Slaměný vdovec (1955)

Ano, slavná scéna zde je. I úžasná Marylin - ta je prostě skvostná. Ovšem pokud vám nesedí Tom Ewell (jako mně), budete mírně zklamáni - film je z větší části naplněn jeho monologem. Manželka s dítětem mu odjedou a následuje "chlapské" fantazírování nad vlastní existencí, které příjemně narušuje jeho "pitomoučká" sousedka. Jedna z horších wilderovek.

Captain America: První Avenger (2011)

Vážení, vypadá to, že poslední dobou se nám náramně s těmi comicsovými adaptacemi daří. Nejsou infantilní, s tématem i stylizací si tvůrci pěkně hrají a hlavně jsou koukatelné i bez předchozí lobotomie. Je to fajn pocit - jít do kina beze strachu a pro jistotu vybaven lahví alkoholu, který by případný "omyl" zmírnil. Captain America výtečně odsýpá, akce je požehnaně a pitomých citových výlevů (včetně "oblíbeného" militantního amerického patosu) poskrovnu. Navíc herci jsou vážně sympatičtí, takže se na celkovou sestavu v Avangers dost těším :). Pozn.: Hodnotím otitulkovanou verzi!

Zkus mě rozesmát (2011)

Tak tedy vážení - nečekal jsem to, ale Just Go with It mně příjemně překvapilo. I cynik jako já občas zatouží po odpočinku s romantickou komedií, ovšem filmy tohoto zaměření, jež se poslední roky valí z US produkce, zřejmě píše nějaký software. Jsou bez šťávy, nevtipné, vyčpělé...prostě kde jsou ty časy Meg Ryan :). Dokonce i Sandlerovy pokusy o komedie nemám rád. O to raději jsem, že i navzdory předsudkům jsem si tento kousek náramně užil. Je sice výrazně jiný, než jeho předchůdce Kaktusový květ (z něj si vzal jen zápletku), ale to je jen dobře, protože dokonalé věci by se remejkovat neměly. O ději se píše v obsahu, je však zbytečné jej nějak vnímat - u tohoto žánru jde o jiné záležitosti. Jennifer i Adam jsou neskutečně sympatičtí, scénář se taky celkem povedl a z postaviček kolem se ždímají velmi vtipné mezihry (dětičky, kamarádíčci i rozverná Kidmanka). Vše výtečně odsýpá, vtípky dobře načasované, občasné dojetí se taktéž dostaví...a klasická stavba tohoto formátu v ničem neurazí. Velmi doporučuji pro chvíle pohody u lahve vína ;).

Nejsmutnější hudba světa (2003)

Estetiku filmů Guye Maddina miluji a ze všech jeho filmů Nejsmutnější hudbu úplně nejvíce. Tato morbidní romance odehrávající se v alternativní minulosti je plná tolika klišé, že každý hollywoodský bockbuster by se mohl skrčit do koutku a stydět se za svou originalitu. Ovšem zde tato klišé tvoří dokonalou kulisu nevídané atmosféře. Herci své city a pocity přehrávají, jak jen mohou - o dramatičnost není (stejně jako u němých filmů z počátku minulého století) nouze. A hlavně o originální nápady. Mohl bych psát dlouho, jak mě Hudba bavila, raději si ji půjdu opět pustit ;).

Somrák s brokárnou (2011)

Tak takovou s gustem natočenou krvárnu jsem neviděl od Braindead! Ti, co zrovna ničí tkáně těch druhých, se s tím opravdu nemazlí. Jedno, zdali ničené tělo patří chlapovi, ženě či dětem, hlavně, že to řádně čvachtá! Přehráváním si Hobo nezadá s klasikami z produkce Troma. Vlastně i se scénářem :) Zběsilost na opakované podívání!

Maelström (2000)

Nevím, jak to ten Cival dělá, ale opět s ním musím na 100 % souhlasit. Kvůli pár klišé o hvězdu dolů. Zážitek ze sledování však fantastický. Atmosféra hustá, že by se dala krájet, velmi přitažlivý vizuál a příběh, který udrží v napětí až do konce. Ale ten "cynický nadhled" je to, co je na tomto filmu nejvíc sexy. Životní katastrofy, které nejen hlavní hrdinku postihnou (nebo si je sama přivodí) a jejich řešení jsou prostě k sežrání :). Rozhodně jedno z nejmilejších překvapení MFF Karlovy Vary.

Marketa Lazarová (1967)

Co dodat - Markéta Lazarová je ikonou českého filmu. Středověká atmosféra této kroniky jednoho divokého údobí dvou loupeživých rodů je přímo hmatatelná. Z řemeslného hlediska se Makétě nedá co vytknout. Ovšem nároky, jež jsou kladeny na diváka jsou...ehm ano, je to úmorný film, který sice pohltí, ale uondá. Markéta holt není film na koukání, Markéta se žije.

Vinou lásky (2011)

Můj letošní úvod MFF v Karlových Varech - a rovnou tak silný zážitek! Velmi povedené zachycení "rozpadu osobnosti"...tedy pokud takto můžeme popsat proces, kdy naformátované chování cudné "desperate housewife", která se manžela nesmí ani dotknout, je postupně rozpouštěno a nahrazeno absolutní absencí morálky. Policejní vyšetřování brutální vraždy je zde jen doplňková záležitost, která se celým filmem sice proplétá a ústí do krásného, šokantního závěru, její vypuštění ze scénáře by však asi nikomu nevadilo. Syrové znázornění násilí, sexu, ponižování a fyzického zraňování jen doplňuje velmi vydařenou atmosféru. Krásně se zde také pracuje s extrémními protiklady (profesorka na univerzitě X kurva,...). Celkově může tento povedený kousek připomenout film Zvrácený. Celkem silné kafe, tento kousek - rozhodně z mysli jen tak nevyprchá.

Vodnické zpívánky (2011)

Pokud neznáte japnonské masakry podobného ražení (Katakuri-ke no kôfuku), je zřejmě zbytečné cokoliv popisovat. Snad jen pro ty z vás, co jim je nad 25..: zkombinujte Malý televizní kabaret a raného Davida Cronenberga. K tomu kopec nadšení pro věc a herce, co s vážnou tváří zahrají sebevětší kravinu. Výsledkem je zábavný horor plný romantiky, zvráceností a sexu v infantilním hávu doplněný o skvělá hudební čísla :)

Melancholie (2011)

Trier obvykle trýzní a odpuzuje, dělá to však vždy způsobem, že není možné jej jen tak odložit, film nedokoukat. Trier mi prostě obvykle nedělá dobře. Tohle mi však udělal výborně :). Útulnost filmu mě přiměla se do něj schoulit a nechat se unášet k ohnivému konci. Výtečně to vše popsal Cival. Nemám co dodat, jsem uchvácen.