Fabelmanovi (2022)

Více takových filmů do kin. O NĚČEM, ne s výbuchy a skákáním v místnosti se zeleným pozadím, ale s PŘÍBĚHEM. Film o lásce k filmu. Závěrečná scéna setkání s legendárním režisérem je boží. Ať žijí velcí vypravěči! Poznámka k technické stránce: Velmi divný obraz, podobně jako ve West Side Story. Nesedělo mi, jak je to celé nepřirozeně barevné a ostré, Michelle Williamsová pod make-upem vypadala jak vygenerovná AI.

Jan Žižka (2022)

Všechna čest, i když 4. hvězda je jen za snahu. Roky zírám nad tím, jaké filmy dokážou do světa poslat Norové či Dánové, národy dvakrát menší než Čehúni (a to nemluvím o Islanďanech populačně srovnatelných s Brnem), zatímco my si rochnímě v každoročním přídělu nevtipných řachand a romantických "komedií". Petr Jákl se pokusil z tohoto zahnívajícího rybníčku vyskočit. Má to chyby, ale je to dobrý film. Řemeslně kvalitní, příběhově také, jen ten kontext je jaksi navíc a nesedí - vůbec do toho nebylo nutné montovat skutečnou historii, kulisy stačí. Asi jako v případě Gladiátora. Dobrodružný příběh jakoby na pozadí dějin. Ale to se dá odpustit, protože se na to dobře kouká. Děkuji Petrovi Jáklovi, že se snaží českou kinematografii zvedat z bahníčka, ve kterém si lebedí, a jít si svou vlastní cestou. PS: Oproti otřesné Jakubiskově Bathory, což byl podobný pokus dělat světovou filmařinu v lokálních poměrech je to diamant proti uhlí. Po všech stránkách.

Jerry a Marge: Tajemství loterie (2022)

Strašně milé, takový malý příběh, který zahřeje u srdce. Skvělá Annette Bening, s její Marge by chtěl zestárnout každý. Linka s chamtivým "kapitalistou" trochu přehnaná, ale chápu, že do příběhu potřebovali nějaký konflikt.

Kompromat (2022)

Čiň dobrého Rusi a Rus se ti odvděčí. Po svém. Po rusku. Rus je přece širá a věčná. A co je to proti ní jeden člověk... Ať si proboha kolem té své veleříše se suchými záchody postaví zeď a tam ať si hnijou a my už o nich v životě nemusíme slyšet...

Na západní frontě klid (2022)

Takové práce a taková blbost... Velkofilm, který neohromí, ani nevyvolá emoci. Scény z knihy jsou tam jen proto, že tam být musí, jen aby se odškrtla další čárka, postavy jsou ploché a jejich utrpení vyvolává jedině nezájem. Pak je tam spousta nově vymyšlených scén, které asi mají burcovat a šokovat, ale nechají vás lhostejnými... Doporučuji všem: přečtěte si raději knížku, těch 180 stránek vám zabere jen asi o hodinu více než tenhle zbytečně dlouhý a celkově zbytečný film.

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

Taková škoda! Takový skvělý námět a tak málo vytěžený a tak průměrně natočený! Promarněná šance. Na akční film je to málo akční, na komedii málo vtipné. Mohlo to být skvělé. Ale vyšel z toho jen šedivý průměr.

Odstřelovač: Bílý havran (2022)

Trochu klišovitý, ale velmi kvalitní válečný film. Jen hudba je v některých scénách tak hrozná, jako by si ji nechali složit v Čechách.

Pět let (2022) (seriál)

VELMI, VELMI povedené. Takhle má vypadat moderní televizní tvorba - aktuální a silné téma, kvalitní scénář, režie, hudba a výborní herci. Blahopřeji a doporučuji všem.

Sisu (2022)

Takový potenciál a taková blbost. Nápad dobrý, provedení otřesné. Špatně napsané i zrežírované, byť nějaké nápady tam byly. Snaží se to být strašně cool, ale je to asi tak cool, jako kdyby režisérovi bylo dvanáct. Pro puberťáky to asi cool bude. Pro ostatní zbývá jen nuda a otrava a pocit marnosti z nevyužitého potenciálu. Chcete-li "laponský válečný" film, doporučuji spíše Kukušku.

Trol (2022)

Godzilla (1998) po norsku. Nic víc (kromě trolla), nic míň.