• Krátkometrážní

Fanny a Alexandr (1982)

Zatiaľ som asi do tohto eposu plného pestrofarebných kostýmov nedozrel, nebol schopný vstrebať celú jeho komplexnosť. Jedného dňa rád zvýšim.

Vůně čaje (2006)

Minimálne pre mňa veľmi zaujímavá úvaha nad sociálnym významom umenia ako zdieľania našich osobných prežitkov a skúseností. Bodka sa hýbe. Bodka spomaľuje. Bodka sa približuje k iným bodkám. Bodka zrýchľuje. Bodke prisudzujeme "osobnosť" alebo emócie, na základe našich asociácii, hoci nikdy neprehovorí. A že tu bolo animované čajom je iba čerešnička.

Každý týždeň sedem dní (1964)

Prekvapivo príjemný a značne pôsobivý príspevok do (česko)slovenskej novej vlny, Grečner je občas síce trochu priveľmi doslovný, nasilu avantgardný, neohrabane dávajúci hold svojim Hirošimským vzorom, ale - nádejných študentov a tým pádom i svoje postavy však má rád, je k ním pozorný, je nepochybne odvážny a ako s húževnatým plamienkom jemne páliacim socialistický realizmus s ním nejde nesympatizovať. 3,5*

Jeskyně zapomenutých snů (2010)

Toľko fascinujúcich vecí na tomto svete, nad ktorými sa človek primálo zamýšľa, pritom keby dával pozor a nebral ich za samozrejmé, mohli by mu zmeniť pohľad na svet. Herzog k týmto veciam pozorný je, všíma si, rozmýšla rád a ja si ho za to veľmi vážim.

Pátrání (2018)

Prekvapivé a milé malé krimi, s pomerne dobre využitou formou (určite nie novou, prevratnou či dokonca revolučnou, viz. The Den alebo Unfriended). Trochu na efekt, trochu amatérska (s 5 hviezdami by som bol isto opatrný) ale ako nezávislá "zábava" na jedno pozretie nepochybne viac než ok. 3,5*

Utøya, 22. července (2018)

Trochu som si spomenul na Blair Witch Project - miestami som nedýchal. Akurát presah by človek hľadal asi márne. (MFF Cinematik)

Poslední autoportrét (2018)

Kuboš pôsobí ako veľmi príjemný chlapík a jeho autoterapiu filmom oceňujem, chápem a rešpektujem ale výsledný film mi príde ako zbytočnosť s neveľkou výpovednou hodnotou. (MFF Cinematik)

Příběh (2018)

Filmársky skôr 3* ale polhviezdička navyše ako obdiv Jennifer Fox, ktorá skrz hraný film čelí vlastným démonom a vyrovnáva sa so zmätkami ktorým má i po rokoch problém čeliť, pripustiť si ich k telu. "Majstrovská scenáristika 21.storočia" ako ju opísal Peter Konečný sa však nekoná. 3,5* (MFF Cinematik)

My (2018)

Kvalitne natočená ale veľmi samoúčelne kontroverzná dráma o tínedžeroch s tak pokrútenou morálkou, až má divák problém brať ich za zmätených mladých ľudí, skôr pripomínajú zvrátené sociopatické karikatúry. Po všetkých smeroch silnejšia úvaha nad stavom mládeže sa podarila Clarkovi s Kids, finálne "odmenenie zla" zas môžme zaujímavejšie pozorovať v Hanekeho Benny's video. 2,5* (MFF Cinematik)

Jack staví dům (2018)

Trier si po večeroch púšťa svoje vlastné filmy a honí si pri nich. (MFF Cinematik)