Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky (2022)

Koncepčne celkom solídny dokument, ktorý vznikol akýsi doplnok/lákadlo k filmu Blonde. Z hľadiska príbehu M.M sa opakujú spíš tie veci, ktoré už boli viac-menej známe. Posledná časť, venujúca sa okolnostiam smrti Marylin, je bez silnejšieho záveru. Veľké množstvo autentických záberov, fotiek a nahrávok potešilo. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Redeem Team: Návrat Dream Teamu (2022)

Dokument o okolnostiach vybudovaní novodobého „Dream Teamu“ od USA pre USA. Niekdajší Dream Team na čele s takými hráčmi ako MJ alebo Pippen predstavovali špičku medzinárodného basketbalu. Potom prišli roky a tým aj nový hráči, ktorí sa museli stotožniť s tým, že ani v tomto športe už nemusí platiť to, že „USA je najlepší“. Čo viedlo k pádu reputácii USA v medzinárodnom basketbalu? V dokumente sa spomína niekoľko dôvodov – takmer každý z nich nesie v sebe kus pravdy. Cesta späť na vrchol bola dlhá a náročná. (Porovnanie niekdajšieho a súčasného Dream Team nie je jednoduché, v niektorých prípadoch nie je ani úplne možné, pretože v jednotlivých érach platili a dominovali iné veci a okolnosti.) V závere bolo dobré vidieť Kobeho Bryanta (R.I.P.) a jeho morálny prístup na prípravu zápasov (napr. skoré ranné cvičenie), ktorým dokázal inšpirovať aj spoluhráčov. (Jeho faul na Gasola bol tvrdý a nie príliš fér.) Záverečné snímky zo zápasu USA-SPAIN boli dobre vybrané. Pre milovníkov NBA a (medzinárodného) basketbalu je tento dokument samozrejmosťou, ale niektoré nedostatky a ten príliš „USA-oriented“ prístup zanechajú po sebe až príliš veľa (nechcených) stôp. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Starci (2022)

Zaujímavá koncepcia, kde starší ľudia predstavujú akúsi „zombie nation“. Samozrejme, film chce spíš upozorniť na iné veci, ale to sa mu príliš nedarí. Má to však pomerne dobre vytvorenú atmosféru a solídne zvládnuté scény. Záver nie príliš optimistický a tvorcovia nemali strach „vyradiť“ kľúčovejších postáv. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Telefon pana Harrigana (2022)

Koncepčne je to skromná adaptácia modernej poviedky z pera S.K. Má to potrebné prostredie, dvaja hlavné postavy v podaní Jaeden Martell / Donald Sutherland majú potrebnú chémiu. Čo nemá, tak to je hlbšia (a trochu mysterióznejšia) atmosféra, doplnené s „Kingovským“ pocitom strachu a hrôzy. Skúste ignorovať menej ambiciózny záver. Čítanie z dobrých kníh a myšlienky o mobilu, sociálnych sieti a podobných veciach (najmä z pohľadu Kingu) boli dobré .Osobné hodnotenie: 70% (***)

Stokrát si troufnu (2022)

Koncepcia nebola zlá, ale vyhotovenie necháva za sebou niekoľko poznámok. Federica Torchetti a jej hravý úsmev mi miestami nejako pripomínali Amélie. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Studio 666 (2022)

Neskutočne slabo napísaný, vyhotovení a koniec koncom aj zahraný old school horor v modernejších šiat. (Možno prekvapím, ale keby to dostali chlapi zo Supernatural, tak by to kvalitatívne bolo úplne inde.) Najviac tento film ocenia len skalný fanúšikovia Davea Grohla a skupiny Foo Fighters. Najlepšie vo filme je tá nakomponovaná doom metal-based pesnička. Osobné hodnotenie: 53% (*)

Nebudeš sama (2022)

Neľahký, na psychiku orientovaný (spíš soft) horor zo sub-žánru folk-based witch. Filozofické a melancholické, ale napriek svojim chybám, aj vďaka obrazom z prírody, dokáže udržať pozornosť diváka. Musí sa však uznať, že debutový film Stloevskiho nie je pre každého. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Arthur: Prokletí (2022)

Že k tomu low-quality horor filmu napísal scenár Luc Besson? Nechce sa mi to uveriť. Osobné hodnotenie: 55% (*)

After: Pouto (2022)

Castille Landon pokračuje tam, kde minule skončila. S tým rozdielom, že teraz aspoň sa trochu snažila viac zamerať na (skutočný) vzťah a problémy medzi Teerezou a Hardinom. Už by sa mala dokončiť táto sága. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Já a moji bratři (2021)

Yohan Manca vo svojom debutovom filme podáva neľahký obraz o rodine, kde malý Nour so svojimi staršími bratmi sa stará o veľmi chorú matku. Nestále lavírovanie na hrane zákona je pre starších bratov jediným spôsobom, jak získať peniaze na lieky pre matku. Pre Nour je jediným, minimálne čiastočným, východiskom pred problémami je vážna hudba, predovšetkým láske k opere a Pavarottimu. Vďaka skvelej učiteľky hudby na letnej škole sa postupne snaží vylepšiť svoje schopnosti pre spev. __ Koncepčne je film viac-menej nejako postavený, ale scenár je pomerne obecný a stojací na jednom mieste. Nejako podobne je to aj jeho postavami, ktorý (až na Nour) sa nedokážu dostať z jedného bodu do druhého. Herecky je tu najvýraznejšia (beauty) Judith Chemla (pre ňu venujem tretie hviezdu). Záver je bez výraznejšieho momentu. Osobné hodnotenie: 72% (***)