REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Už po zhlédnutí traileru jsem byla skeptická, ale tak co bych pro Oscary nezhlédla, že? Leonardo DiCaprio se svojí urputností získat Oscara už mi ale přijde poněkud otravný a asi i nesoudný, když natočí film tohoto rázu. A režisér Iňuňu má u mě už od loňska dost silný vroubek po Birdmanovi, tohle byl teda hřebík do rakve. Filmy od něj zřejmě nejsou pro mě. Předem upozorňuju, že můj komentář obsahuje spoilery, takže kdo se jim chce vyhnout nečtěte dál. Dobře, takže film začíná a hned ze začátku se tam začnou střílet Indiáni s nevím s kým, člověk pořádně neví která bije. To je ale fuk, hlavně, že se někdo s někým střílí. To byla celá pointa počáteční scény. Hned potom následuje DiCapriova epická bitka s medvědem. Medvěd drápe, kouše, zlomí našemu hrdinovi kde co, ale protože DiCaprio hraje prototyp amerického hrdiny, tak se nevzdává a místo toho se zvedne a medvěda ještě víc naštve. Medvěd tak po něm jde znovu a tak si Leo vytáhne pidinožík a i přesto, že má všechno rozdrápaný se mu podaří medvěda skolit. Oba se tedy sesunou ze svahu a aby toho nebylo málo, medvěd Lea zalehne. Avšak Leo je naštěstí v pohodě (sice trošku krvácí, ale nic co by nespravilo pár stehů naprosto sterilní nití? jehlou? Mě se sice zanítí i říznutí papírem, ale dobře no, Leo má holt štěstí. Drápanců je jen pár a infekce se nekoná.), sice se musí nechat chvilku nést, ale věříme, že přežije. Jenže pak se jeho družina rozhodne ho tam nechat a pár dobrovolníků se uvolí, že s ním zůstanou. Jednoho z nich to pak přestane bavit, tak mu zabije syna a ještě Lea strčí do díry a přikryje ho hlínou (aby byl jako v peřince). Leo si tak chvilku poleží, nabere síly a když ho to přestane v tom mrazu bavit, tak se odplazí ke svému synovi a má zřejmě následovat dojemná chvilka (mě osobně teda přišlo víc líto, že ty medvíďata přišli o mamku, ale to jsem asi jen já). A tak se tedy Leo vydá, nebo spíš vyplazí, na cestu pomsty. Zranění nezranění, on si to v pohodě štráduje skrz vodopády, sníh, nic ho nezastaví. Dokonce se i poměrně rychle vyškrábe na nohy a sice dělá, že kulhá, ale po pár minutách už hůl odhodí. Potká se s indiánem, který se ho ujme a začne s ním cestovat. Ale nedocestujou daleko, protože indiána někdo pověsí a Leo si prostě odjede na koni. Dokonce si i zahraje na Horymíra a skočí s ním do propasti. Což logicky kůň nepřežije, DiCaprio je však opět v pohodě. A tak si jako Cruella DeVille 2.0 udělá z koně příbytek, aby měl kde přespat a další den už se může opět vypravit na cestu. To, že právě spadnul ze skály ho vůbec nemůže zastavit od toho, aby šel normálně po svých. A to už se konečně dostáváme k závěru filmu, kdy najde vraha svého syna, čtvrt hodinky se tam mlátí a pak nastane osvobození v podobě závěrečných titulků. Dvě a půl hodiny o ničem. DiCaprio se tam jen plazí, slintá a každému, kdo je ochotný ho poslouchat, vykládá, že mu zabili syna. Celá ta zápletka by se dala natočit v mnohem kratším filmu (ve zkratce: Leovi zabijou syna, on se tam chvíli plácá, chvíli se plazí, tváří se naštvaně, pomstí se a ende) a v podstatě jediné, co stálo za zhlédnutí byla ta úžasná krajina. Jestli tohle myslel Iňaňu vážně, tak snad nemá soudnost. Jestli to myslel jako parodii/komedii, tak blahopřeju, takhle jsem se už dlouho nezasmála.

Marťan (2015)

Člověk by řekl, že když už někdo natočí 2 a půl hodiny filmu, dá tomu nějaký začátek. Alespoň v to jsem doufala, jenže film začne a oni už jsou na Marsu. Co hůř, během dalších pěti minut už ztratí Matta Damona a odletí. Což by se ještě dalo tolerovat, kdyby se tam něco dělo. Ale na to, že to byl akční/dobrodružný film, tam bylo zatraceně málo akce (ne, to, že se celý film odehrává na Marsu mi fakt nestačilo). Ano, akce byla na začátku, na konci, párkrát uprostřed, ale jinak tam bylo spousta hluchých míst. A navíc to bylo celé strašně předvídatelné. Taky mi přišlo zvláštní, že mu nerostly vlasy/vousy po spoustu solárních dní, ale když se pak děj posunul o pár měsíců dopředu, najednou jsme tam místo Matta Damona měli Leonarda DiCapria z Revenantu. Zklamání na nejvyšší úrovni, z tohohle námětu se dalo natočit docela slušné sci-fi (stačilo tam přidat skutečnýho marťana, nebo něco, cokoliv), ale bohužel. Když si vzpomenu na Gravitaci, tak se to kvalitou ani nedá srovnat. 3* A to jsem ještě chvíli zvažovala, jestli náhodou nesleduju volné pokračování Interstellaru akorát bez McConaugheyho, jenže to i ten Interstellar byl zábavnější.

Brooklyn (2015)

Brooklyn je neobyčejný film s nominací na Oscara, asi by mě nikdy nenapadlo, že film tohoto "rázu" by mohla Akademie nominovat a to hned z několika důvodů. Jednak si nehraje na nic rádoby uměleckého, zbytečně nedramatizuje, není to podle skutečných událostí a hlavně se na to dá dívat bez toho, aniž byste se nudili. Je to vlastně naprosto obyčejný snímek, který vás ničím neohromí, ale přesto se v něm skrývá určité kouzlo. A Saoirse Ronan se na to hodila a zahrála to dost přesvědčivě. 4*

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

Možná jsem toho od Hotelu čekala hodně, ale hned úvodní díl mě zklamal. Měla jsem s tím stejný problém jako s Asylum, příliš přeplácané - místo toho, aby se tvůrci zaměřili na hotel a na jeho "hrůzy" tak do toho zbytečně cpali upíry a kdoví co všechno. Myslím, že tam nebylo třeba dávat tolik "nechutností", ale zase na jejich poměry to bylo celkem v normě. Lady Gaga tomu navíc dodala šmrnc a naprosto perfektně se tam hodila. Co se mi ale vyloženě nelíbilo bylo, jak se snažili dokázat, že celý seriál je místo antalogie jeden naprosto promyšlený příběh. Snažili se to propojit za každou cenu, i když to nedávalo smysl. Přišlo mi zvláštní, že když se tam objevila Sarah Paulson jako postava, kterou hrála v první řadě, nikdo se nepodivil, že vypadá jako Sally. A to s Queenie si mohli totálně odpustit. 2*

Spotlight (2015)

Dost zajímavý námět, bohužel hodně špatně zpracovaný. Roztahaný do dvou hodin, kde jsem se prostě místy nudila. Hned od začátku na nás navalili spoustu jmen, ve kterých jsem se nevyznala a pak jsem až do konce filmu tápala o kom to vlastně mluví. V celém filmu vlastně nebyla žádná "akce" pořád se jen pátralo a pátralo a nic víc. Herecké výkony mě pak taky příliš neoslnili. Bylo to obsazené dobře a herci to tedy zahráli obstojně, ale žádné výkony století se nekonali. 2*

Most špiónů (2015)

Spielberg natočil film, o kterém bych vůbec neřekla, že je od něj. Mark Rylance hrál dobře, ale neoslnilo mi to, přišlo mi, že měl příliš málo prostoru, aby mohl oslnit, nominaci na Glóba a Oscara mu to ale přineslo, takže.. Osobně se mi víc líbil herecký výkon Toma Hankse. Film sám o sobě se mi líbil, bylo to sice dlouhé, ale ve výsledku se mi vlastně ani nezdálo, že by to mělo skoro 2 a půl hodiny. Téma je docela zajímavé, akorát mi tam chyběly momenty napětí, ze kterých bych zapomněla dýchat. Ale ve směs hodnotím kladně, 4*

Vražedná práva (2014) (seriál)

Tento seriál jsem zaznamenala hned po jeho uvedení. Slyšela jsem na něj jen samou chválu, tak jsem se vyhýbala spoilerům a věděla jsem, že se na to chci začít dívat. A jak jsem jednou začala, tak už jsem nedokázala přestat. První půlka první série mě tak chytla, že jsem skoro zapomínala dýchat. Přítomnost byla provázaná s flashbacky a to mě na tom právě hrozně bavilo. Musela jsem si nejdřív trošku zvyknout na "styl" vyprávění, nechápala jsem, proč se některé scény opakují, ale jakmile jsem pochopila, že každý díl je jakoby zaměřený na jinou postavu a na její úhel pohledu, tak jsem byla nadšená. Potom, co jsme vlastně zjistili, co se tu noc stalo, druhá půlka série lehce klopýtala za tou první. Avšak stále mě to dost bavilo. Druhá řada je sice dobrá, ale stále nesahá první ani po kotníky. Vrací se osvědčené flashbacky s přítomností (i když v trošku "upraveném" stylu), zápletka mě tolik nechytila, ale stále si uchovávám nadšení. 5*

Husí kůže (2015)

Docela mě zaujal už trailer, akorát jsem si říkala, takže jsme teď viděli to nejlepší z filmu a zbytek bude pitomost. Avšak byla jsem hodně mile překvapena, když jsem se pak na celý film podívala. Teenageři v hlavních rolích nebyli otravní (jak to většinou bývá), ale občas se jim podařilo i zahláškovat (nejlepší byl ovšem ten "nejlepší" kamarád hlavního hrdiny). Romance tam být musela, i když bych jí oželila, ale dalo se. No a zbytek byla docela sranda. Samozřejmě se dalo předpovědět kam film směřuje a jak to dopadne, ale já jsem se v průběhu dost bavila. Fanoušci příšer si tu přijdou fakt na svoje, je tu pestrá škála všeho možného a já si nemůžu stěžovat. 4*

Percy Jackson: Moře nestvůr (2013)

Mě se první díl docela líbil, zdálo se mi to jako celkem zajímavý námět, možná průměrné zpracování, ale ráda jsem si to pustila opakovaně. O tomhle filmu teda pochopitelně vím už dávno, jen jsem to pořád nějak odkládala a po zhlédnutí si myslím, že jsem to možná měla odkládat ještě dál. Líbil se mi ten začátek, s legendou stromu. Pak to šlo do háje, zbytek zápletky byl úplně uhozený na hlavu, přišlo mi že vykradli snad deset filmů a ty splácali dohromady. Bylo tam strašně hluchých a nudných míst a většina postav se chovala úplně uhozeně. Navíc na to, že to byl film o (polo)bozích, tak tam bylo málo mytologie. Taky na tom bylo strašně moc vidět, jak jsou speciální efekty počítačové. Tohle už si víckrát nepustím a doufám, že od filmování dalších dílů Percyho Jacksona tímto opustili. 2*

Kdo přežije - Cambodia – Second Chance (2015) (série)

Obsahuje značné spoilery. Nápad na tuhle sérii se mi zdál zajímavý. Navrácené soutěžící já ráda, připadá mi totiž, že série, kde se vyskytují, jsou zajímavější. Navíc tím, že tady cast opravdu vybírali diváci, se vrátili jen ti "nejvýraznější". Ale 30. sérií je hodně, takže třeba já jsem si všechny nepamatovala, většinu teda ano, ale třeba takovou Kimmi (nebo počkat, to byla ta s těma kuřatama?), Monicu, Wentworth, Jeffa Varnera, Andrewa a Fishbacha (a to mám pocit, že jsem mu v jeho sérii možná fandila?), jsem si moc nepamatovala, některé vzhledově, ale herně vůbec. Čekala jsem, že to bude slušná řada, ale, že to bude až taková pecka? Ještě jsem neviděla, aby se sešlo 20 hráčů, kteří se pustí do hry od prvního okamžiku, lžou, kradou a vrážejí nože do zad. Navíc neustálé výměny kmenů to udělali ještě zajímavější. Hned několik prvních vyřazení bylo překvapivých. První půlka byla dost dobrá, od sloučení kmenů už to pak byla hra v úplně šíleném tempu. Měla jsem tam spoustu oblíbenců, kterým jsem fandila. Většina se dostala alespoň do poroty, pár jich tam vydrželo až do konce. Tahle řada navíc obsahovala tu nejšílenější a nejlepší kmenovou radu vůbec. Ano, mluvím o té, kde se hlasovalo snad 5x a narůstal počet lidí s individuální imunitou. Epic. Finálová trojice ve složení Jeremy, Spencer a Tasha pak ušla. Místo Tashy bych si tam sice přála Wentworth, protože to by teprve byla pořádná bitka a bylo by to perfektní zakončení řady. Wentworth pro mě byla jednoznačně největším překvapením sezóny, v předchozí řadě na mě moc nezapůsobila, navíc toho moc nepředvedla, protože vypadla ještě před sloučením. V téhle řadě mi teda naprosto vyrazila dech a výhru jsem jí přála ze všech nejvíc, protože hrála bezkonkurenčně nejlepší hru. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby jí Jeremy vzal do finále místo Spencera. Taky mě překvapilo, že všech deset hlasů připadlo Jeremymu. Čekala jsem, že alespoň jeden hlas poputuje k Spencerovi, nebo Tashe. Jeremymu jsem vítězství přála a patřil mezi moje oblíbence, ale na druhou stranu mi nepřišlo, že by předvedl nějak skvělou hru. Přece jen ale mám nějakou výtku. A to k tomu, jak byly díly sestříhané. Když se někdo polovinu hry ignoroval a najednou měl v jednom díle více prostoru než ostatní, tak bylo už dopředu jasné, že vypadne. Taky se mi vůbec nelíbil závěrečný dvojdíl. Tři vyloučení a čtyři kmenové rady v jednom díle mi přišlo opravdu hodně. Ze "života" soutěžících tam nebylo téměř nic, celý díl byl sestříhaný jen z kmenových rad a ze soutěží o imunitu. Přičemž závěrečná kmenová rada, kdy se ke slovu dostala porota byla slabá. Nevím, jestli to bylo tak hrozně sestříhané, nebo jestli vypadlí soutěžící prostě neměli co říct, ale přišlo mi to dost odfláknuté. To jediné mi teda kazí dojem z jinak dokonalé (a upřímně asi úplně nejlepší) série Survivora. A příště máme znova Brain, Brawn, Beauty..achjo, oni se nepoučí z fiaska Blood vs. Water II.