Věčná dcera (2022)

Nekonvenčný film, ktorý chce toho veľa a to všetko naraz. Chce byť umeleckým, tajuplným, mysterióznym a prekvapivým. Ale všetko to nevie dať tak dohromady, aby z toho vznikol ucelený celok. Prostredie (staromódny hotel) je dobre vybrané, ale neefektívne využité. Tilda Swinton svoju dvoj rolu zvládol prehľadom, ale film na vyššiu úroveň už nevedela posunúť. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Oppenheimer (2023)

Doposiaľ najviac človek-orientovaný snímok Chritophera Nolana, ktorého téma by pravdepodobne ani nemohla byť viac aktuálnejšia. Precízne poskladané kúsky jednotlivých scén, kde dialógy, obrazy, hudba a sú v takej harmónii, v ktorej byť musia. A to celé udržať počas 180 minút – to dokážu len režiséri, ktorý stoja na ramenách obrov. Herecký all-star funguje tak ako má, každý je na dobrom mieste a odvádza taký výkon, ktorý má (v niektorých prípadoch ešte lepší, ktorý by sa dal očakávať). Na ich čele pochopiteľne stojí Cillian Murphy, ktorý svojmu charakteru dá všetko čo potrebuje. Niektoré jeho scény bez reči (napr. scény s ikonickým klobúkom) sú tak silné, ako tie, ktoré sú plných rečí. Vo vedľajšej roli veľmi príjemne prekvapil Robert Downey Jr., ktorý pod rukami Nolana podáva jeden zo svojich najlepších hereckých performancov. Je dobré vedieť, že aj dneska sa točia také filmy, akým teraz vyrukoval Chritopher Nolan – film „must see“ v kine. V prípade štítky „magnum opus Chrisophera Nolana“ by som ešte bol opatrný – tento režisér (aspoň pevne dúfaj) nepovedal svoje posledné slovo. P.S.: Som zvedavý na Oscarové nominácie. Osobné hodnotenie: 92% (*****)

Klub nájemných vrahů (2023)

Low quality akčný film (to už zistíte na začiatku „Pražskej“ scény), v ktorom sa nepochopiteľne objavili Sam Neil a Noomi Rapace. Nie že by Noomi sa nesnažila, ale sú jednoducho situácie, z ktorej sa nedá vyťažiť toľko, koľko by ste prijali (prípadne koľko by bolo potrebné). Osobné hodnotenie: 59% (*)

Mastema - Anděl zkázy (2022)

Depresívny počin v dominantnej časti so soft hororovými prvkami, ktorý atmosférou, strihom, hudbou a postavami sa snaží aspoň trochu vynikať z „pevne“ daných rozmerov daného žánru. Problémom je záver, od ktorého by ste čakali scénu, ktorú vašu hlavu mentálne ešte viac odhodí. To sa však tu nenastane. Napriek tomu na filmy s Camille Razat sa budem snažiť dávať väčší pozor. P.S.: Režisérsky debut Didier D. Daarwin.   Osobné hodnotenie: 69% (**)

Zom100: Co chceš stihnout, než tě sejme zombie (2023)

Filmová adaptácia komiksu, s ktorou súbežne vznikol aj anime seriál. Zombie apokalypsa (masky a makeup na slušnej úrovni) na japonský spôsob. Mladý a pracovitý mladík, po tom ako vypukne zombie apokalypsa, si začne užívať slobodu a voľno, čiže veci, na ktoré vedľa práce nemal čas. Pravdepodobne on je jediný, ktorý si z danej situácii nerobí „žiadnu“ paniku a začne zostavovať lištu, ktoré ešte by chcel spraviť predtým, ako sa aj z neho stane zombík. Všetko sa však zmení po tom, ako spozná nebojácnu „amazonku“. __ Prvá polovina filmu v rámci žánru je režírované a rozohrané na bežnej úrovni, potrebný plus dodáva japonský priestor a mentalita (napr. pracovné nasadenie). Druhá polovina mierne stráca dych (a trochu nápady), napriek tomu, že obsahuje najakčnejšiu scénu so zombie žralokom, ktoré má nohy (no comment – úlet jak sviňa). Škoda, že záver nie je trochu ucelenejší a viac „dopredu“ orientovanejší. Opäť žiadna sláva v produkcii Netflixu, no medzi nedávno vypustenými veľmi slabými dielami počas letného obdobia, toto aspoň malo niekoľko pozerateľnejších scén. P.S.: Režisérsky debut Yûsuke Ishida. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Škvára a kvéry (2023)

Prvý režisérsky kúsok Andyho Kasrilsa nedopadol podľa predstáv. Ďalšia „akčná komédia“ s minimom „priemernejších“ scén. Vypadá to tak, že v poslednom čase jednoduché filmové projekty Netflixu vôbec nevychádzajú. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Jeden za jednoho (2023)

„Akčná komédia“, ktorej základ tvorí zámena osôb. Lacné a trápne „komediálne“ scény s mnohokrát nefungujúcimi vtipmi („nový navigačný systém“ v aute ma však dostal). Veľmi nevydarená blbina z United Arab Emirates, samozrejme v produkcii Netflixu. Osobné hodnotenie: 51% (*)

Lapač duší (2023)

E-čkový akčňák ako hrom, ktorý natočili poliaci po vzore „klasických“ USA filmov. Režisérovi Markowiczovi to opäť nevyšlo – po tragickom romkomu Gorzko, gorzko! je tu jeden low kvality akčný film. Netflix (ale predovšetkým diváci) v poslednom čase nemá šťastie na poľské filmy. Osobné hodnotenie: 55% (*)

The Tank (2023)

Žiadne prekvapenie alebo nečakaný moment – vedenie príbehu a jeho postupné rozbalenie je podľa starých, dobre známych schém. Ani herecké výkony nepridávajú žiadny plus. Záveru chýba trochu dôraznejší a viac prekvapivejší moment. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Mluv se mnou (2023)

Philippouvci na to idú síce dobre – postupne budovaný a rozbalený príbeh (avšak bez žiadnych aspoň trochu prekvapivých častí – aj daná koncepcia s mladými ľuďmi je v podstate „klasika“), ktorý je predovšetkým blízko spojený so stratou blízkeho človeka hlavnej postavy. Problémy však nastávajú v druhej poloviny filmu, kde akoby trochu dochádzali nápady (je to vidieť na napísaných scénach a dialógoch). Záver by zaslúžil trochu viac pozorností. Osobné hodnotenie: 71% (***)