Kyberúnos (2022)

Koncepcia je založená na podobných základoch, ako väčšina „(Etic) hacking“ filmov. Téma, okolo ktorej je postavený príbeh, je reálna a pomerne aktuálna. Problémom je scenár, ktorý z hľadiska kvalít je na hrane B-čka a C-čka. Plus k tomu pomerne nevýrazné herecké výkony a charaktery postáv (a to na všetkých frontoch). P.S.: „Príbuzný“ Blackhat bol aspoň viac kompaktnejší. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Dobrá sestra (2022)

Kvalitná herečka a kvalitný herec (oba držitelia Oscara) vo filme, ktorého príbeh by mal byť lepšie a detailnejšie vypracovaný. Scenár nie je dostatočne odvážny (je cítiť, že stále sa pohybujeme len na povrchu), dvojica Jessica Chastain / Eddie Redmayne v hlavných momentoch filmu herecky nie je dostatočne výrazná. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Amsterdam (2022)

All-Star herci a herečky, kde takmer každý je na správnej pozícii (podobne ako v American Hustle). Problém je s príbehom, ktorý chce vypadať ako neskutočne premyslený, tajomný a miestami aj tragikomický. Vo skutočnosti je to však B-čkový scenár, ktorý ako celok „funguje“ len miestami. Minimálne pochvala a jedno „Ďakujem!! patrí pre režiséra Russella a pre jeho casting team, ktorý (opäť) naverboval výnimočných hercov a herečiek do jedného spoločného filmu. Škoda, že žiadny ďalší veľký pozitívum sa už nedá povedať. Osobné hodnotenie: 75% (***)

The Twin (2022)

Príbeh s veľmi smutným základom, ktorý postupne odkrýva skutočné pozadie udalostí. Záver z jednej strany šokujúci, ale z druhej nie príliš „logický“ – ako je možné, že keď kolektív ľudí vedel o problémoch v danej rodine, tak po udalostiach, ktoré sa odohrávajú na konci, nechajú Rachel len tak byť na slobode? Teresa Palmer hrá prehľadom a s veľkou sebaistotou, podobne ako mladý Tristan Ruggeri. Fínske prostredie a príroda snáď už nepotrebuje žiadne slová chváli. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Black Adam (2022)

Ani „The Rock“ nespasí DC, prípadne nedokáže priniesť taký svižný vietor, ktorý by DC v boji proti Marvelu by potreboval. Film obsahuje klasické prvky (nehovoriac o príbehu) moderných super-hrdinských filmov s nemalou dávkou slow motion scén (dozvuky od pána Snydera ešte trvajú).Veľkolepé akčné a bojové scény tu máme, ale vtipných rečí prípadne dialógov zabudnite. Tuctový film do radu daného sub-žánru. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Paní Harrisová jede do Paříže (2022)

Jednoduchý a nekomplikovaný príbeh, kde výkon a vystúpenie Lesley Manville jednoducho nie je možné mať nerád. Film, po ktorom (aspoň na nejakú dobu) budete mať dobrý pocit. Výprava dobrá, prostredie autentické, šaty prekrásne. Moja hlava vie, že by som mal dať „trojku“, ale srdce mi hovorí „štyri“. Teraz budem poslúchať to druhé. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Ztracený objevitel Tad a smaragdová deska (2022)

Najslabšia časť trilógii, ktorá obsahuje najmenej vtipných scén a najmenej kreatívnych riešení. Tretia časť príbehu Tada je už výhradne len pre tých najmenších divákov. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Hashtag podvodnice (2022)

Druhý režisérsky film herečky Quinn Shephard prekvapil so zvolením svižnej témy (čo všetko ste schopný spraviť za to, aby ste bola obľúbenou osobou (nielen na sociálnych sieti), prípadne „influencom“ (Bože, jak nemám rád to slovo!)?). Koncepcia je daná, k príbehu sa postupne pridávajú ďalšie a ďalšie kúsky, ale stále je cítiť to, že sme len na povrchu. Avšak je potrebné povedať, že niektoré časti pomerne dobre odzrkadlia súčasné pomery a trendy z pohľadu social network-based spoločnosti. Záverečný prejav debutujúcej herečky vo vedľajšej roly Mia Isaac je síce plný emócií, ale film významovo nedokáže posunúť ďalej. Zoey Deutch (podobne ako v tohtoročnom ďalšom filme The Outfit) predviedla slušný výkon (bez ohľadu toho, čo si o charaktere zahranej osoby myslíme). Osobné hodnotenie: 74% (***)

Paralelní matky (2021)

Režisér Pedro Almodóvar sa v tomto filme dotkne príliš mnoho tém (napr. príbeh bábätiek, „moderný“ vzťah medzi mužom a ženou, prípadne medzi ženou a ženou, vysporiadanie sa so krutou minulosťou), z ktorých nakoniec ani jeden nedokáže poriadne vypracovať. Tým pádom, „logicky“, ani v jednom z nich sa nedočkáte emocionálne prelomovej scény. Herecky to drží dohromady jeho dlhoročná herečka Penélope Cruz, ktorá jak herecky tak aj vizuálne stále dokáže diváka očariť. P.S.: Milena Smit so svojou postavou a frizúrou strašne pripomínala Kristen Stewart. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Dům na vlnách (2022)

Išida vo svojom druhom celovečernom anime filmu sa snaží viac priblížiť sa k veľkému Mijazaki a to takmer vo všetkom (príbeh, postavy, morálne a osobné otázky, a podobne). Ťažisko je hlavne na príbehu a predovšetkým na zachytení medzi ľudských vzťahov medzi dvomi mladými deťmi, Natsume a Kumayaga. K tomu používajú klasické anime postupy, ktoré nevynikajú ničím výrazným a rozhodne neoperujú takou škálou farieb a dimenziou, ako diela už spomínaného Miajazakiho. To teraz nie je potrebný, pretože príbeh (ale hlavne osobné otázky a odkazy, ktoré môžeme nájsť za ním) je dostatočne kompaktný a reálny, taký, ktorý nepotrebuje nejaké ďalšie „vyšperkovanie“. Postavy sú dobré, ale v niektorých prípadoch ich zachytenie by mohol byť hlbší. Animák so statickými obrázkami a pomalým tempom (dĺžku dvoch hodín je cítiť), ktoré pravdepodobne nebude sedieť každému. Ten, koho však nájde v správnom mieste a čas, tak po jeho videní bude o niečo bohatší. Osobné hodnotenie: 81% (****)