym zamyslim z opacnej strany - co mi tam chybalo alebo mohlo byt lepsie - nuz, posobi to ozaj takym televiznym dojmom. Snad za to mozu slabsi herci, slabsie triky, nizsi rozpocet - neviem. Kazdopadne, mne to na 4/5* staci. Urcite doporucujem. Aj po 25 rokoch.

Černej Dynamit (2009)

Takto - nebolo to zle, a bolo tam vsetko co k 70tym rokom patri. Nie som nejakym fanusikom takehoto zanru (70s), ale viem ocenit parodiu. Black Dynamite vsak nebolo az tak parodiou - skor sa mi zdalo ze sa (nasilu) snazilo o to byt "naozajstne" 70s. Rozhodne zaujimavy pocin v sucasnej kinematografii, no mna veru az tak neoslovilo. Mozno neobjektivne ale - u mna slabe...

Upírův pomocník (2009)

V podstate prijemny film. Nic extra - ci uz napadom, efektami, alebo herecky, ale urcite sa to da pozriet. Mam vsak pocit ze sme sa vekovo minuli - tento film som mal vidiet ked som mal 15. Takto to nemozem hodnotit prilis vysoko, a skonci to u mna medzi ostatnymi dobrodruznymi detskymi filmami co sa vysielaju v nedelu poobede... Mladsiemu divakovi doporucujem, nic extra, ale mozno potesi; starsim rozhodne nie.

Zábavný park (2009)

Adventureland nebol zly film, ale - zaostava v priemere ostatnych teen-rom komedii. Pribeh ako vsetky ostatne - geek zbali napokon najlepsiu babu. Popri tom nejake to posolstvo, soundtrack odprezentuje to co autori povazuju za dobru muziku, herecky jedna dve zaujimave postavy aby sa nepovedalo a dalsi film tohoto zanru je na svete. Stale sa mi vynara ako porovnanie Girl Next Door, kde sa podarilo presne tuto istu temu, s presne tymi istym prvkami spracovat ovela ovela lepsie... Proste priemerna komedia - da sa to pozriet. Male minus musim dat za Kristen ktora mi liezla na nervy uz v Twilighte (kde som veril ze je to len preto lebo je to zle napisana postava, a nie je to chyba herecky) - hrala to presne rovnako slabo (kde emocie vyplyvaju z jej jedneho druhu pohladu, a ked potrebuje este pritlacit spravi tu vec s vlasmi :/ ) Naopak male plus za Ryana Reynoldsa - velmi fajn postava, Paulette a Bobby boli tiez fajn.

Prolomit vlny (1996)

K Breaking the waves som sa dostal po 15 rokoch, pricom som netusil ze ide o nejaky oceneniami ovenceny film. Po asi tak polhodinke som si zacal uvedmovat ze to nebol (pre mna) najlepsi vyber. Zvlast ked som si to pauzol a uvidel ze ma cakaju este 2 hodiny tychto "amaterskych" hercov, "nudneho" pomaleho pribehu, v "nudnom" prostredi a jedine zaujimave boli tie zabery na skotsku prirodu. Ale - tak som sa premohol a pokracoval v pozerani. A - bola to dobra volba :) Breaking the waves proste potrebuje isty cas aby divaka vtiahol do deja, aby sa zzil s postavami, prostredim, casom kde sa to odohrava... A potom aj ked to cele skonci stale ma divak taky nejednoznacny pocit, ale aj to je v poriadku, treba si to nechat ulezat a az potom - po par dnoch je jasne ze Breaking the Waves je vyborny film. Herecky to uz nie je "amaterske" ale obzvlast dobre, nudny pribeh je zrazu "vynimocna drama, s netradicnou zapletkou - trochu perverznou aby to sokovalo, ale - ma to vyznam", a prostredie - je to stale zapadakov, ale krasne to kontrastuje s dnesnou civilizaciou velkomesta. A aj ked je cely pribeh znepokojujuci, napokon to ma predsa len "happy end" - teda ak sa na to clovek tak pozera... Urcite doporucujem. Upozornujem ze bude trosku tazsie sa do toho dostat, ale treba vydrzat - napokon to stoji za to.

Čtyři bratři (2005)

Prijemny oddychovy crime - nic vynimocne, ale neurazi. Motiv nie je nejak neobvykly - ktosi zomre, ktosi iny ho ide pomstit, a popri tom odhali nejake to male sprisahanie. Dobro na konci zvitazi, divak je pekne oddychnuty, dalsi film prosim. Maly bonus davam za tu pani zo Star Treku, a samozrejme Marka Wahlberga, ktory mozno nie je najlepsi herec ale patri medzi mojich oblubenych. 2, mozno trosku viac.

Avatar (2009)

Bez ohladu na to ze co sa tyka pribehu/napadu tak je tu iba to co tu uz (v trosku inej variacii) bolo, objektivne musim uznat ze Avatar je naozaj prelomovy film a zasluzi si plych 5 hviezdiciek. Ani mi nevadilo ze to bolo az tak dlhe (obcas zbytocne), ani to ze sme vsetci vedeli ako to dopadne, ani to ze som nepostrehol nejaku zaujimavu hudbu, ci zaujimave vykony - proste bola tam akcia a efekty a vybuchy a cele to bolo v super 3d (priznavam sa ze Avatar bol moj prvy 3D film - v Londynskom IMAXE) a ani mi nevadi ze uz po par tyzdnoch vlasnte ani neviem o com to bolo :) Proste Avatar je prelomovy film a bodka. Alebo inak - viem o nejakom sucasnom lepsom "hyperfilme"? Nie. Takze 5 hviezd...

Firefly (2002) (seriál)

K Firefly som sa dostal ako ku serialu ktory bol ospevovavny ako "kult", "originalny space western", a "stary dobry Joss Whedon sa vracia" - Este predtym som videl celovecerny Serenity a - no v pohode, ale nic extra. S Firefly to zacalo tiez podobne, prvych par epizod - hm, v pohode, ale nic extra. Ale potom si clovek na to nejak zvykne, oblubi si postavy (a ze je kazda vyborne vykreslena! neexistuje tam "slabsia" postava), dostane sa do toho deja, zacne ocenovat hudbu (a tak som ani nepretacal pociatocne titulky pred kazdou castou ako to obvykle v inych serialoch robim :))), este aj tu "sibnutu a otravnu" Summer si clovek oblubi, a ked to cele po jednej serii skonci tak je jasne ze to bola ozajstna perla medzi sucasnou scifi produkciou. Whedona je tam ozaj citit - hlasky, styl (kazda epizoda je "ina" - nielen dejom, ale aj tym ako je natocena), rovnovaha medzi dramou a komediou - proste vynikajuce. Davam plny pocet lebo tak to citim, ale mam taky neurcity pocit ze keby teraz - s par rocnym oneskorenim vznikla druha seria uz by to nemuselo byt tak dobre. Ano - chyba mi este aspon 5 serii - chcem viac z Firefly sveta, a pribehov jeho postav, ale zaroven - myslim ze je to kultom aj preto ze skoncil ako skoncil :) Tak ci onak - ak Vam teda nevadi ze to "nijak" neskonci, urcite doporucujem!

Sherlock Holmes (2009)

Ok, asi to bude trosku zaujate ale - tato parodia na detektivky ma ako fanusika Sherlocka Holmesa dost nahnevala... Totizto - postavy z tohto filmu maju s Doyleovymi postavami spolocne asi len mena. A Londyn v ktorom sa to odohrava je tiez nejaky uplne iny Londyn... a Cierna magia? Holmes ako nemehlo ktoreho musi zachranovat Watson?? Toto ze je Irene Adler??? Z nejakeho neznameho dovodu (ok ja viem - je to z toho dovodu ze to malo byt putave pre masy, a nie skalnych fanusikov A.C.Doylea) sa (britsky!) reziser rozhodol ze tam namiesto toho vsetkeho decentneho a elegantneho britskeho da radsej vela americkych vybuchov, bitiek, akcie, efektov a - bude z toho film co sa strati v tisicoch inych ktore hollywood denne produkuje :/ Nominacie na 2 Oscary - no asi som vsetko to dobre vo filme prehliadol, kym som bol rozcarovany na tym co to so starym dobrym Holmesom porobili... Ak mam trosku objektivnejsie, keby sa to nevolalo Sherlock Holmes - tak je to taky priemerna akcna zabava. Fajn herci, fajn vizualne, zopar dobrych dialogov - mozno 2/3 hviezdy.