Mafiáni (1990)

Nejoblíbenější gangsterka. Asi nejlíp odvyprávěný příběh. Průchod nočním klubem, sehrání scény s muzikou, výběr herců a to jídlo. 100%

Četa (1986)

Po dlouhé době film, jenž i mě přesvědčil, že se o něm má mluvit v superlativech. Nadchla mě hlavně režie, Stonovi to všechno klape, odsýpá to rychle, akce je výtečná. Vykreslení postav jde do detailů. Ono by to nešlo natočit líp. S takovým scénářem ne. Věřím, že takhle nějak to ve Vietnamu vypadalo (veškeré aspekty této války jsou alespoň zmíněny). Lepší než Lovec jelenů, nastejno s Full Metal Jacket, ale horší jak Apokalypsa. 95%

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

První z nejstarší (nejsvětější) trojice. Na svoji dobu určitě revoluční triky a viditelné vizionářství Goerge Lucase. Kult. 100%

Nelítostný souboj (1995)

Špička v žánru městských akcí. Jedno z nejsilnějších a nejlépe hrajících obsazení, cit pro detail a vykreslení postav, Mannova fully-realism režie, silný scénář, napínavá hudba tohle všechno má tenhle film. Film, kterému ty 3 hodiny jen prospívájí a narozdíl od takového Tenkrát v Americe mi utekly jak voda a klidně bych překousl i víc. Mimochodem - speciální edice je opravdu pro fajnšmejkry. (Nevím jestli jsem to četl nebo mi to přijde, ale menší poklona je tomuto filmu udělena v Temném rytíři) 100%

Vetřelec (1979)

Ridley Scott napoprvé a asi nejlépe. Geniálně vygradovaná atmosféra, tísnivý fakt, že tam někde je (i když si záběrů na "něj" příliš neužijeme), kouzelná Ripleyová a navrch velmi inteligentní předehra - od probuzení, přes nepustění na loď z dúsledku možné kontaminace až po patálii s jedním ne až tak hodným členem posádky. A ta hudba... 100%

Osvícení (1980)

Kubrick je prostě bůh a zase a zase zase. Asi jako u každého jeho filmu - dokonalost od první vteřiny do poslední (jen škoda tý helikoptéry na začátku ;-)). Každý tón, scéna, výkřik Shelley Duvall, výraz Jacka Nicholsona je prostě ten správně kulervoucí a k posrání zážitek jaký se od hororu čeká. 100%

Matrix (1999)

Kdybych si v roce 1999 řekl, že ostatní sci-fi mě sice sebrali, ale že chci zažít podobně orgasmický zážitek jako při Terminátorovi 2, podobnou filozofickou pastvu jako při 12-ti opicích, šel bych do kina na Matrix a dostal bych všeho vrchovatě plus něco navíc. Dokonalý příklad rovnováhy mezi formou a obsahem. Obě substance totiž pracují na maximum. 100%

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Revoluce v trikové oblasti, perfekcionalizace ve filmařské oblasti. A pak, že jsou všechny dvojky horší. Tůdle! 100%

Titanic (1997)

Mluvit zde o citu pro detail je jako mluvit o krutosti válek. Je neoddiskutovatelný. Jasně, že celou dobu víme, že se "něco" stane a stane se to opravdu neopakovatelně. Ale... Nějak mi vadí veškerý ten punc, ta našroubovaná milostná linka, která mě bohužel vůbec nebaví, ta stopáž. 65%