• Krátkometrážní

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Dve a pol hodiny mlátenia škretov sú síce fajn, ale bez akéhokoľvek myšlienkového, príbehového či duchovného presahu (Aký bol v prípade LOTRa) ide o najslabší film zo stredozeme. Galadriel pri minulom filme písala že na tretí diel Hobbita ostala jedna kapitola knihy. Cítiť to.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Dôstojné pokračovanie Hobita, stále tvrdo komerčné ako i stále neuveriteľne zábavné dobrodružstvo pre celú rodinu. Navyše čistokrvne-Jacksonovskejšie ako jednotka.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Zhliadnutá predĺžená verzia. Kúzelná CGI rozprávka, ktorá trpí porovnávaním s nadpozemským eposom akým bol LOTR. Ináč skvelá živelná a dobrodružná fantasy jazda s čarovným vizuálom ktorá sa skôr než by fungovala ako samostatný celok rada odvoláva na pôvodnú trilógiu, čo je pohodlné riešenie ale veľmi veľmi príjemné, pre zarytých Tolkienovcov určite dojímavé.

Anjeli (2005)

Morbídne.

Borgman (2013)

Sugestívny psychologický teror, ktorý si ma podmanil, zviedol, oklamal, šokoval, rozosmial, rozosmutnil, nechal v polozhulenom stave. VIAC TAKÝCHTO FILMOV!

Interstellar (2014)

Nadčasová vizionárska úvaha akou bola 2001tka? Určite nie. Jedno z najlepších sci-fi desaťročia? Dosť možne. Škoda len plastového happy endu, interstellar mal obrovský potenciál a čiastočne (prvou polovicou určite) ho splnil, strach pred komerčným neúspechom mu však zabránil úplne šlápnuť na plyn, smutné, presmutné.

Modrý samet (1986)

Trochu naivné, trochu sadomasochistické, trochu Lynch.

Chlapectví (2014)

Poézia všedného dňa. Richard je osobitý režisér, jeho tvorba ma nenecháva chladným a celý 12ročný koncept je perfektný - keby sa vykašlal na komerčný úspech (Vďaka ktorému neprirodzené, ne-R-kové domáce dialógy vyznejú jemne kŕčovito - aspoň na Linklaterove pomery), v určitých miestach pritlačil na pílu, priniesol pár silnejších momentov, mohlo by ísť (aspoň pre mňa) o film výnimočný. (Nehovoriac o tom americkom patriotizme. Eww.) Nemyslím že Boyhood mení históriu filmu - ale má k tomu sakra blízko. Skôr tak 4,5*, asi som mal prehnané očakávania.