Peníze těch tupců (2023)

Solidní f*ck the system komedie, kterou cením jako fanda stylu Adama McKaye, potažmo Succession a série Dirty Money. Boduje to herecky (Dano se pro tohle narodil) a je to ještě jakž takž únosně na hraně marxistický, neustálý dopaminový přísun vzruchů a emocí jak když scrolluješ svůj video feed - pro tady to téma ideální zpracování.

Sound of Freedom (2023)

Vůbec jsem to neviděl nebýt vazby na Q a velký povyk, viz současný kulturní války. Ale když to vezmu čistě jenom jako kino a vyseru se na kontroverze, pak až na občasný kostelní zpěvy, lehce misijní duch, pár trapných replik o Bohu (because God’s children are not for sale...) a dobrých 15 minut nad optimální stopáž... je to úplně OK film na téma bu-bu-bu, únosy spratků. Ježíšovský Caviezel v hlavní roli sedí, lokace jsou parádní, pár zmrdů a pedofilů taky zabaví, nejvíc se mi líbil "tropico" Bill Camp a jeho cool postava. Takže jo, zbytečně vyhrocený.

Incident v pohraničí (1949)

Agenti v utajení a vydírání mexických ilegálů, to je vždycky atraktivní téma (a prostředí), ale za mě je to spíše zklamání - nějak jsem si nesednul s žádnou z postav, herecky slabší obsazení a vůbec nevzrušivý pojetí něčeho, co mohlo být nadmíru atraktivní... tak ten celý border noir vyšuměl.

Florencie a galerie Uffizi (2015)

Výborný art-dokument, luxusně nasnímaná prohlídka jedinečné renesanční Florencie s detaily vybraných památek a uměleckých děl, nechybí historický kontext ani "účast" Medicejských patronů. Chce to sledovat v co nejvyšší kvalitě, ideální projekce krátce po návštěvě města.

Bomby nad Nevadou (2016) (TV film)

50. léta a dnes těžce absurdní epizoda testování atomových zbraní přímo v nevadské poušti nedaleko Vegas (x), kde proběhlo nad 100 takových nadzemních explozí. Velmi krátký, ale zábavný a pěkný dokument. Mít tu možnost, sám jsem jeden z nadšených "atomových turistů" ♪♫ [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku]

Blink-182: One More Time (2023) (hudební videoklip)

Dramata v kapele (ufo-Tom...) mě svýho času solidně otrávila, ale letošní živák v Praze měl správný feeling a tady to je velká trefa do černý, co se týče nostalgických emocí. Po odlehčený vypalovačce "Edging" je tu dojemná omluva fanouškům i sobě navzájem, kterou videoklip ještě více zesiluje - dík volbě pozadí z památných lokací historie Blink a koláži archivních záběrů. Už mi sice není 14 a pop-punkovou vlnu "naší generace" má svět dávno za sebou, ale tohle je srdcovka, teď už snad jedině v sestavě Travise a těch dvou kokotů <3

Závod s ďáblem (1975)

Vydatný starý grindhouse s perfekt zápletkou - sluníčková RV dovolená se rychle změní v k*revsky divný trip, když sympatická čtveřice narazí na buranský, satansko-aztécký obětní rituál v texaský divočině. Máš tu Oatese & Fondu jako ikonický obsazení, akční auto honičky i pořádný chřestýší teror. Škoda jen, že nebylo víc okultních scén. Jsou to ale ultimátní 1970’s.

Hranice (1982)

Hned po Three Burials jsem vytáhl další neznámý drama z pohraničí. Tady to je velká Nicholson-show, kde výjimečně charakterní imigrační strážník na tlak manželky zvolí El Paso a pak už to jde z kopce... Docela dobrá, pocitově spíše sedmdesátková, divácky vděčná sonda do práce (korupce) border patrol.

Tři pohřby (2005)

Karty jsou zde skvěle rozdaný co se týče prostředí, ta nádherná pohraniční mex/americana, také co se týče správně drsný "peckinpahovský" (Alfredo Garcia...) zápletky a prezence Tommy Lee Jonese. Po stránce děje už to taková sláva není a škoda, že ten závěr není nijak úderný a dosti to vyšumí, tak proto 3* a jen relativní spokojenost.

City of Fear (1959)

Můj jubilejní 100. film-noir komentář. / Parádní béčko, přesně moje oblíbená nukleární paranoia, kdy s sebou "extrémně nebezpečný" uprchlý vězeň omylem odnese vysoce radioaktivní kobalt a zamíří s ním přímo do L.A. Což znamená atraktivní atomic-age přesah, ale také zábavný stav otrávení několika postav v průběhu. Líbil se mi Vince Edwards jako vyvrhel a hle, není to žádná shitová produkce, pracovala zde překvapivě talentovaná crew včetně kameramana Wild Bunch. Těším se na spřízněný Murder by Contract.