The Tijuana Story (1957)

Pohraniční Tijuana, ten starý husovský ideál "za pravdu" versus zločinecký syndikát – neznámá a low-cost, zato překvapivě vydatná noir jednohubka proti sobě staví na jedné straně morální srabství a taktiky zastrašování, na druhé čest a svědomí; obětavý boj novináře s vlnou hříchu a korupce, s tím spojený osud několika dalších postav. A na základě reálné události. Pobavil mě komentář: "A few location sessions around Tijuana help, but despite its statement that the town was cleaning up, by the time I was there in 1971, it was pretty sleazy again."

Afghánistán: 40 let války (2020) (seriál)

Těch 40 let je velmi zajímavá případová studie. Střet moderních komunistických & západních demokratických hodnot se starověkou allahu-akbar tradicí v zemi kmenů a nesmyslně vytvořených hranic, kde i ta největší velmoc tvrdě narazí na náboženský výmaz a nesmrtelný horský odboj. Série dobře slouží k pochopení geopolitických souvislostí a dění kolem "války proti terorismu", přímo vyniká rozhovory s řadou osobností jako mudžáhedínský vůdce Hekmatjár, ministryně pro ženské otázky Sima Samar, nebo generál McChrystal. Můj výstup: doufat v jednotný, pokojný a v našem pojetí rovnoprávný Afghánistán bohužel nejsou příliš realistická očekávání. Podobný případ je Irák.

Saddám vs. ajatolláh: Íránsko-irácká válka (2020) (seriál)

Viasat / PBS mapuje válečný konflikt v regionu nekonečných svárů, nepřirozených hranic a kmenově rozdrobených národních celků. Zejména hezky je tu vidět náboženský výmaz a mučednická mentalita obětovat se a hurá do nebes, která se dá krásně mocensky využít a manipulovat. Přidej kult osobnosti, starý dobrý saddámovský teror, čistky a chemický zbraně do civilistů, počátek sebevražedných útoků, ten sexy temný oblak nihilismu co se vznáší tady nad tou oblastí. Co mě nepotěšilo, jsou rozmazaný záběry mrtvol - rušivý a otravující. Doporučuji "V zajetí geografie" (T. Marshall), thx @Real Tom Hardy.

Benjamin Franklin (2022) (seriál)

Renesanční muž mnoha zájmů, úspěšný novinář, tiskař a pionýr ve věci hromosvodů, osvícenecká self-made autorita původem z puritánského zázemí, gentleman, rebel i prohnaný diplomat, "nejpřístupnější" z otců zakladatelů, propagátor experimentu demokracie a vůbec velká hvězda koloniální / post-revoluční Ameriky. Vyprávění doplňuje impozantní sbírka ilustrací a komentáře historiků, tento portrét dobře dokládá, jak je Franklin i z dnešní perspektivy vysoce zajímavá a rozmanitá osobnost (včetně neduhů). Těžko si lze představit lepší práci s konvenční biografií.

What Is a Woman? (2022)

Co byl ještě nedávno jen bizár pro smích, teď už přestává být prdel, aneb když se z otázky "co je to žena?" stane totální minový pole... Walsh mistrovsky trollí různý pseudo-experty a genderový šejdíře, oťukává zhoubný levičácký proudy a teorie, přičemž odkrývá solidně zakořeněný Absurdistán dnešní západní civilizace. Vysoce zábavný, zároveň drsný (sranda —> temno) a varovný dokument z produkce The Daily Wire, jehož dopad bude doufám veliký (a nasere co nejvíc divnolidí). Zajímá vás víc, doporučuji zbrusu nový knižní titul "The War on the West" (D. Murray). Uznávám, jsem v tom poslední dobou celkem hluboko, ten posun v iracionalitě a v "máš opačný názor - budeš umlčen" je fascinující. P.S. přičemž rozhodně neschvaluji Walshe debilní pánbíčkářský mindset, viz jeho dráha na Youtube, zde hodnotím čistě tento dokument / jednoznačně k poslechu: podcast kauza JK Rowling

Ničitel Conan (1984)

O velký kus slabší / sračkovější než cult-classic jednička - přesah nula, Troma level gumácký monstra, chabá snaha o vtip, ba dokonce bez šoustání. Být to lepší, mohli jsme se dočkat dalších pokračování. Pořád se dá vidět, já podruhé a naposled.

Ricky Gervais: SuperNature (2022) (pořad)

Nemůžu si pomoct, miluju co Ricky dělá, potažmo pohoršený reakce woke kritiků a low hodnocení zdejších divnolidí. V SuperNature ještě o chlup přidal a dál testuje limity v aktuální připosraný, oběť-středný a genderově ideologický době. (x) Zdravý rozum, absolutní svoboda slova a otevřené diskuze, provokace a nekorektní humor O VŠEM. Kdo z vás se nepřenese přes tvrzení typu ženy nemají penisy a nebo trans žena prostě není žena (a la chudák satan JK Rowling), rozhodně ho nepobaví tenhle speciál, není to pro vás a ne, nebude to vtipný - ušetřete si svou drahou hodinku. Takže tak, klasika mix jeho témat srovnatelný se vším ze dřív, viděl jsem i v Praze naživo a těším na další. "Above all else, the devil can not stand to be mocked." (C.S. Lewis)

Top Gun: Maverick (2022)

Nedávno jsem viděl starý Top Gun v kině a jasně, je to kult, ale zároveň velký 80’s patos, kterému se dneska půl stopáže smějete... Dvojka nemohla být lepší – cool záběry kokpitů a vtahující stíhačková akce, cit ohledně flashbacků a nostalgie, srandičky i sympatický lidský rozměr. Cruise tu nechal srdce a speciálně radost jsem měl z Tellera (super casting do zásadní role). Je to pocta tradici válečných pilotů, aneb vítej světe bezpilotních dronů.

Americký sen George Carlina (2022) (seriál)

Skvělý portrét prochází komediální dráhou, přehraje řadu klasických čísel, vtáhne do soukromí a dá důraz na klíčové aspekty proč je Carlin výjimečná postava a dnes už tuplem nesmrtelný pojem. První část zaujme proměnou od suit & tie baviče v hippie vousáče a rebela, druhá pak další aktualizací sebe sama, nadčasovou kritikou korupce, pokrytectví a církve – pozdní polohou "nasranýho staříka" ze speciálů HBO. Silný je temný segment s únavou z lidstva a pohrdáním civilizací. Zcela plní svůj účel, tj. jdu si dohnat další z jeho vystoupení. Jak by asi komentoval dnešní svět :)

Barbar Conan (1982)

Jako dítě jsem hltal conaní knížky, jeho filmový svět mi k srdci tolik nepřirostl. Posledních pár let jsem ale viděl v kině hned 2x (dík Alamo Drafthouse & Aero) a tak ho zpětně lépe docenil. Jednička obstojí nejen jako jednoduchá mačo fantasy zábava, ale taky jako přesahová pastva když jste cinefil, s reálnou uměleckou hodnotou. Nezaměnitelný arnoldovský charisma a srandičky, interakce postav (často šukacích) hezky bez okolků a la opičák, mocný soundtrack a ikonický záběry putování stepí. Optimálně zkrátit o půl hodinky, toť jediný kaz k dokonalosti. Co je v životě to nejlepší? "To crush your enemies, to see them driven before you, and to hear the lamentations of their women!" ♪♫