• Krátkometrážní
  • Thriller

Interior (2014)

One man show o mladom filmárovi, ktorý musí stráviť s kamerami celý deň v dome, samozrejme v prítomnosti ducha. Na to, že podobné a jednoduché námety obľubujem, mi tento horor prišiel až príliš málo zaujímavý. 2-3 priemerné ľakačky, nulová vizáž ducha (občasný digitálny ksicht v zrkadle ma totiž neuspokojí), podivná experimentálna koncovka (čo vlastne beriem ako plus) a celkom znesiteľný hlavný hrdina. Vydržal som, ale chcelo by to viac snahy a menej nudy.

Errementari (2017)

Príbeh o odvážnom kováčovi a jeho zmluve s diablom. Avšak obávať sa môže celé peklo, jeho dušu totiž nie je také ľahké dostať. Celkom by ma zaujímalo, ako to vyzerá v pekle, rád by som sa tam šiel pozrieť. A pokiaľ démoni vyzerajú naozaj takto strelene, tak sa tam aj celkom teším, bude s nimi určite sranda. A ešte mať aj jedného v klietke, tomu by som sa rozhodne nebránil. Pri tomto filme som sa výborne bavil. Dokonca sa dostaneme až k pekelnej bráne. Krásna kamera a triky, historické prostredie, výborne vykreslené charaktery postáv a množstvo humoru. Len sa to trochu zbytočne pokladá za horor. Je to čisté fantasy mierne seknuté s komédiou. A riadne zhovorčivé, čo už tak nejako patrí k španielskej náture.

The Goblin (2017)

Rozprávková verzia na Popolušku, alebo čo si mám o tom myslieť. Jeden dom, jedna švihnutá krava a jedno zúbožené decko, ktorému sa objavuje nie celkom imaginárny kamarát. Formálne mi to síce prišlo viac ako divadelná hra, či nejaký nepodarený muzikál, ale dejovo to našťastie nejaké rozuzlenie malo, a tá potvora až tak strašne nevyzerala, aj keď sme sa s tou maskou opäť vrátili v čase. Divný film. Chváliť sa to nedá, ale občas nie je zlé odbočiť od zabehnutej roviny.

The Wicked Gift (2017)

Taliani ma tentokrát neprekvapili, pomerne nevýrazný snímok o chlapíkovi, ktorý trpí nočnými morami a ľudia v jeho okolí zomierajú. Preto si to namieri k špiritistke a tá ho lieči hypnózami, takže napokon vyjde najavo, že je posadnutý zlým démonom. Malo to pár momentov, občas nejakú funkčnú ľakačku, ale súčasne aj množstvo zbytočnej vaty, a ešte aj dosť hlúpe rozuzlenie. Naťahovanie na necelé 2 hodiny mi prišlo úplne zbytočné.

Backwater (2013)

Zamilovaný párik sa vyberie kempovať do lesov kamsi na koniec sveta, a zase sa im to vypomstí. Nie sú totiž úplne sami, a aj keď sa im zázrakom podarí prežiť noc, peklo ešte ani zďaleka neskončilo. Začína to ako survival, končí to ako survival, ale uprostred sa režisérovi podarilo prekvapiť ma. A aj keď som ešte v prvej tretine nadával na úplne idiotské chovanie jednej z hlavných postáv, tak ono to napokon až tak idiotské nebolo. Dokonca aj nočné putovanie po lese malo svoju atmosféru, len škoda že nebolo viac peniažkov na poriadne gore. Celkové dojmy však rozhodne nemám zlé!

Farhope Tower (2015)

Námet nie je veľmi originálny: Prekliata veža uzavretá pre verejnosť, v ktorej sa stali mnohé samovraždy, a skupinka zvedavých filmárov, ktorí sa tam rozhodnú nakrúcať dokument, až kým ich tá paranormálna aktivita nezačne doháňať k vraždám a samovraždám. Na moje počudovanie som dostal viac ako som čakal. Lebo bol som presvedčený o tom, že zase ma bude otravovať ručná kamera a neuvidím ani hovno. Napokon je to pekne nakrútený hororík odohrávajúci sa v atmosféricky funkčnom a desivom prostredí, ktorý je na večer ako stvorený. Postavy, hudba, úmrtia - všetko silne OK.

Are We Not Cats (2016)

Hlavný hrdina príde behom dňa o frajerku, robotu aj strechu nad hlavou. Ostane mu iba nákladiak, a s ním sa neskôr dostane na podivnú párty, kde spozná ženu svojich snov. Tá má však veľmi podivnú úchylku: žerie ľudské vlasy. Tie sa ale trávia len ťažko, takže to zanechá následky. No, režisér si asi povedal, že nakrúti nejakú bizarnosť o požieraní všetkého chlpatého, takže originálne to možno bolo. Nechutné ani tak nie, pretože tento nápad nepokladám až za také veľké zverstvo. Navyše to ani nemalo kam vyústiť, nijaký extrém sa napokon nekonal, a myšlienka mi k spokojnosti nestačí.

Bojovka (2017)

Na lesné naháňačky a vyvražďovačky nedám dopustiť, takže v úvode som bol nadšený, pretože skupinka ľudí v lesoch bojujúca o prežitie, ešte aj pri dobrodružnej "hre", ktorá je viac ako reálna, je ako stvorená pre kvalitný survival. Na druhej strane žiaľ nemám rád horory o prijebaných feťáckych kravách, ktoré nevedia rozlíšiť pojem a dojem. Ak by to bola čistokrvná naháňačka po lese, bol by som omnoho spokojnejší, načo to zase zbytočne komplikovať takýmito hlúposťami, že. Takže začiatok nádejný, postupom času sa to menilo na predvídateľnú kravinu a baviť ma to prestávalo, v úplnom závere sa to opäť aspoň trochu pozviechalo. Takže áno, na jedno pozretie je to znesiteľné.

Chung Cu Ma (2014)

Matka sa so synom nasťahujú do bytu, v ktorom sa v minulosti stala vražda. Dostanú hraciu skrinku posadnutú pomstychtivým duchom, takže opäť treba odhaľovať vinníka. Koľkokrát to tu už bolo? Vždy bolo vopred jasné, ako to bude pokračovať, rovnako ako to celé skončí a ešte aj tá "prekvapivá" pointa v úplnom závere mi bola jasná niekedy v polovici filmu. Desivé to nebolo, duch síce nevyzeral najhoršie ale aj napriek celkom solídnej kamere a sympatickým hercom je umením pri tomto vydržať 2 hodiny. Vietnam dáva v posledných rokoch o sebe vedieť, ale skúsenosti chýbajú, scenár bol na úrovni úplného začiatočníka, ktorý ako keby po prvýkrát prišiel do kontaktu so šikmookými vlasatými horormi.

Pig Pen (2015)

Príbeh o 13-ročnom faganovi, ktorého jeho tyranský otčim vyrazí z domu, a tak musí prežívať na ulici. Okrem toho, že sa každú chvíľu stretáva s pouličnými vraždami, musí sa napokon postaviť aj tyranovi, keďže je jasné, že jeho správanie k matke bude v konečnom dôsledku viesť ku konfliktu. Je to strašne nízkorozpočtová sociálna dráma, avšak pokiaľ dôjde k brutálnym scénam, tak to za videnie stojí. Najmä v závere som si zgustol, a konečná bodka je taktiež celkom vtipná, takže to napokon nebol úplne márny pokus.