• Krátkometrážní

Osvícení (1980)

Jack Nicholson vypadá sice jako šílenec od samého začátku, což byl jeden z důvodů, proč Stephen King nesouhlasil s jeho obsazením do hlavní role, jelikož v knižní předloze se má tato postava měnit v blázna až postupem času, ale i přesto nezklamal a podal jako vždy skvělý a (ne)uvěřitelný herecký výkon. Celých 119 minut (v director´s cutu 146min.) by se dala tísnivá atmosféra krájet a divák je sužován napětím a okamžiky, ve kterých lze sotva dýchat. Brilantní režie Stanleyho Kubricka tomu jen nasazuje korunu.

Lost Highway (1997)

Strhující a ve všech směrech propracovaný do posledního detailu, zkrátka Lynch jako vyšitý. V Lost highway byl položen základní stavební kámen pro Mulholland drive, kde téma prolínání snu s realitou David dovedl k úplné dokonalosti. Druhá nejlepší věc od Lynche.

Pach krve 5: Krvavý masakr (2012)

Na (v současné době ještě stále) pentalogii Wrong Turn můžeme krásně vidět, jak jde celá série díl od dílu dolů...jestli bude i šesté pokračování, čemuž bych se ani moc nedivil, nedokážu si představit, jak víc klišovitě a amatérsky by to mohlo vypadat.

Apokalypsa (2006)

Neskutečným způsobem zbytečně překombinovaný film. Byl jsem hodně zvědavý na to, jak vypadá druhý počin režiséra kultovního Donnieho Darka, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ale naneštěstí teď po jeho dokoukání pociťuji něco mezi rozčarováním a zklamáním. I když se moc často neztotožňuji v hodnocení podobného typu nekonvenčních filmových projektů s tzv. "top uživateli", tentokrát musím souhlasit - taktéž to na mě působilo dojmem, jako by Kelly sám sebe považoval za génia, který zřejmě nabyl dojmu, že si může ve filmu dělat naprosto co chce. Takhle to ale bohužel nefunguje, což jasně dokazují nejen směšné, respektive téměř žádné tržby, ale hlavně negativní odezva ze strany kritiků i diváků.

Gucci Première (2012)

Velmi slušně natočená reklama, navíc s velice příjemným bonusem ve formě mojí oblíbenkyně - krásné Blake Lively, která mi zřejmě na chvíli zatemnila mozek, takže ve finálním hodnocení půjdu o trochu dolů, přece jenom bych asi neměl být zaujatý a snažit se zhodnotit především video jako takové a ne pouze Blake :).

Láska (2012)

Dojemný příběh, zabývající se tématem, které již od nepaměti patří mezi společenská tabu. Haneke mě mile překvapil a Oscara za nejlepší cizojazyčný film si z letošních Oscarů zcela jistě odnesl právem. Precizní režie, jeho dílo charakterizující smysl pro detail a výborné herecké výkony dominují téhle smutné, ale pravdivé pohádce o lásce a stáří.

Videodrom (1983)

Filmy, které nám chtějí něco sdělit, na něco poukázat, se většinou nepodaří natočit natolik atraktivním způsobem, aby oslovily širší publikum a proto mě vždy nesmírně potěší, když se někomu něco takového povede. Proto tleskám Davidu Cronenbergovi, na jehož filmy se nejen dobře kouká, ale zároveň v sobě nesou i poselství.

Příšerný rande (2009) (pořad)

Geniální pořad MTV, u kterého jsem se vždycky málem přetrhl smíchy :).

Americká noc (1973)

Film o filmu, natočený svižným tempem a podaný tak chytlavým způsobem, že musí nadchnout naprosto každého filmového fanouška.

Sloní muž (1980)

,,Nic. Nikdy nic nezemře. Potok teče, vítr vane, oblak pluje, srdce bije. Nic nezemře." David Lynch je mistr filmu a pro mě zároveň i nejzásadnější postava celé kinematografie a to především díky jeho osobitému a nezaměnitelnému stylu režie. Sloní muž je (spolu s Příběhem Alvina Straighta) jeho "nejnormálnějším" počinem a to i přesto, že je zde hlavním hrdinou bizarní postava, monstrum. O tom, jak vnější krása nekoresponduje s tou vnitřní se stihlo natočit stovky filmů, tím nejlépe zpracovaným je ale jednoznačně právě tento. Kdo miluje Lynche tak jako já, bude milovat i Sloního muže. Jako výhodu zde vnímám fakt, že tento snímek je svým konceptem, stylem a kostrou příběhu uzpůsoben i pro běžné diváky, kteří by o něj jinak ani nezavadili a pokud ano, označila by jej velká část z nich nepochybně jako intelektuální / nudnou / nesmyslnou sračku, jak bohužel bývá u nepřemýšlející většiny filmového publika zvykem.