Robin Hood (2010)

Nevýrazný, nudný a príliš dlhý film a veľké sklamanie. Dve hviezdičky len kvôli nostalgii a minulým spoluprácam Scotta a Crowa.

Agora (2009)

Kvalitne spravený historický film, ktorý vcelku podrobne a realisticky popisuje obdobie, o ktorom sme sa učebniciach dejepisu až tak veľa nedočítali. Alejandro Amenabar režíruje krásny film so zaujímavou a možno aj prekvapivou myšlienkou. Do hlavnej úlohy si vybral neobyčajnú Rachel Weisz, ktorá (ako tradične) svoju úlohu zvládla dokonale. Ide predovšetkým o hĺbavý film, ktorý má donútiť k zamysleniu. V istých pasážach mu však trošku chýba tempo. Preto "len" 89%

Andělé a démoni (2009)

Už som mala menšie očakávania a za ich prekonanie dávam 4*. Pretože to bolo lepšie ako The DaVinci Code, aj keď to opäť zaostávalo za knižnou predlohou. Postavy však boli lepšie napísané, ich motívy boli jasné a pritom nepredvídateľné, dej mal hlavu a pätu, príbeh bol dynamický a zaujímavý, ale rozprávaný rozvážne, po dávkach a s citom. Najväčšiu zásluhu na celkovom dojme má samozrejme réžia Rona Howarda, výborná hudba Hansa Zimmera a skvelé herecké výkony Toma Hanksa a najmä Ewana McGregora.

Avatar (2009)

Veľmi jednoduchý príbeh, ktorý zbytočne neodbočuje a svojím dejom pripomína najmä Pocahontas a The Last Samurai. Neviem, či je to náhoda, ale hlavný hrdina má rovnaké iniciály ako hrdina z Pocahontas (J.S.), hlavná hrdinka je dcérou náčelníka celého kmeňa a má si brať jeho následníka, ústrednou inteligentnou inštanciou je tu obrovský strom a navyše, prvé stretnutie ústrednej dvojice sa tiež odohráva pri vodopáde. Popravde, jediné, čo mi z Pocahontas v tomto filme chýbalo, bolo nejaké milé a zvedavé zvieratko, ktoré by robilo spoločnosť Neytiri. Samotný príbeh nie je teda veľmi originálny a všetci dopredu vieme, ako sa to celé skončí. Jeho rozprávanie je však o kus zaujímavejšie, pretože sa ho ujal režisér, ktorý síce vysokou produkciou čo do kvantiti neoplýva, ale keď už čosi vytvorí, jednoznačne to stojí za to. James Cameron spolu s Jamesom Hornerom vytvorili svet, ktorý prekoná všetky očakávania. Je úplne odlišný a predsa taký podobný tomu nášmu. Jeho súčasťou sú prekrásne obrazy, očarujúco zraniteľná príroda, dojímavá a hlboká hudba, nevšedné zábery kamery a to všetko zabalené do réžie jedného z najlepších režisérov dneška. Avatar je príbehom, ktorý neprekvapí dejom, ale očarí a prekvapí svojím spracovaním. Každému, kto má rád rozprávky a krásne zabalené príbehy, odporúčam v 3D.

Až tak moc tě nežere (2009)

Príjemný herci, dobrá hudba a romantická atmosféra. Ale to je všetko, čo tento film ponúka. Po vzore Love Actually sa snaží o prerozprávanie prepletených príbehov o láske a ľuďoch, ktorí ju prežívajú iným spôsobom. Celkom slušné na súčasnú americkú romantickú komédiu, ale nedostatočné v porovnaní s inými skvostami žánru. Skrátka to nezaujalo a po paár dňoch po pozretí si už ani presne nepamätám, o čom to vlastne celé bolo.

Bílá smrt (2009)

Príbehom a nápaditosťou priemerný thriller, ktorý však vyniká najmä výberom prostredia a herečky pre hlavnú postavu. Kate Beckinsale sa do úlohy dobre hodila. Prostredie Antarktídy je neokukané a mimoriadne atraktívne. Snežná búrka je pre napínavú bitku so zloduchom ideálna, pretože reálne aj prenesene zhusťuje atmosféru. Napriek tomu mi však vo filme čosi chýbalo. Záver bol mdlý, hĺbka postáv nie veľmi prepracovaná a dej až priveľmi jednoduchý a predvídateľný. Ale vďaka Kate a Antarktíde dávam o * viac.

Ctihodný občan (2009)

Výborný film, ktorý začína ako klasický thriller o pomste, ktorý sme videli snáď 100x. Lenže to, čo sa v klasickom filme o pomste natiahne na celý príbeh, sa tu zmestí do prvej polhodinky. Naviac, hlavná postava prekvapí, lebo svoju pomstu vykoná až nezvykle krutým a brutálnym spôsobom. Lenže tu to všetko iba začína. Dej naberie na obrátkach, rovnako ako rozsah Clydovej pomsty. Postupom deja prestáva dávať všetko zmysel a divák sa stále pýta, kedy už konečne zomrie povrchný a na svoje úspechy zameraný prokurátor. Potom však nastane obrat a zrazu pochopíte, že tento film nebol v skutočnosti o tom, o čom ste si celú dobu mysleli, že bol. Tento film má mimoriadne silnú myšlienku. A nezáleží na tom, či sú vysvetlené všetky zákutia deja - nezáleží na tom, kto vlastne a prečo napadol Clydovu rodinu (skrátka šlo o prepad, naviac chlapíci vyzerali ako lupiči). Nezáleží ani na tom, kto bol Chester, aj keď som si v istej chvíli filmu myslela, že príde ešte k jednému nečakanému zvratu v tejto súvislosti (že C. z e-mailu je vlastne Clyde). Ale ani to ma neobralo o zážitok z filmu, keď som pochopila, že jeho myšlienka je oveľa silnejšia, vyššia aj duchaplnejšia ako spočiatku vyzerala. Na konci mi to skôr pripomínalo The Life of David Gale, avšak v oveľa drsnejšom, akčnejšom a krutejšom šate. A ak máte problém s tým, že neviete, komu fandiť, tak v tomto filme sa nefandí žiadnej postave, ale myšlienke. Mimochodom, Gerald Butler je výborný.

Hanebný pancharti (2009)

Typický Tarantino. Spracovaním mi to veľmi pripomínalo Pulp Fiction. Brad Pitt bol ako veliteľ bastardov výborný. Diane Kruger dokázala zahrať aj vážnejšiu úlohu. Ale suverénne najlepší výkon podali Christoph Waltz (jeho Lovec Židov bol prvotriedny), Til Schweiger (Hugo skrátka nemal chybu, aj napriek malému priestoru) a Mélanie Laurent (jej Shosanna predstavovala práve tú citlivú a krutú stránku celej 2. svetovej vojny). Nekonečne dlhé dialógy, ktoré ani sekundu nenudia, výborný humor, Pittov perfektný prízvuk a typická Tarantinovská akcia. Napriek tomu mám pocit, že filmu chýba nejaká hlbšia myšlienka. Páči sa mi, že spracováva veľmi vážnu tému celkom humorným spôsobom. Ale akosi mi chýbala hĺbka postáv, vďaka čomu som si film neužila tak, ako by sa dalo.

Je to i můj život (2009)

Keď som začala pozerať film a po prvých minútach som zistila, že Cameron Diaz tu hrá matku ťažko chorej dievčiny, dosť som zaváhala, či tento film dopozerať. Nakoniec som ho predsa len dopozerala a dobre som urobila. Nielenže ide o značne hlboký a emotívne nabitý príbeh, ešte aj Cameron Diaz ma presvedčila, že vie celkom presvedčivo zahrať aj ťažšiu a dramatickú postavu. Mladučká Abigail Breslin podala tiež celkom presvedčivý výkon. Ale vo svojej podstate celý film stojí a NEpadá na výkone Sofie Vassilievy, ktorá úlohu Kate zvládla s veľkým precítením, hĺbkou a dojímavou bezmocnosťou. Je to silný príbeh, vyrozprávaný krásnym spôsobom, ktorý odporúčam vidieť :)

Láska na druhý pohled (2009)

Už na druhý deň som zabudla, že som vôbec niečo pozerala. Film, ktorý sa hrá na niečo, čím nie je. Z romantickej komédie má veľmi málo, pretože nie je ani vtipný, ani romantický. Z hlbšej drámy to má ešte menej, pretože dramatická línia je úboho prepracovaná. Postavy nemajú hĺbku a už po 15 minútach by vám bolo jedno, keby niektorá napr. vyskočila z okna. Dej je akoby nasilu posúvaný dopredu. Nepochopila som pohnútky postáv, pretože neboli evidentné ani logické. Nechápem, ako sa dve hlavné postavy, medzi ktorými to vôbec neiskrilo, dostali na prvé rande a už vôbec nechápem, ako prišli aj k druhému. Navyše, celá romantická línia je akoby v pozadí. V popredí je hlboká téma vyrovnávania sa so smrťou blízkeho. Ktorá je však taká povrchná, že nevyroníte ani pomyselnú slzu dojatia. Celá scéna s papagájom bola mimoriadne zbytočná, vedľajšie postavy sú len do počtu, hudba je fádna. A hlavné postavy? Nuž od Eckharta čakám od dôb Thank You For Smoking minimálne porovnateľný výkon, tentoraz však sklamal. Jeniffer Aniston mi bola vždy sympatická a tak akosi som jej vždy držala palce, aby konečne dostala možnosť preukázať, čo sa v nej naozaj skrýva. Myslela som si, že má na viac, ako na stupídne americké romantické komédie bez nápadu. Dúfala som, že snímka Marley and Me posunie jej herectvo iným smerom. Bohužial, som sa mýlila. Ale začínam sa utvrdzovať v tom, ze Jennifer zrejme hrá to, čo jej "ide" najlepšie. Tak by pri tom asi mala ostať, alebo, najlepšie, úplne skončiť.