• Krátkometrážní
  • Thriller

The Rake (2018)

Príbeh o dvojici súrodencov, ktorí trpia traumou z detstva, keď psychopat zavraždil ich rodičov. A ako to už býva, ani v dospelosti nebudú mať pokoj. Predovšetkým sestru celú dobu prenasledujú desivé vízie, ktoré sú viac ako reálne, takže obetí začne pribúdať. Prekvapivo solídne "béčko". Teda, keď beriem do úvahy, že od neznámej novinky už tak nejako očakávam odpad, je to vlastne príjemné prekvapenie. Už v úvode je zrejmé, že režisér nemá problém ukázať vraždy na kameru. O tom ma už vlastne v minulosti presvedčil. Len keby ešte viac popracoval na tom, aby mal film aspoň trochu hlavu a pätu. No maska príšery je výborne zvládnutá a keď dôjde na gore, je to slušne brutálne. Za záverečnú 20-minútovku ma to trochu ťahá aj k vyššiemu hodnoteniu, len dovtedy to bola dosť zdĺhavá obkecávačka s nie práve najsympatickejšími postavami.

Feral (2017)

Zase som sa tešil zbytočne. Maskér a kameraman to síce úplne nepotopili, no nedokážem uveriť, že na tomto pracovali až dvaja scenáristi. To si teda veľa námahy nedali. Keby totiž mala aspoň jedna z postáv IQ vyššie ako 85, možno si mohli ušetriť väčšinu problémov. Ešte debilnejšie sa však chovali samotní zombíci, ktorí mali tendenciu zaútočiť len vtedy, keď sa to tvorcom hodilo, a keď si povedali, že už je načase vyškrtnúť ďalšiu postavu. Gore je fakt takmer nulové, herečky sú nepresvedčivé, o predvídateľnosti nehovoriac, celkovo to nemá čím zaujať.

Cast No Shadow (2014)

Obyčajná nezaujímavá rodinná dráma o jednom škaredom a neskutočne otravnom spratkovi, ktorý si občas predstavuje fantazmagórie o trolloch, pretože jeho otec je násilník, feťák a grázel, takže jeho synáčik musí byť logicky ešte stokrát prijebanejší. Väčšinu času totiž len pobehuje po lese, alebo klebetí so starou strigou zo susedstva. Aha, a má nočné mory. To mala byť tá "fantasy / thrillerová" zložka filmu, ktorá tu dokopy zaberá maximálne 5 minút. Nič iné tu nebolo.

Delirium (2018)

Nič, viac ako priemer by som tomu nedal ani za boha. Úvodných asi 40 minút sa mi páčilo, pretože aj keď je to klasika, v ktorej hlavnému hrdinovi tradične dobre drbe (snáď nikto neuverí, že v tom dome straší naozaj), má to atmosféru, na toho chudáka sa valia podivné prízraky a asi dvakrát ma fakt dobre zamrazilo. No odkedy sa tam zjaví jeho brat, už bez ohľadu na to, či je mŕtvy alebo nemŕtvy a začnú medzi sebou viesť jalové dialógy, ide to celé z kopca. Vôbec ma nezaujalo, kam napokon celý film vyústil a dopozeral som ho len zo zotrvačnosti.

Jagveld (2017)

Takže opäť tu máme jednu akčne naladenú a pohľadnú železnú lady, ktorá sa nechtiac stane svedkyňou vraždy, a tak jej neostáva nič iné, len sa ponaháňať s partiou ozbrojených zabijakov po púšti. Zvyšok je myslím jasný. Vyložene zlé to nebolo, ale film má najmä tú smolu, že vyšiel krátko po brutálnej megapecke "Revenge". Akurát sa to snaží byť viac o akčnosti a menej o krvavom násilí, čo mne osobne ničím neimponuje.

The Hollow Child (2017)

V lesoch sa stratí malé dievča. O pár dní sa síce nájde, ale je úplne iné ako predtým. Preto sa jej nevlastná sestra snaží prísť na koreň veci. Horor o podivných bytostiach, ktoré unášajú deti. Silnými stránkami sú určite pekná hudba v dostatočne strašidelnom lese. Aspoň pri týchto scénach som atmosféru vycítil. Postavy taktiež fajn. Len mám taký pocit, že z danej látky sa dalo vyťažiť omnoho viac. Už ma totiž unavuje to typické rodinné hysterčenie, pri ktorom hlavná postava všetkých naokolo presviedča o svojej pravde, a všetci ju majú za blázna, takže 99% filmu trvá, kým prídu k rozumu. Rovnako ten idiotský klišoidný záver si mohli odpustiť, pretože akonáhle z tej jaskyne vyšli, každému muselo byť v zlomku sekundy jasné, ako to asi dopadne. Ináč sa mi na to nepozeralo zle, myslím že 3 hviezdy sú tak akurát a nikomu ani ničomu tým neublížim.

Cargo (2017)

Predchádzajúci kraťas bol myšlienkovo celkom zaujímavý a nápaditý, a tak tvorcovia nakrútili vlastne to isté, iba v celovečernom formáte. Akurát museli logicky pridať pár vedľajších postáv, aby sa to mohlo dejovo niekam posúvať, no aj tie posuny boli iba minimálne. Pre mňa sa jedná o mierne sklamanie, pretože aj keď je to veľmi pekne natočené, dosť rýchlo to skĺzne do stereotypu a nejaké dve biedne scény s infikovanými je strašne málo na to, aby si to získalo moju pozornosť. 105-minútová prechádzka otca s deckom v postapokalyptickom svete môže byť teoreticky zaujímavá, pokiaľ každú chvíľu bojujú o prežitie a čelia útokom nemŕtvych (mnohým snímkom sa o aj podarilo), ale toto všetko tu chýba, a ani veľké emócie vo mne film nevyvolal. Priemer na jedno pozretie.

The Nanny (2017)

Čakal som horor o nebezpečnej, démonickej, vraždiacej pestúnke, a dočkal som sa rozprávočky o dobrej víle Amálke a ďalších lesných bytostiach. Ďalší Faunov labyrint z toho ale nebude, dokonca aj pôvodný The Guardian, z ktorého tento film čerpal, je neporovnateľne lepší. Nebola to úplná tragédia, ale chabé masky a lacné spracovanie takýmto rozprávkovým hororom veľmi nesvedčia. Potom to pôsobí vyložene komicky. Digitálna hmla atmosféru nevytvorí.

Habit (2017)

Príbeh o nezamestnanom mladíkovi, ktorému jeho nová priateľka dohodí miesto v masážnom salóne. Presnejšie v bordelčeku. Takže čoskoro získa novú rodinu, aj keď nebude pre neho spočiatku ľahké zapadnúť. Zamestnanci sa totiž zbavujú miestnych mafiánov a gangstrov veľmi zaujímavým spôsobom. Žáner sa mi prezrádzať nechce, ale kto baží po krvi, bude spokojný len čiastočne. Niečo sa síce nájde, dve-tri scény určite stoja za pozornosť, ale aby sa to dalo aspoň trochu oceniť, muselo by aspoň v závere dôjsť k poriadnemu vyhroteniu. K tomu samozrejme nedošlo. Snímok síce vyložene neurazí, ale divák odchovaný na krvákoch nad tým len mávne rukou.

Hotel of the Damned (2016)

Kanibalská vyvražďovačka, naháňačka a boj o život proti mutantom s mačetami? To milujem! Dokonca sa dokážem povzniesť nad to, že sa zase všetky postavy rozdeľovali a chovali ako kokoti. Najmä keď trebalo šetriť nábojmi. Aj nad to, že je to nízkorozpočtové, takže biedne nakrútené. Ale bez gore? A s vraždami mimo záber? To už nenávidím! Takže žiaľ, tu sa vôbec nie je o čom baviť, a ani nie je o čo stáť.