Prokletí Salemu (1979) (TV film)

Nejak mi to veru nesadlo :/ Dost som sa na to ako fanusik Stephena Kinga tesil, a ratal som aj s tym ze nic extra sa od TV filmu neda cakat, ale aj tak... Ostatne Kingoviny spracovane pre TV sa mi vzdy pacili (a nielen pecky ako It, este aj Sleepwalkers bolo fajn...) ale Salems Lot je podla mna velmi slaby... Priznam sa ze knihu som necital, ale neche sa mi verit ze by to autor napisal tak nudne. Film totiz poriadne nudny je - minimalne hodinu trva kym sa nieco zacne diat a potom aj ked sa to deje tak to vo mne nejak nenechalo ziadne pocity. V inych filmoch je ta nudna hodina vyzuita aspon na vytvorenie atmosfery, vykreslenia postav, prostredia - V Salem Lot to bolo skor cakanie na "nech uz sa konecne daco stane".Okrem toho hlavneho minusu (pre mna nezaujimavy a neoriginalny pribeh - mozno keby som to videl pred 30timi rokmi bral by som to inak) je vsetko ostatne ako sa pri TV filme caka - nic extra. Celkovo - asi nie. Myslim ze z sfilmovanych Kingovych pribehov to najslabsie co som zatial videl :/

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Co sa Star Treku tyka, tak tym najlepsim je podla mna Voyager, avsak TNG tiez musim dat 5 hviezdiciek. Jednak preto ze je to urcite (podla mna) najkultovejsi star trek, a tiez si treba uvedomit ze je to serial z roku 1987 a tak sa niektore nedostatky (nejde len o efekty, ale celkovo herecky prejav ala serialy z 90tych rokov, a aj zapletky ktore su na dnesneho divaka zvyknuteho na zlozite motivy predsa len trosku jednmoduche...) daju odpustit. To kladne je vcelku solidne herecke obsadenie, na cele s Patrickom Stewartom (i ked je pravda ze v prvych dvoch seriach to este nebolo ono), pribehy (z tej doby) na dobrej urovni, prijemne postavy (kazdy si tam najde tu svoju), ako uz pisal ktosi nizsie je to pekne roznorode, a tak to neomrzi po par epizodach... Jednoducho ak by som mal doporucit nestartrekistovi cosi na zaciatok - TNG by bola najlepsia volba. (ps. male plus za cesky dabing - obvykle dabing u mna kvalitu rapidne znizuje, v pripade TNG je vsak cesky dabing skoro tak dobry ako original)

Deník mrtvých (2007)

Nemozem si pomoct ale Diary of the Dead je podla mna velmi nevydareny pocin :/ George A. Romero je legenda, to je ten macher co "vymyslel" zombie, ale pri tomto filme som mal pocit, ze sa len snazi vytazit zo starej slavy. Teda aby som to zhrnul - z pohladu zombie pribehov nam Diary of the Dead absolutne nic nove neponuka. Prisli zombie, zacali zrat mozgy, ludstvo si nevie rady, vsetci pomreme (resp koniec nechame otvoreny aby sa dalo spravit pokracovanie). Ako "novy" prvok sa tu rozhodli pouzit neprofesionalnu/reality kameru. Ehm - novy? 8 rokov po Blair Witch? Dalsi moderny prvok - skusit tam zapracovat dnesne nemainstreamove spravodajstvo, socialne siete, youtube, amaterske videa... a dopadlo to asi tak ze - keby som videl takyto film na youtube tak si poviem dost dobre na amatersky film. Ale takto? K amaterskemu filmu sa hodia amaterski neherci a - zahrali to vyborne (rozumej zle - tak ako sa v amaterskom filme patri). Dialogy slabe, hlavna dejova linia - neverim ze americka mladez by bola az tak naivna/hlupa. Jednoducho - mna osobne to nezaujalo asi uplne nicim. Jedna hviezda za zombie a za profesora s lukom (ktory bol snad najsympatickejsia postava, nech uz to hral akokolvek). Inak jeden z najslabsich zombie filmov vobec (a to som videl nejedno becko od Wild Zero po Return of the Living Dead 2)

2012 (2009)

Najlepsi katastroficky film? Rozhodne - aspon u mna :) Teda - katastroficke filmy nie su prave moj oblubeny zaner, ale musim ozaj uznat ze 2012 je zatial to najlepsie co som doteraz videl. Ono to nie je ani velmi narocne - staci vela dobrych efektov, vidiet ako by to vyzeralo s nasou planetou keby nejaka katastrofa ozaj prisla, a potom nejakych tych ludi ktorych to zasiahlo - emocie sa serviruju celkom jednoducho - laska, rodina, vlastenectvo... 2012 toto vsetko ma. Mohol by som kritizovat ze je to len dalsi "americky" pribeh, ze postavy su nie celkom uveritelne a herecky to nie je na Oscara ale - toto vsetko povazujem pri takomto filme za plus. Ono to MA byt jednoduche, aby si to mohol kazdy uzit. Ziadne komplikovane postavy, nech si tam kazdy najde niekoho s kym sa moze stotoznit. Jednoduchy pribeh? Opat plus. Mam dost z toho ze vidim ako mi mizne planeta pred ocami, nepotrebujem tam sledovat dalsiu dramu :) A ze pricina katastrofy nebola celkom v sulade s tym co vravia sucasne vedecke poznatky? To nie je ani Star Trek a stejne je to kult... Velmi dobry film. Vizualne efekty su to najlepsie co som v katastrofickom filme zatial videl. Fajn postavy (lahko citatelne), pribeh co sa lahko sleduje aj cele 3h. Proste velmi dobre.

Iron Man (2007)

Obcas si sice vravim ze sucasne americke filmy su vsetky na jedno kopyto a tak cosi cinske ci azijske je prijemnym spestrenim, ale - ono ta azijska filozofia je nam ozaj obcas prilis vzdialena a tak sa nam lahsie prijma americka verzia pribehu... Teda - moment. Invincible Iron Man je tiez americke??? Tak potom je ten chaoticky pribeh ozaj neospravedlnitelny :) Ozaj nic nove sa tu nekona (staroveka azijska nadprirodzena armada oziva, dnesni hrdinovaia ju msuia porazit ala Mumia, ala Hellboy 2, ala Nindza korytnacky....) a snad jediny prijemny prvok je ten IronMan, teda Tony Stark, omnoho znamejsi z neanimovaneho ironmana. Teda aby som to zhrnul. Priemerny akcny animovany film, par drobnosti nahenva, inych par potesi, dokopy nic nove, ale stale - da sa to pozriet. 2

Nesnesitelná krutost (2003)

Tento film ma pomerne zaskocil. Ma pomerne dobre (lepsi priemer) hodnotenia, vyborne herecke obsadenie, kratky obsah slubuje neocakavane dejove zvraty... Cakal som teda prijemnu romanticku komediu. V skutocnosti by som to prirovnal k starym beckovym komediam z pred 15 rokov ktore chodievaju v nedelu poobede na STV. Vsetky postavy vo filme su jednoducho stupidne (tusim ze to bol zamer, mna rozhodne neoslovil) a iba som tocil hlavou ako mohli George Clooney a Catherine Z.Jones suhlasit s takou blbostou... Vsetci ostatni herci, znami ci menej znami trpia rovnakym problemom - mozu sa snazit akokolvek, ale ich postavy su proste napisane zle... Nic to, ako vravim - mozno to bol zamer. Podme teda k slubovanym dejovym zvratom - teda ehm, dejovym zvratom? Mozno trosku prekvapive ale kym sa film stihol poriadne zamotat tak to aj cele skoncilo, a na konci som si iba povedal - is that all there is? Nie. Ozaj neviem pre koho je tento film urceny, ale ja ho nedoporucujem nikomu... Jedna hviezdicka len preto ze par (mozno skutocne 2) vtipov tam celkom stalo za to.

Bruno (2009) odpad!

tento film je urcite jeden z najvacsich brakov co som zatial videl. proste odpad, ale - to vobec nevadi, lebo tusim ze presne o to slo :) Hlavna postava - ten co to cele vymsylel a okolo koho sa to toci, je v skutocnosti uplne bezvyznamna - vacsina humoru prameni ani nie tak z neho ako z reakcii ostatnych "obycajnych" ludi. Skor by som to teda cele prirovanal k akejsi skrytej kamere, alebo reality show, kde hlavnym cielom bolo sokovat, vedlajsim cielom pobavit. Ma to aj akysi pribeh ale - co si budeme klamat, to je uplne nepodstatne. Celkovo? Odpad - ale myslene vlastne v dobrom, je jedno za ako inteligentneho divaka sa povazujete - Bruno urcite rozosmeje aspon cimsi :)

Miami Vice (2006)

Pekny, vyrovnany (akcia, napatie, laska, humor, pribeh...) akcny film. Kebo to vyslo pred 10 mozno 20 rokmi povedal by som ze klasika. Dnes to vsak je (nie vsak bohuzial) akcny film v klasickom style. Policajti/frajeri, hlavny zloduch, drogova mafia, femme fatale, prestrelky... Klasika. Nechyba ani ta letna Miami atmosfera, policajti zvitazia aj ked koniec ostane taky neurcity - ano, je to velmi dobry akcny film. Povodny serial som nesledoval ale tusim ze fanusikov ani film nesklame. 2+

Sexbomba od vedle (2004)

Velmi prijemne prekvapenie v porovnani s ostatnymi sucasnymi teen-komediami. Ono - ano, je to len dalsia teen komedia s variaciou na tu istu temu (outsider/nerd/geek nakoniec skonci s najlepsou babou), ale je tu par fajn prvkov. 1 pornohviezdy, jedna z nich hlavna postava - to sa neda mat nerad ak je divak muzskeho pohlavia :) 2 napriek tomu ze je to o porne tak sa to zaobislo bez lacneho humoru v style american pie, a mame tu pekne vykreslene postavy, pribeh, nejake to ponaucenie/zamyslenie... 3 dobry soundtrack, to mozno nie je zasluha filmu samotneho ale ked ma film dobru muziku u mna stupa. No a potom samozrejme tie dalsie detaily akoze su tam sexy herecky, ze to zanecha po dopozerani pekny pocit, ze dobro zvitazilo nad zlom, ze sa da na tom fajn zasmiat. Zvlast bonus za Kellyho - ta postava sa mi proste pacila :) Az 4 dat nemozem, stale je to pre mna "len teen komedia", kazdopadne vsak doporucujem.

Krvavý diamant (2006)

Skoro perfektne. A priznam sa ze ani neviem presne povedat co mi k tej dokonalosti chybalo. Je to jeden z tych americkych filmov "s posolstvom" a prekvapujuco - ani ma to moc nehnevalo. Zanrovo by som to zaradil asi najviac medzi "dobrodruzne" asi najma kvoli prostrediu, a tomu ze je to dalsi pribeh o putovani (je jasne co chce kto dosiahnut a postavy smeruju k tomu cielu. nie su tu nejake velke prekvapenia alebo dejove zvraty). Spolu s dobrodruzstvom je tu akcia (rozumej vybuchy, strelba a skoronesmrtelni hrdinovia), emocie (skor ako dosledok realisticky zobrazeneho nasilia), laska (no - take cosi :), a samozrejme happy end (ale s malym hacikom) - proste pekne vyvazeny film. A samozrejme - vyborne herecke vykony, pekne zabery (najma kvoli prostrediu), pomerne dobry spad aj ked to ma vyse 2 hodiny - jednoducho - skoro perfektny film. PS. diCaprio je naozaj velmi dobry...