SCORE: A Film Music Documentary (2016)

Významné osobnosti filmovej hudby vo výbornom dokumentárnom filme nás oboznamujú s celým procesom vzniku filmovej hudby, sprevádzajú krátkou a stručnou výpravou k dôležitým míľnikom tohto žánru a poodhaľujú svoje vlastné tajomstvá a princípy, ktorými ozdobujú zvukovú zložku kinematografického diela. Som rád, že tento dokumentárny film vznikol a ja som si mohol spolu s velikánmi tejto hudby vychutnať krátku, ale poučnú výpravu sprostredkovanú práve nimi. Nemám čo by som vytkol.

Drahokam (2019)

Výborne hrajúci Adam Sandler v roli zadlženého farizeja, ktorý robí jednu chybu za druhou. Tento skutočne hlučný film disponuje mnoho realisticky vykreslenými scénami z reálneho života. Hádky, kde sa všetky strany prekrykujú. Klamstvá patologického podvodníka, ktoré vychádzajú z úst protagonistu, takým prirodzeným spôsobom, že už ich ani on sám nevníma ako klamstvá. Film vyniká predovšetkým výborne napísaným scenárom a úžasne hrajúcim Sandlerom. Výborný záver filmu zas ukazuje, že v špinavej hre nie je možné veriť nikomu.

Virtuality (2009) (TV film) odpad!

Vôbec ma to spojenie reality show a sci-fi neoslnilo. Zo subjektívneho pohľadu ani nerozumiem tomu, kto si bol ochotný pozrieť celý kinematografický snímok. Postrádalo to akýkoľvek moment silnejšieho napätia, ktorý by ma udržal pri televíznej obrazovke. Nijaká atmosféra, nevýrazné postavy, nezaujímavý scenár so slabými dialógmi a nezáživná réžia ma prinútila ukončiť premietanie, zabudnúť naň a už sa k nemu nevracať.

Piráti na vlnách (2009)

Neuveriteľne pohodová, vtipná a „feel-good” jazda s úžasnou hudbou. Piráti na vlnách sú výborne natočený, scenár je plný perfektných hlášok a herecká posádka „pirátskej” lode je absolútne dokonalá. Najmä uvoľnený Philip Seymour Hoffman, ktorý svoju postavu stvárnil tak, aby bola považovaná za jednu z najsympatickejších postáv v kinematografickom univerze. Richard Curtis zas dokázal svoje dielo sfilmovať takým spôsobom, aby sa divák cítil dobre a veselo i v na prvý pohľad nepríjemných, respektíve sentimentálnych scénach. Bravo, som ohromený a túto plavbu „pirátskymi vodami“ si určite rád zopakujem.

Kostka 0 (2004)

Vôbec to nie je až také zlé, ale nie je to ani nijako výnimočné. Zaujímavý pohľad z druhej strany a celkom funkčný námet vytvárajú predpoklad pre interesantný zážitok. Ten však brzdí slabá dramatická atmosféra, neexistujúce napätie, dysfunkčné rozvíjanie dejovej linky a nezaujímavá herecká skvadra. Dá sa na to pozrieť a ako filmová jednohubka to môže fungovať, ale neočakávajte obzvlášť silný zážitok.

Žít se sebou (2019) (seriál)

Seriál drží za hranicou nadpriemeru najmä famózne hrajúci Paul Rudd, ktorý si právom zaslúžil svoju nomináciu na Zlatom Glóbuse. Zaujímavý príbeh, ktorý je prerozprávaný z pohľadu oboch protagonistových osobností, však naráža na jeden problém. Tým je občasná slabá dramatická linka, ktorej napätie je miestami príliš nevýrazné a skĺzava zbytočne až moc do komediálnej polohy. Na druhej strane chválim sociálny, psychologicko-filozofický sci-fi námet, ktorý otvára v duši človeka radu otázok, nad tým, kto vlastne sme a kým chceme byť. Seriál určite stojí za pozretie.

Mrtvý na univerzitě (1998) odpad!

Absurdná prezentácia života na internáte, ktorá nevyšla a je príliš ostentatívna a otravná. Skutočne som sa zasmial asi na troch scénach, inak som len čakal na konečný rezultát týchto trampôt. Bolo to trápne, hanebné a po humornej stránke tragické. Myslím, že film môže slúžiť ako odstrašujúci príklad pre tvorcov iných teenagerských komédií, ktorých je dnes veľa a mnohé z nich sa skutočne podarili. Žiaľ toto kinematografické dielo - ak sa to dá vôbec považovať za súčasť kinematografie - patrí k absolútnemu dnu filmového univerza.

Do neznáma (2016)

Tak trochu pseudofilozofický film o ceste na Mars a o tom, čo sme schopný obetovať pre úspech. Jediným pozitívom filmu je krásna, vskutku artová vizualizácia vesmíru. Inak je to iba nudná, nijako zvlášť ohurujúca výprava do neznáma. Námet s podobnou tematikou vyšperkovali iní tvorcovia až vo filme Marťan. Do neznáma nemá žiadny príbeh a dojem hlbokého filozofického diela nevytvára ani zďaleka.

Osudový dotek (2004)

Niekedy musíme pre záchranu niečoho čosi obetovať. Solídny, depresívne ladený príbeh s peknou myšlienkou. Film sa tiež okrem iného pohráva s javom motýlieho efektu, ktorý je súčasťou teórie chaosu a ukazuje, ako dokáže zmena na prvý pohľad drobného detailu ovplyvniť následný sled, respektíve chod udalostí. Dynamika vlastne nie je narušená, len je pozmenená a vytvára alternatívny systém. Jedná sa o celkom inteligentný príbeh, kedy sú nám na začiatku príbehu podávané, len určité diely skladačky, ktoré však na konci do seba pekne zapadajú. Avšak nemôžem povedať, že by som bol z celkového výsledku a atmosféry príbehu až tak výrazne nadšený, to vôbec nie. Prvú trištvrte hodinu som sa celkom dosť nudil a nemal som pocit, že by bola atmosféra až taká napínavá, dramatická a príťažlivo okúzľujúca, ako ju vykresľuje väčšina diváckej obce. Určite ma až tak „neprilepila“ ku gauču a mráz mi po chrbte nebehal už vôbec. No, keďže tematika cestovania časom je vždy veľmi lákavou, dal som dielu šancu a som za to rád, keďže druhá polovica bola neporovnateľne lepšia než úvodná. K logickým chybám, by som sa asi nevyjadroval, keďže film je proste filmom a nemusí mať ambíciu vysvetlovať všetko ako vedecký dokument. Samozrejme, keď dielo srší absolútne naivnou a hlúpou alogičnosťou, je potrebné na ňu poukázať. Tento snímok však takým niečím určite nedisponuje. Suma summarum, ide o celkom kvalitne vyskladaný inteligentný film o cestovaní v čase, ktorý by si však zaslúžil strhujúcejšiu atmosféru v prvej časti príbehu.

Kostka (1997)

Výborný klaustrofobický, psychologický a dôvtipne mysteriózny filmový hlavolam. Kocka vyzerá na prvý pohľad ako „béčkový” film, no svojim fantastickým námetom a dramaticky efektnou zvukovou a vizuálnou zložkou, ihneď vyvedie diváka z tohto omylu. Charakter každej postavy sa so zvyšujúcim napätím a psychologickou nevoľnosťou kontinuálne rozvíja a sme svedkami vynorenia sa najtemnejších častí ich pováh, ktoré razom zmenia celé vnímanie tej-ktorej postavy. Je to vlastne aj ukážka toho, že knihu ťažko súdiť podľa obalu, keď sme vlastne vôbec nenakukli do jej vnútra. A čím viac pozorujeme, tým viac poznávame. Kocka je efektnou ukážkou toho, ako sa dá maximalizovať minimalistický nápad. V prostredí ekonomiky sa podobnému javu hovorí efektívnosť, kedy dosahujeme cieľov pri nízkych nákladoch. Myslím, že v prípade tohto filmu sa tvorcovi podarilo dokonca prekonať svoj cieľ. Film som videl s dabingom a určite si ho zopakujem v originále, keďže v preklade sa nachádzalo pár matematických nezrovnalostí, ktoré tak trochu nedávali význam a verím, že originálne znenie nimi nedisponuje.