• Krátkometrážní
  • Thriller

Do temnoty - Díkůvzdání (2019) (epizoda)

Tentokrát si k sebe rodinka na vďakyvzdanie pozve pútnikov, čo im spôsobí nemalé problémy. Tí sa ich totiž rozhodnú naučiť, čo všetko si majú vážiť, a ich spôsoby rozhodne nebudú "kresťanské". Spočiatku ma to nebavilo, lebo tieto sektárske horory veľmi nemusím, ale aspoň to malo celkom znepokojivú atmosféru. V závere sa to našťastie zvrtne na fajnovú krvavú zábavu, takže napokon to nebol až taký zlý pokus, aj keď oproti skvelej prvej časti mierne zhoršenie.

Utdrikningslaget (2019)

Klasika. Skupinka dievčat, párty, chata pri jazere uprostred lesa, zabijak v maske so sekerou. Samotné vraždy nie sú nejako extrémne brutálne, ale slasher v nórskom podaní mi príde akosi znesiteľnejší než v americkom. Možno za to môžu sympatickejšie postavy, možno pekné prostredie. Prekvapivo som totiž pri tom netrpel. Rozuzlenie je taktiež pomerne zaujímavé, aj keď všetko tu už bolo, takže len sotva prekvapí. Celkovo neškodný film na zabitie času.

Door in the Woods (2019)

Ako to už býva, žáner horor je opäť úplne mimo, ale to je to najmenej. Toto veľa inteligencie rozhodne nepobralo, ale nebolo to ani zábavné, čo je na tom to najhoršie. Máme tu jedno nesympatické, škaredé a ešte aj retardované decko, ktoré pohltia tajomné dvere, a jeho prijebaní rodičia, nie že by boli od šťastia celí bez seba, že sa ho konečne zbavili, oni ešte zavolajú hluchého negerského šamana, ktorý začne so svojimi nekonečnými a dementnými rituálmi, aby ho dostali späť. Film najmä ku koncu balansuje medzi trápnosťou a extrémnou imbecilitou, ale pri rozuzlení som sa aspoň trochu pousmial, ináč by to bol ultimátny odpad.

The Dead Center (2018)

Psychiater sa stará o nového pacienta, ktorý je ovládaný akýmisi démonickými silami, takže okrem toho, že vstal z mŕtvych, sa to tam čoskoro začne hemžiť mŕtvolami. Menej výrazný hororík z nemocničného prostredia, ktorý ničím neurazí a tú hodinku a pol sa pri ňom celkom oplatí stráviť, hoci patrí k tým pomalším a oddychovejším, a dlho v pamäti neostane. Aspoň ku koncu naberie aké také grády.

Mekulalim (2018)

Horory z Izraela sa vždy veľmi ťažko zháňajú, ale keď mi už po dlhom pátraní nejaký zakotví v PC, väčšinou ma aj poteší... ako tento kúsok. Viac ma v poslednej dobe baví sledovať niečo, čo sa nevidí každý deň. V tomto prípade trojicu paranoidných vojačikov, ktorí umierajú uprostred púšte, pretože si myslia, že sú prekliati, a tak sa im zjavujú rôzne halucinácie, čoraz viac im to prijebáva v hlavičkách, až sa stavajú proti sebe. Po každodenných prsnatých amerických teenagerkách je to teda príjemná zmena. Násilia tu nie je veľa, explicitné scény vlastne žiadne (čo sa ani od tejto krajiny čakať nedá), ale atmosféru to malo. Kvalitná kamera, hudba a na pohľad pútavé nehostinné prostredie úlohu splnili.

47 metrů: Mimo klec (2019)

Štyri nadržané cimprlíny chceli trochu zvlhnúť, a tak skočili do peknej podmorskej jaskyne, aby si to rozdali so žralokmi zo všetkých polôh. Dostali, čo chceli. Spočiatku som si hovoril, že to vyzerá dobre, no akonáhle dochádza k tým očakávaným survivalovým pasážam, miestami je to na hrane naivity a debility - takže keď nad tým divák (radšej) veľmi nepremýšľa, možno si to užije. Mňa už ku koncu tie upišťané trajdy trochu otravovali a samotné záverečné minúty (svetlica, hrot do oka, Rambo-puberťáčka a pod.) už radšej neriešim - je síce pekné, že to chcelo byť napínavé do poslednej minúty, ale paródiu z toho urobiť nemuseli. Jednotka o dve triedy lepšia, čo sa dalo čakať. Ešte že mám tento žáner v obľube. Prekvapenia, čo sa týka prežitia jednotlivých postáv, sa nekonajú. Napriek mnohým slabinám to s hodnotením "odpad" nemá absolútne nič spoločné. Je totiž jasné, pre akú vekovú kategóriu je film určený.

Limbo (2019)

Démon a anjel sa v jednej miestnosti (vraj medzi nebom a peklom) naťahujú o dušu jedného vraha, sem tam sa zjavia ľudia s prilepenými rožkami, ktorí mali akože predstavovať čertov, a hlavné postavy medzi sebou vedú väčšinou nezaujímavé konverzácie. Iba vtip o mníškach ma trochu pobavil. Horor? Kde??? Vlastne tu nebolo nič. Poster pekný, vystraší viac ako celý film.

Trick (2019)

Jasné, zabijak v maske masakruje nevinných teenagerov, debilní policajti doňho môžu strieľať koľko chcú, a aj tak ho nikdy netrafia. A keby doňho vystrieľali aj celý zásobník, aj tak ho nikdy nezabijú. Ďalší pokus o znovuoživenie hádam toho najzbytočnejšieho hororového subžánru tohto storočia - slasheru. A som rád, že ich nie je veľa. V 90. rokoch by som zatlieskal a dostával pri tých vraždách jednu erekciu za druhou, dnes už len mávnem rukou, a ide sa ďalej. Ako spomienka na zašlé časy je to akceptovateľné - akcie je dostatok a počet mŕtvol sa dá počítať na desiatky, tak budem v hodnotení mierny, ináč ma toto nekonečné sekanie vreckovým nožíkom absolútne nebavilo.

The Haunted (2018)

Mladá opatrovateľka sa v opustenom dome stará o ťažko chorého deduľu. Síce, v takmer opustenom. Ono tam totiž straší. Horor postavený čisto na princípe, že holčina sa prechádza z jednej izby do druhej a divák sa má zľaknúť, keď tresnú dvere, niečo okolo nej prebehne, alebo keď niečo drbne na zem. Tmavé scény, keď sa prechádza po dome s baterkou, možno v noci aký taký efekt majú, ale kvôli lacnému spracovaniu a ešte aj dementnému rozuzleniu to za tú námahu nestojí.

The Village in the Woods (2019)

Stratený párik, obrovské sídlo uprostred lesov v hmle a podivní obyvatelia. Opäť niečo pre milovníkov VEĽMI pomalého budovania atmosféry. Pre mňa len zdĺhavé, únavné a nudné. Atmosféra tam síce bola, samotné prostredie bolo spracované vynikajúco, a toľko hmly som naposledy videl v "Damned by Dawn", akurát tuto to pôsobí miestami naozaj znepokojujúco (najmä v kombinácii s tými škaredými anglickými hercami). Len keby sa tam kurva aspoň niečo poriadne dialo. Možno sa to niekomu páčiť bude, ale tento typ hororov ma žiaľ ubíja.