Anderas

Anderas

• 16.3.2006  20:22

Jedno z nejlepších psychologických dramat československé kinematografie. Dokonale přepracovaný Havlíčkův román a to opravdu po všech stránkách, neuvěřitelně realistické herectví Ivy Janžurové coby iluse ztrácející staré panny a Petra Čepka, fyzicky i duševně umírajícího člověka, znuděného celým životním koloběhem. Syrová a mistrovsky krutá kamera, ladně působící a dokonale poskládaná hudba a především jeden z vrcholů Herzovy režijní tvorby. Extrémně výbušné a emotivní dílo, na konci jsem měl co dělat, abych se nerozbrečel.

• 16.3.2006  12:47
    Samuraj (2003)

Samuraj a jemu podobné filmy jsou pro mne stále hlubokým lesem, ve kterém vždy velmi tězko nacházím schůdnou pěšinku. Naprosto mimozemský mi např. připadá střih, který je buďto dokonale umělecký a nebo maximálně neschopný, zápletka, samotný děj i vyústění mi připomíná některou z trochu roztáhlejších epizod jakéhokoliv akčního kung-fu seriálu a konečně finální scénka s 5ti minutovým absurdním tanečkem z mého podvědomí vytahovala velmi nepříjemné vzpomínky na úchylácké klipy Backstreet boys a všech podobných klonů. Pak ale zbývá dokonalé charisma maséra, geniální bitky a šťavnaté stříkance krve, porcovatelná atmosféra, místy i originální humor a konečně i nejedno příjemné dějové překvapení. Jak tedy zhodnotit celkově? Rozhodně pozitivně, o jednu hvězdu jsem sice Samuraje kvůli zmiňovaným nedostatkům ukrátil, ještě pořád ale zbývá spousta kladů, kvůli kterým se tenhle film vyplatí.

• 16.3.2006  12:23

Pekelně černý humor a absurdita a komičnost násilí nabírá s novou kulturou nový rozměr. Až jsem se sám za sebe stydět jak moc jsem se u všech těch brutalit třískal smíchy. Ale cožpak se tomu šlo ubránit? Celý ten tragikomický osud ušláplého úředníčka je lemován tak gigantickou porcí hlášek, ultranásilných scének a point, že zkrátka musíte shlížet s nadhledem, jinak se z toho zblázníte. Dokonalé proslovy o lopatičkách, kuchařích, Vukovi-jugoslávci i jeho mafii, o Hanne v obýváku a kuchyni, o nešťastném osudu jedné metalové kapely, o hektolitrech krve, tisícech zbytečných mrtvol a o žádných výčitkách svědomí. A jedna z posledních hlášek je tak geniální, že by se ní i současná legislativa mohla inspirovat: "Jsi gay...šup s tebou do pekla" :-)))

• 16.3.2006  11:48

Co to je tzv. moderní láska, o tom nám Hollywood ve své romantické demagogii bude moct velkolepě vyprávět ještě dlouhá staletí. Co je však láska skutečná a co to jsou city a jak vypadá opravdové lidské srdce, o tom bude vždy jen zarytě mlčet. Krásu a křišťálovou průzračnost lidských vztahů lze však díkybohu hledat i jinde, nejlépe co nejdál od Ameriky. Je pravda, že filmů jako My sassy girl nevzniká v Koreji každoročně zrovna málo a že se od sebe málokdy nějak zásadně liší, jejich výhoda oproti západní mašinérii však spočívá v tom, že jsou pravdivé. Ano, maximálně naivní, náhodou přecpané, zato však skutečně romantické a hodnotné, dokonale úpřimné, lidské, překrásné a vrcholně zábavné. Takové filmy jsou pak dokonalým důkazem toho, že polovina stopáže průměrné romatické komedie nemusí být nutně vyplněna samoúčelným a zbytečným sexem, že partnerské problémy semtam zasahují i o dost hloubš než k vykonstruovaným a správně "moderním" peripetiím s nevěrou a také, že opravdová láska nemyslí jen na sebe. Kdyby všechny filmy světa vypadaly jako My sassy girl, byť by jich mělo být milión, mohl bych spokojeně umřít s vědomím, že soudobý člověk má přece jen ještě pořád alespoň kousek smyslu pro krásu a hodnotu.

• 9.3.2006  17:27

Teta měla radši umřít, nemusel bych na to jít třikrát se školou.

• 9.3.2006  17:05
    X-Men (2000)

Posledně mě fakt nehorázně namíchla debilita fantastické čtyřky takže jsem tak trochu opatrně přistupoval i k x-menům, abych snad nedostal další ze svých pověstných záchvatů. Ale co to? Film se odkutálel tak rychle, že jsem ani nestihl posbírat všechny chybičky a ďoury ve scénáři, dokonce jsem se i nejednou po popcornu ohlédl (to nemá být výtka) a v duchu komusi děkoval, že ne všechny komixy musí být nutně pro primitivy. Opravdu úžasný byl Jackman jako sekáč a drsoň s velkým S i D, McKellen se Stewartem taky předvedli co mohli, Anna Paquin je celkem hezká holka ale jako nechutný trn v oku mi tu (a také jinde) vadila Halle Berry. Vůbec se mi nelíbí a navíc ty její hlášky jsou ukrutně trapné (víš co se stane s ropuchou....), prostě hrůza. Ostatně hodně nepovedených pseudo-vtipů je tu víc ale místy jsem se i zasmál (prove it....you're a dick...all right). No jdu se vrhnout na dvojku protože jestli je opravdu (jak mnozí tvrdí) lepší než jednička, pak se mám věru na co těsit.

• 6.3.2006  23:57
    Temné vody (2005)

Jsem zvědav, kolik filmů s podtitulem od "........" filmu Kruh na plakátě ještě vznikne. A hlavně kolik dobrých herců a hereček si tak zkazí jméno. Nebo se mi to už všechno plete do jednoho chuchvalce? No čemu se taky divit, že?....

• 6.3.2006  23:54

Co proti tomu všichni máte, vždyť je to moc krásná pohádka. Romantická, jemně strašidelná s celkem vydařenou hudbou, skoro jak od Petra Hapky. No ale už jsem ji pěkných pár let neviděl, měl bych trochu oživit zaprášené vzpomínky. Takhle si jen pamatuju, že zakletá princezna se mi moc moc líbila (jako zakletá pochopitelně, nikoliv ve své normální podobě).

• 6.3.2006  23:49
    Grinch (2000)

Celé je to tak desně divné, až je to skoro dobré. Znáte to ne? Vtipy jsou tak děsně trapné, až jsou celkem vtipné, výprava tak komická až skoro povedená, kostýmy tak úchylné až jsou skoro výborné a Svěrák jako vypravěč tak sterilní a mimodimenziální až se tam skoro hodí. A tenhle film celý je tak děsně primitivní, nezábavný, nudný a ubohý až mám chuť říct, že se povedl. Inu, někdo má prostě talent.

• 6.3.2006  23:40
    Záskok (divadelní záznam) (1997)

Věru, že jsem od smíchu až brečel a tahle hra prostě nemá chybu, proto ji tak zbožnuju. Vlastně zbožňuju i všechny ostatní hry, tuhle zbožňuju ale nejzbožněji. Jenže uznejte sami, jak to mám dát najevo když hvězdiček máme jenom pět?

• 6.3.2006  23:30

Naprosto nespoutatelný film, absolutně geniální umělecký výtvor a atomový hřib nápadu, poetiky, krásy a věčné symboliky. Snažil bych se třeba celý život něco filmu vytknout, stejně by se mi vždy vysmekl a vysmál se mi za mou krátkozrakost a úzkoprsost. Cožpak ale chci něco vytýkat tak neskutečně brilatní pokladnici fantasie? Vždyť tohle už není film, to je ten sen samotný, sen, který hledáme a pronásledujeme a sen, který nikdy nedostihneme. Tenhle film, obraz, tenhle kus emotivní psychiky je tak excelentní sondou do duše člověka, do snu dítěte a do "reality" dospělého, do "výtahu" podvědomí či do neotevřitelné zásuvky naší představivosti. Vlastně ani nevím zda se mi to celé jenom nezdálo, ale nemělo by to právě pak ten správný smysl? Nezbývá nám tedy než zavřít navždy oči, abychom alespoň kousek skutečné reality mohli poznat a plnohodnotné procítit.

• 6.3.2006  23:18

Dokonalá fimová řeč a Švankmajer, to je magický pár, který kdysi z ženského lůna společně vzešel a do prachu země se spolu opět navrátí. K čemu slova, když lze mluvit bez nich? Člověk je bytost nedokonalá, za dar existence, svobody a intelektu dokáže vždy jen ničit. Svůj nezměrný potenciál omezuje na tu jedinou schopnost, která ho baví a to hubit, devastovat, zabíjet a přitom se na celé kolo smát. Věru špatný osud takového člověka čeká. Jak smutně dokáže se takový tvor odvděčit za svůj život a nakolik si ho vlastně váží? Ještě nikdy dosud nebylo stvoření člověka podáno tak přenádherně jako v této kraťoulinké výmluvnosti od mistra umělce.

• 6.3.2006  23:07

Co dokázal tenhle film dokonale a většina jiných ne, bylo přenést atmosféru z plátna do hlavy diváka tak sugestivně, že tím vlastně smazal hranici mezi realitou a fantazií. Pořád jsem si říkal: Je to jenom film, ale nemohl jsem zkrátka nedýchat těch zašlých 60 let zpátky, nemohl jsem si nevzpomenout na můj rodný venkov a nemohl jsem nevnímat ohromující úpřimnost veškerou, jež se v podobě tohoto filmu snažila dobít emocí divákova. Tak fantasticky realistické, tak nesmírně syrové, tak krásně idylické a tak příšerně hrozivé. Nebylo chvil, kdy bych kriticky musel rozebírat scénář a režii, hudbu či výkony, protože tenhle film byl kus opravdového života, s dokumentární přesností emotivní kus pravdy a kus srdce k tomu. Jako pohár přesladkého vína, naplnil mne ve všech ohledech blahem, radostí, smutkem, strachem, hrůzou a vším dalším co přožíval bych nepochybně žít tak o půl století nazpět. A mám velkou radost, že i česká a slovenská kinematografie má důvod vzpomínat na klenoty, jimiž obdařila filmový svět.

• 6.3.2006  22:54

Sem tam smích, sem tam pláč, jindy zase zlost, agónie, letargie a eufórie. Smršť pocitů přehnala se přesemne během filmu, na konci jen poupravím zmrzlý úsměv na tváři a vzápetí se umědomím: Právě jsem viděl jakýsi film, o čem byl? To už sice nevím, ale zábavný byl dost, alespoň tedy když mi bylo 12. Já měl ale tu smůlu (vlastně spíše tenhle film měl tu smůlu) že se mi dostal do rukou ještě o nějaký ten růček později. Z neznámých důvodů 50-60% vtipů vyprchalo kamsi do éteru a celé to nabralo nádech jakési nehorázné stupidity. Jistě, je to parodie, ale i být stupidní se musí umět. Už to nechci nikdy vidět abych nemusel s hodnocením ještě níž, ale abych nebyl tak kritický, nápad to mělo a až na pár vyložených trapáro-nechuťáren to byla parodie jak se patří. (Bohužel)

• 4.3.2006  22:23
    Posel z Liptákova (divadelní záznam) (1997)

Proč tak "nízké" hodnocení? Inu proto, aby vynikla genialita zbylých, o tisíc kilogramů zábavnějších, her.

• 3.3.2006  15:09
    Tele Tele (TV pořad) (2000)

Ha, ha, ha

• 2.3.2006  22:18

Pokud vás zrova něco šíleně trápí nebo jste právě zjistili přítomnost viru HIV ve svém těle, pusťtě si tuto kvasinku a na 134 minut zapomenete, že je smrt za dveřmi. Zkrátka něco jako drogy. A hlavně, když hodiny odbijí minutu 135tou, nic vám nebrání film pustit celý znova, možná si té smrti ani nevšimnete.

• 2.3.2006  22:02

Tenhle hrůzostrašný mišmaš se snad žánrově ani nedá zařadit. Je to přímo ukázkový příklad filmu, kde je 1000 a jedna věcí navíc a zbytečně. Samozřejmě jsem pointu nečekal takovou jaká byla a vizuálně se nedá prakticky nic vytknout, ale panenská krev? Navíc uvedené klady vylučují další exploze nadšení po druhém a třetím zhlédnutí takže trvanlivost je maximálně minimální. Samoúčelné, efektní, pseudobizardní, úchylné, pŕekvapivé, syrové, napínavé, nesmyslné, magické, nadpřirozené a třeba ještě komické.....co z toho jsou klady a co zápory si každý přeber sám.

• 2.3.2006  21:56

Kdysi mi to mírně přípomínalo počítačovou hru Fallout a dost mě to bavilo. Pak už mě to připomínalo cosi, co vídám dost často a bavilo mne to méně. A nakonec mně to připomnělo Segala jako pojem sám ze sebe a bavilo mne to prakticky nijak. No zas tak děsné to nebylo ale Seagal si víc nezaslouží.

• 2.3.2006  21:49

Kdybychom se před každým filmem dokázali dokonale zbavit předsudků a očekávání, kolik skvělých filmů by najednou povstalo z prachu zapomnění. Já jsem se tak nějak jednou náhodně octl na projekci tohoto (pro mne tehdy obsahem neznámého) filmu a jak tak metráž pomalu odsýpavala, postupně jsem si uvědomoval, že to vlastné vůbec není špatný film. Chvíli romanický, jindy skoro horor, dále pak třeba drama a to vše se néjakou zázračnou rukou smíchalo do tak dokonale stravitelné formy, že jsem ji zhltl i s obalem. Costnera nijak zvlášť neoblibuji, ale jeho herecký talent ocenit dovedu a navíc je mi celkem sympatický, a zrovna bych řekl, že do své role zapadl velmi přesně. Ale co jsem nečekal ani omylem a co mi vskutku vzalo dech byla téméř závěrečná pointa. V době kdy věřím, že mě už nic nepřekvapí mne odbourá taková jednoduchá věc jako.....no nebudu nic prozrazovat. No není to ironie? Opravdu dost příjemný zážitek.

• 2.3.2006  21:38
    Únos domů (2002)

Když od české produkce za 30 Kč čekáte odpad odpadů a místo toho dostanete takovouhle příjemnou a nenáročnou věc, čert vás vem když vytrčíte zadnici.

• 2.3.2006  21:33
    Equilibrium (2002)

Řekněme, že takový polotovar, na jednu stranu se tvářící jako inteligentní sci-fi a na straně druhé se prezentující jako čistokrevná (a žel nepříliš zdařilá) akce. Výsledek je přesto dost překvapivý a určitě i příjemný. Kdyby si film do konce udržel počáteční tempo a atmosféru, dopadlo by to nepochybně skvěle, ale i takhle za to nemusíme Wimmera hned střílet. Pravda, pár věcí mi tam vyložené vadilo, nepřesvědčivý manio-depresivní škleb Balea, hodně podivné a logice se vymykající akční sekvence (i kdyź nápad nepostrádající) a pŕedevším ten nejposlednéjší záběr celého filmu. Ale i to všechno jsem s radostí schopen odpustit neboť po tomto filmu vždy cítím takovou příjemnou nasládlou chuť na jazyku filmového fanouška.

• 2.3.2006  21:25
    Kung Fu: Legenda pokračuje (TV seriál) (1993)

I kdybych chtěl posuzovat tento pro mne vpravdě legendární seriál jaksi ze současného pohledu a vědomí, nemohl bych neboť zážitky a vzpomínky, které ze své hlavy urputně lovím jsou již dávno zformovány mozečkem malého klučiny, co se rád dívá na bitky. Kdyby se můj současný věk rovnal tak 10ti, neváhal bych prásknout plné hodnocení, mám ale spíš pocit, že kdybych si dal po těch letech takové menší repete, dopadlo by to o dost tragičtěji. Co se však zarytých dogmat týče, tento seriál je modla mého dětství a snad jsem nevynechal jediný díl, jinak nechť se v pekle smažím.

• 19.2.2006  19:59
    Hrabě Monte Cristo (TV seriál) (1998)

Film, který zraje jako to nejlepší víno. A dozrává tím rychleji, čím více dalších a dalších adaptací tohoto nesmrtelného hrabéte vzniká. Proto ji už dávno žádné jiné dílo nesahá ani po kotníky. Holt kdyby každý klenot světové literatury vyfasoval takto důstojnou adaptaci, žili bychom dávno v ráji.

• 19.2.2006  19:49

I když je Michael Moore demagog největšího kalibru, tímhle dokumentem mi velmi (ne)příjemně zprestřil dvě hodinky mého stereotypního života. Nad to se mi navíc zdá, že tenhle dokument nevede pouze velkohubé řečičky a skutek utek, ale že se dopracuje i k jakémusi (a pro mne velmi uspokojivému) rozuzlení. Velmi mne překvapilo, že se Moore nesnížil k lacinému filosofování typu "V Americe je moc zbraní a moc násilných filmů" ale že hledá příčiny tam, kde je každý apriorně vylučuje. No, je to jen můj pohled, ale já z tohoto dokumentu měl skutečně dobrý pocit a zároveň snad i o trochu víc chápu proč jsou (někteří) američané tak....no prostě takoví jací jsou.

• 16.2.2006  17:59

Tedy vážení, takovéhle depresárium jsem snad jakživ neviděl. Obraz za obrazem jsem se potápěl do svého potemnělého podvědomí a ve smrtelné agónii se děsil všech hrůz, které tam na mne číhaly. Řeknu vám, takhle intenzivně na mne žádný film už hodně dlouho nezapůsobil. A smysl? Tohle je noční můra, nikoliv manifest symbolismu. Jako taková musí být vyložena podle zásad psychoanalýzy, jenže nejlepší vysvětlení stejně mají ti, co se alespoň jednou v noci probudili s propocenou peřinou. No a co vám budu povídat, obsah moji hlavy mi tenhle alternativní otesánek smazal dokonale.

• 15.2.2006  23:17

Proč jen nebyl tenhle smrtelný zločin nikdy potrestán???

• 15.2.2006  23:04

Mně tohle anime nějak nesedne. I když bylo celkem zábavné, nemohl jsem se zbavit dojmu, že ultranásilí, úchylosex a všeobecně všechny ty perverze, kterými film překypoval mírně dominovaly a jaksi přebíjely obsahovou stránku filmu. Na druhou stranu je to asi takový ten anime standard na který po všech těch simpsonech a futuramách prostě nejsem zvyklý a otrlý divák se na to už nesoustředí. Z takového stanoviska bych pak musel vyzdvihnout především výbornou atmosféru a celkový nádech, užasnou animaci, dějovou hojnost, dobrodružství, skvělé postavy a dialogy a celý ten příběh, no, cítil jsem se skoro jak při sledování velkofilmu. A jak říkám, mírně snížit úchylnost a dám rozhodně 5*......no možná je dám časem stejně.

• 15.2.2006  22:52

Hm, hm, hm, tak jsem během celého filmu přemýšlel, jak moc vážně mám tuhle podivnost vlastně brát. Být fandou videohry, nepochybuji o 5*, jako laika mne to ale táhne ke spodní hranici a tak je čas zesumarizovat klady a zápory. Animace mě vpravdě naprosto odrovnala, nepochybně byla efektnější než u ultradrahého slavnějšího brášky, zvuk jistě nezaostal a choreografie soubojů, jako by z oka vypadla vrcholným hong-kongským mlátičkám, čili pokud bych film hodnotil jen z těchto hledisek, chutnal by mi popcorn vskutku velmi dobře. Nejsem si však docela jistý, zda tenhle film měl nějaký děj, neboť jsem na jeho vnímání po cca 20 minutách rezignoval. Buďto je tedy příběh tak geniální že jsem ho nepochopil (o čemž pochybuji) a nebo (a to tvrdím já) je neskonale zmatený, hloupý, složitě banální a především zbytečný. Všechno to ještě komplikuje naprosto zběsilý střih, který sice pasuje do vynikajících akčích scén, při dialozích ale maximálně otravuje, absurdní logika většiny událostí a především (i když možná to tak má být) naprosto nemožné fyzikální výkony všech postav, jako např. odraz od země a let do výše 12 km apod. No a je toho určitě víc, málo propracované tváře postav, stupidní dialogy, nekonečný chaos a tak dále a tak dále. Ve výsledku prostě zase nevím co si o tom myslet takže jako kompromis to nechám na bezkonfliktních 3*.

• 15.2.2006  22:37
    Animatrix (2003)

Excelentní sbírka příběhů o srdci Matrixu tak jak jej máme rádi, o lidských chybách a prohřešcích, o vůli a síle jedince, o kráse skutečného světa i o nevyřčených pravdách, jež se týkají i nás. Žádná z povídek nepostrádá smysl, náboj, krásu, poetiku a hloubku jež tak zoufale novým Matrixům chybí.