Atlas mraků (2012)

Po prvním zhlédnutí v sobě mám smršť dojmů,které jdou jen těžko souvisle sdělit a ještě hůře se podle nich hodnotí.Jisté je,že Wachowští (tentokrát s Tykwerem) opět natočili absolutně jedinečný film.Velmi nedivácký,těžký na skousnutí,ale zároveň dokonale fascinující na tolika frontách,že se musí vzpírat jednoznačnému odmítnutí.Nicméně mě první zhlédnutí neoslovilo na té pudovější rovině.Hodnotit si zatím netroufám a pokorně si počkám na další pokus,možná ne jeden,protože Atlas mraků je skutečně náročný studijní materiál,kterému se vyplatí věnovat mnoho času.Fascinoval mě celou dobu,na otázku,nakolik mě bavil,zatím nejsem s to dát uspokojivou odpověď. Po druhém zhlédnutí: Klaplo to.Napodruhé mi do sebe Atlas mraků zapadl ještě uspokojivěji než při prvním pokusu a přede mnou se vynořil skvostný projekt,v mnoha ohledech naprosto ojedinělí a dost možná i revoluční,který se svou odvahou nahazovat složitá témata a nevídaně složitou vyprávěcí strukturou vzpírá jakýmkoliv přirovnáním a ukazuje,proč jsou bratři Wachowští naprosto jedinečnými a často nepochopenými vizionáři a jedněmi z nejpodstatnějších režisérů současné etapy kinematografie.Rozhodně jeden z nejpozoruhodnějších a dost možná nejdůležitější snímek letošního roku.

Tisíc a jedna noc (2000) (TV film)

Barron umí za střídmé rozpočty televizních filmů zrealizovat velmi zajímavé projekty.Žel bohu,Tisíc a jedna noc si k Merlinovým kvalitám ani nečuchne.

Merlin (1998) (TV film)

Když to vezmu kolem a kolem (a taky mě to překvapuje),Merlin mi vychází jako moje nejoblíbenější filmová adaptace artušovské legendy.Nic v ní nechybí (kouzla,Excalibur,Lancelot a Guinnevra,kulatý stůl...),je poctivě natočená,má vynikající herce a na to,že jde o televizní projekt,je to jednoduše paráda.Na to,aby se to stalo skutečným kultem,je film až příliš tradičně natočený a postrádá punc výjimečnosti,ale já mám Merlina moc rád.

Breakheartský průsmyk (1975)

Vysoce kvalitní a originální western s akurátní stopáží,díky které napíná a překvapuje nonstop.V rámci žánru nadmíru příjemné osvěžení..

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Kdyby se Rozbřesk vypustil do kin jako jeden film,klidně bych ty svoje dvě jednohvězdičková hodnocení sečetl a žádná nenávist by se nekonala.Vždyť první tři díly jen neškodně propluly kolem mě (jednička),zvrhle jsem se u nich bavil (dvojka) či se mi svým způsobem vlastně docela líbily (trojka).Jenže rozdělovat plytký dovětek série na dva filmy? U Harryho Pottera to bylo na hraně,u Hobita z toho může vyplynout strhující výsledek,v případě Stmívání jde ale o totální průser a nesoudnost při honbě za penězi,ze kterého vznikla dvojice snad vůbec nejvyprázdněnějších filmů v hollywoodských dějinách,které navíc i při poměrně vysokém rozpočtu působí podivně lacině a nedovedu si ani vzdáleně představit,že by to mohlo nějakým způsobem oslovit kohokoliv,kdo vyšel z puberty.Obsah nemá moc cenu rozebírat,ten byl shitoidní od prvního dílu.Ale ze začátku mě série alespoň neštvala svojí uměle vytvářenou nabubřelostí a z prstu vycucanou osudovostí.Nic takového tady není a nikdy nebylo,tak nevím proč nám tvůrci místo dvou sraček hrajících si na velké završení velké série nepředvedli jednu alespoň trochu dějově hutnější sračku nesnažící se ze sebe dělat něco,na co absolutně nemá potenciál.Že film nakonec technicky není špatný a Condon jej režíruje jak nejlépe umí,je v tuto chvíli úplně vedlejší.Jde o princip.A jako člověka,který miluje filmy,mě závěrečný dvojdíl Twilight ságy neskutečně sere.

Vycházející slunce (1993)

Vysoce zábavná záležitost skvěle mísící vyloženě béčkové (Snipes,Tagawa) a seriózní (Connery,Keitel) obsazení. Paradoxně mě Rising Sun bavilo mnohem více než Kaufmanovi umělecky ambicióznější počiny.

Quills - Perem markýze de Sade (2000)

Obrazově krásné,herecky mimořádně zajímavé,ovšem často také nepříjemně statické a nudné.Obsah je navíc těžce nevyrovnaný a celá ta rádobyšokující a kontroverzní slupka filmu nepůsobí úplně dobře.Celkově kvalitní film,který bych ovšem ani kvůli Kate nechtěl vidět znovu.

Kdo hulí, ten umí (2001)

Strašlivej trapas,proti kterýmu jsou filmy jako Zahulíme, uvidíme učiněnej poklad.Nevtipný,uřvaný,k pláči.

Cashback (2006)

Trochu škoda,že se tvůrci nemírnili ve snaze nacpat do filmu všemožné styly,odkazy či trendy,protože být to formálně utříděnější,klidně bych tu tady teď psal o totální pecce.Takhle "jen" výborná oddychovka.