Devadesátky (2018)

Prvý vlastný film predovšetkým na komédiou orientovaného herca J. Hilla sa dotýka viac filmových žánrov, ale komédiu najmenej. J. Hill vo svojom (prvom) filme sa zameral na mladého človeka (v podstate malého chlapa), ktorý doma má neľahký život (problémy v rodine) a ešte k tomu si nevie nájsť priateľov, prípadne skupinu ľudí, kde by si mohol nájsť svoje miesto. Nejako sa však dostane do malej „bandy“ mladých chalanov, pre ktorých skateboard nie je len symbolom slobody, ale aj životným štýlom. V tejto spoločnosti náš hlavný hrdina Stevie sa začína cítiť dobre (prvé sexuálne skúsenosti s mladou slečnou), ale celkom rýchlo prídu aj problémy (alkoholy, cigareta/tráva, atď.) a stáva sa z neho malý človek, ktorý si neváži to najcennejšie, čo ešte má (napr. matku – mám na mysli hádku s matkou v aute). J. Hill celkom dobre zachytáva to, ako sa mení malá duša človeka na niečo, čo by si neprial ani jeden rodič. Druhú stranu filmu tvorí svet skateboardistov – tu však mám pocit, že väčšinou vidíme spíš len povrch. V dialógoch, aspoň v niektorých prípadoch (napr. konverzácie v skateboard obchode), je jasne vidieť, že vznikli v duchu „vtipného“ J. Hill. Najdojímavejšou scénou je rozhovor malého Stevieho s Na-kel Smithom o „živote a plánoch do budúcna“. V roli Stevie podáva dobrý výkon len štrnásťročný S. Sulijic (myslím si, že o ňom ešte budeme počuť). Hudba dobrá a celkom potešila pesnička od maďarskej skupiny Omega (Gyöngyhajú lány). Záver je určitým spôsobom pôsobiví, ale bez väčšieho ponaučenia a bez „poriadneho“ ukončenia. V mojich očiach režisérsky debut J. Hill nedopadol zle, avšak má to svoje rezervy. Každopádne som zvedavý, že s čím príde na budúce. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Lovci pokladů (1999) (seriál)

Ľahký a nenáročný dobrodružný seriál na nedeľné popoludnie, ktorý čerpá z viacerých zdrojov, no najmä z postavy Indiana Jonesa. Tia Carrere v roli (akčnej) archeologičky Sidney Fox je dobrá a Ch. Anholtom (jeho asistent, ktorý takmer vždy sa bojí) sa skvele doplňovali. L. Booth (a jej výkon) však mi nesedel. Posledná séria v kvalite nevyrovnala k predchádzajúcim. Pre Indiana Jones-based seriály mám slabosť a aj z hľadiska nostalgických dôvodov je to u mňa za „tri“. P.S.: Úvodný soundtrack nemá chybu. Osobné hodnotenie: 70% (***)

El chicano (2018)

Režijný debut B. Braya so snahou o natočenie „street-hero“ akčného filmu, umiestnené do takého prostredia LA, kde moc majú v ruke mexický zločinci. Film založený na klasických základoch s priemernými akčnými scénami a prestrelkami. Nič také, čo by sme už nepoznali alebo nevideli. Každopádne však jedná o solídne B-ko. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Smrtící posedlost (2019)

Klasický thriller, kde psychicky labilného človeka vytočí jedna rodina (hlavne hlava rodiny), ktorá ide na návštevu k starým rodičom. Potom už nasleduje naháňačka, kde psychický (a fyzický) teror sa postupne zvyšuje. Z hľadiska celej koncepcii film je na strednej úrovni. Ten záver ma znepokojuje – čakal som iný smer a iné vyvrcholenie. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Selvmordsturisten (2019)

Neľahký film, ktorý sa pokúsi zachytiť fyzické a duševné pocity (a boj) muža, trpiaci chorobu, kde niet pomoci. Otázka „byť či nebyť“ a vizualizácia možných odpovedí viac-menej fungujú do poloviny filmu (poznámka: všetky tie strašné veci sa dajú ľahšie zvládnuť, keď je pri nás niekto). Snaha režiséra J. A. Arnbyho do toho zaniesť mysteriózne prvky fungujú len čiastočne – v druhej poloviny filmu je z toho menší chaos. Pripravte sa na pomalý (a depresívny) film. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Nepolapitelný padělatel (2018)

Nefalšovaný krimi z Číny, v centrom pozornosti skupinou falšovateľov peňazí. U podobných filmoch som už viackrát spomínal, že dnešný Hollywood by mal problémy natočiť podobný film (myslím predovšetkým na kvalitu a mentalitu), akým je „Nepolapitelný padělatel“. Režisér F. Chong celkom dobre využíva svojich postáv, hrá s nimi a jednoznačne (a veľmi správne) dáva najväčší priestor hercovi Yun-Fat Chow. Ten aj vo svojich 65-tych let stále ukazuje, že nepatrí do starého železa. Paradoxne, skutočná hlavná postava A. Kwok mi nepríde tak výrazným, akým by mal byť. Čo však režisérovi nevyšlo, je samotné prekombinovanie príbehu. Celkom dobre to funguje do poloviny filmu, potom však už to nie je na takej kvalite, čo by sme očakávali. A ten záver – no ja si len kladiem otázku, že či ho fakt nič lepšieho alebo chytrejšieho nenapadlo? Každopádne film „Nepolapitelný padělatel“ nedopadlo zle, ale má to ešte (nemalé) rezervy. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Pašerák (2018)

Aj tak by sme poznali na filme prácu C. Eastwooda, keby v tom nehral hlavnú rolu. Z hľadiska dynamiky príbehu, jeho aktuálny snímok je spíš pomalý (môže to byť už predsa len tým vekom). V charakteru Earl vidíme známe motívy, ktorými Eastwood ako herec pracuje dlhšie (nadávanie na „dnešnú“ generáciu, negatívny postoj voči moderným technológiám). Prekvapuje ma však tá jeho naivita – zo začiatku ani netuší, že za čo dostane taký veľký balík peňazí. Jeho zapadanie do gangu zločincov je taký ľahký, že už k tomu sa ani nedá veriť. Momenty o záchrane a obnovení rodinných vzťahov sú pekné, ale občas chýbajú detailnejšie časti. Vo vedľajšej roli jednoznačne dominuje B. Cooper – najlepšie sú spoločné scény s Eastwoodom. Jednoducho títo dvaja si dobre rozumejú. Záver mi príde nie úplne vypracovaným a rychlým, bez skutočného dramatického vyvrcholenia. Záverečný obraz s kvietkami síce pekný (aj napriek k prostrediu, kde sa práve pestujú), ale bez výraznejšej sily. Takmer dvojhodinový film, kde ja osobne necítim, že by to bol dlhší ako jedna hodina. Ten čas prekvapivo uletí veľmi rýchlo. P.S.: Keď je to Eastwoodov posledný herecký film, tak nie je to nedôstojné „good bye“. Ale mohol by to byť aj oveľa elegantnejší. Osobné hodnotenie: 75% (***)

21 mostů (2019)

Po dlhšom čase kompaktnejšia akčná dráma (s kúskami thrilleru) z policajného prostredia. Decentne natočené prestrelky, pomerne dobre zvládnutá naháňačka, atď. Avšak pán režisér Kirk (prípadne scenáristi) trošku prirýchlo odhalil kúsky rébusu (čo je vlastne v pozadí?). Tým pádom ten záver nie je už taký prekvapiví. Nehovoriac o tom, že postráca grandióznejšie vyvrcholenie. Za to je škoda. Inak Ch. Boseman príjemne prekvapil, v roli vedľajších postáv jednoznačná dominancia dvojici J. K. Simmons a S. Miller. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Cyborg (1989)

Klasické B-ko od JCVD, ktoré má mrazivé postapokaliptické obrazy. Možno nie najlepší film od neho, ale z hľadiska mixu bojových scén, surovosti a mrazivého/krutého záporáka nie je to ani jeho najhorší počin. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Hodný chlapec (2004) (TV film)

Komorný TV film v réžii ČT. V živote sa môže stať všeličo a z ničoho nič sa môže zmeniť viac-menej pokojný život malej rodiny na hotové peklo. V porovnaní s tým, čo spravil syn, tak problémy s dcérou sú menej vážny. Najviac ma zaujali jednoduché ale za to dosť podarené herecké výkony na čele I. Barešom. Film síce nie je dokonalým a má svoje nedostatky (napr. nevypracovanosť jednotlivých častí príbehu). V konečnom dôsledku však tvorcovia nemajú za čo hanbiť. Osobné hodnotenie: 74% (***)