honz

Jan Zelenka

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 4.3.2015  16:28
    Smrt a blažená paní (TV film) (1980)

Poutavý i napínavý příběh začíná v čekárně u lékaře, kde se student Dominik setkává se svou platonickou láskou Kitty. Záhy se mladík doví, že je Kitty podezřelá z vraždy, kterou vyšetřuje jeho otec, inspektor Felse. Aby svou vyvolenou zachránil, pátrá po skutečném vrahovi (i přes otcovu nelibost a zákazy) na vlastní pěst, což se mu málem stane osudným.... Výborně obsazená detektivka pochází z pera britské spisovatelky Ellis Petersové (alias Edith Pargeterové), proslulé mj. 20tidílným cyklem detektivních příběhů z raně středověké Anglie s postavou "Sherlocka Holmese XII. století", benediktinského mnicha bratra Cadfaela. Za svou třetí detektivní knihu Smrt a blažená paní (1962, česky 1963) získala autorka prestižní cenu Edgar.

• 2.3.2015  11:50
    Štíty království českého (TV seriál) (2008)

Vynikající a velmi zajímavý dokumentární pořad. Oceňuji jeho vysokou úroveň a kvalitu po odborné stránce, zvláště pak neobyčejně poutavý výklad přední osobnosti české kastellologie prof. Tomáše Durdíka.

• 5.10.2014  18:31
    Viy (2014)

S příběhem Gogolova Vije má film pramálo společného, arci o to více je zjevná inspirace motivy jeho povídek Večery na samotě u Dikaňky a cyklu Mirhorod. V tomto ohledu též snímek zachovává mísení humorných i hororových prvků a jejich lyrizované zobrazení, jemuž ani digitální triky neuberou na poetičnosti. Pestrá fantazie překypuje tvary, pohybem i bohatou škálou barev. Pro mě vkusná podívaná, která určitě nenudí.

• 26.6.2014  20:20
    Odyssea (1986)

Slavný homérský epos ploškovou technikou. Unikát animovaného filmu osmdesátých let a pro mě úžasný a nezapomenutelný filmový zážitek mých dětských let.

• 30.9.2013  01:11
    Den vládců (1986)

Fascinující historická freska nás zavádí na počátek devátého století, kdy se z původně kočovných kmenů Bulharů konstituuje státní útvar v sousedství mocné byzantské říše. Chán Krum (802 - 814) sousednímu císařství úspěšně odolává: roku 811 zasadil drtivou porážku byzantské armádě vedené císařem Nikéforem I.; ten na bojišti padl a Krum si z jeho lebky zasazené do stříbra nechal zhotovit slavnostní pohár. Nicméně i samotný chán, věrný tradičnímu božstvu Tangra, si s nelibostí uvědomuje nevyhnutelné: i jeho lid v tomto teritoriu čeká postupná christianizace, nadto i jeho syn a nástupce Omurtag (dle některých pramenů Omorlag) skrze manželku křesťanského vyznání opouští víru předků. Film strhujícím způsobem zobrazuje "přerod" bulharského chanátu v křesťanský stát; v následujících staletích jeden z politicky i kulturně nejvlivnějších státních útvarů - v rámci území osídleného Slovany - rodící se raně středověké Evropy.

• 23.6.2013  00:40
    Vesnice (2004)

Bezprostředně po shlédnutí Vesnice bych film hodnotil jako ODPAD! Nicméně jsem zkusil, ačkoli jde o americký film, najít nějakou myšlenku či alespoň nápad. A hle - snad právě proto, že je to snímek USA, napadlo mě jediné (můj čistě subjektivní dojem!) - jde o docela trefné podobenství, ať už to bylo autorským záměrem či nikoliv. Několik "vybranců", kteří ovládají uzavřenou komunitu - byť jde o jen několik zpátečnických dogmatiků - pro vlastní pohodlí udržují své "poddané" potomstvo v nevědomosti a strachu, nadto velebením "spokojeného" života, ve kterém nikomu nic neschází. Evidentně z pozice starších, a tudíž "moudřejších", se neštítí zneužívat svou (proč vůbec reálnou?!) autoritu za podpory primitivních podvodů a lží, což samozřejmě alibisticky činí pro "blaho" celé osady, obzvláště mladé generace, kterou "jen chrání před zkaženým světem". Až se jednoho dne najde jedinec, který - k velké nelibosti atavistických egoistů (vlastně těch morálně opravdu nejzkaženějších) - začne používat rozum...

• 9.4.2013  12:20
    Mučedníci (2008)

Absolutní špička promyšlená do detailu. Lepší parabolu soudobé "moderní" společnosti jen těžko hledat.

• 9.4.2013  07:02

Nádherný zážitek. Pohádkový příběh sahající až k mýtu; o síle přátelství, nakonec i lásky. Snímek jedinečný poetickým zpracováním a skvělou kamerou.

• 6.9.2012  13:09
    Oblomov (1979)

Opravdu velkolepé filmové zpracování slavného Gončarovova románu. Realistická fabulace se nenuceně prolíná s lyrizujícími pasážemi a vytváří nádhernou poetickou podívanou. V titulní roli (tradičně) vynikající Oleg Tabakov. A nelze opomenout výtečný český dabing filmu, stejně jako kultivovaný projev Eduarda Cupáka, coby vypravěče.

• 7.8.2012  13:26
    Příbuzenstvo (TV film) (1979)

Poutavý příběh s kriminální zápletkou a nevšedním rozuzlením korunuje svým excelentním hereckým uměním Slávka Budínová - v dvojroli dvou stárnoucích sester (ačkoli jedna vlastně proleží film v nemocnici). V rolích kriminalistů tradičně výborní Rudolf Hrušínský a Viktor Preiss.

• 7.8.2012  13:18
    Hněv Titánů (2012)

Vlastně ani není co komentovat, nic horšího jsem už léta neviděl...

• 27.6.2012  17:59
    Sejít z cesty (TV film) (2012)

Tuctový příběh, který není ničím výjimečný a nemá čím zaujmout. Rádoby vtipné scény mi k smíchu ani trochu nepřišly, herecké výkony byly místy podprůměrné (pravda - mnoho skutečných herců zde vážně nebylo). Ale např. Ondřej Pavelka nebo Vanda Hybnerová - dle svých možností v rámci scénáře - už celou tu nudu ani nemohli zachránit.

• 27.6.2012  17:44
    Jmenuji se po tátovi (TV film) (1989)

Televizní inscenace s etickým problémem na sklonku éry socialismu. Dospívající dívka, studentka ekonomie (T. Brodská) pátrá po příčině autonehody, při níž tragicky zemřela její matka. Z počátku slibně vyhlížející psychologická studie charakterů postav se postupně vytrácí, nicméně to neubírá realistickému vyznění celého příběhu. Vedle opravdu výtečné Jany Štěpánkové stojí za pozornost také herecké výkony Bořivoje Navrátila a Viktora Maurera.

• 27.6.2012  17:31

Celkem nevýrazná situační komedie, nicméně slušně obsazená - začínající Lída Baarová, dále Jaroslav Marvan nebo Otto Rubík. Děj filmu působí dosti nevyváženě, některé scény jsou zbytečně protahované až zdlouhavé (snad kromě vtipné "jízdy po schodech" v Národním muzeu). Ale jako archivní snímek rozhodně stojí za shlédnutí.

• 22.6.2012  13:09

Epizoda ze života stárnoucího, dnou trpícího a náladového místokrále se odvíjí v (tehdy španělském) Peru. Brilantní herecký koncert Jana Wericha a Jaroslavy Adamové, jimž zdatně sekunduje Miloš Kopecký. Jeden z nestárnoucích klenotů naší kinematografie šedesátých let.

• 14.6.2012  12:42

Jeden z klenotů protektorátní filmové tvorby. Velkostatkář, vdovec, se ocitne v tíživé finanční situaci. Aby zabránil blížícímu se krachu, rozhodne se, na radu svého bankéře, provdat svou dceru za dobře situovaného mladého muže. Události však dostávají jiný spád, když se z budoucího zetě vyklube sňatkový podvodník... V této velmi vtipné situační komedii se pod režijní taktovkou Vladimíra Slavínského blýskla řada hereckých es - J. Marvan, J. Pivec, R. Schránil aj. Výborná byla též Marta Fričová.

• 14.6.2012  12:22
    Akce Bororo (1972)

Mimozemšťanka vydávající se za etnoložku, aby získala vzácný lék tajemstvím opředeného kmene jihoamerických Indiánů. Velmi nápaditý a poutavý sci-fi příběh, ve kterém herecky září krásná Božidara Turzonovová. Velkou devizou filmu je i hudba Petra Hapky.

• 24.5.2012  13:30

Sociálně-kritický obraz obyvatel jednoho omšelého činžáku. Krška se téměř naturalistickým popisem zaměřil na povahokresbu nájemníků a jejich pokřivené charaktery. Výborná kamera, taktéž herecky velmi dobře zvládnutý snímek.

• 24.5.2012  13:19

Film lepší hereckým obsazením nežli obsahem. Mladý příslušník VB (Ondřej Havelka) se zamiluje do venkovské sekretářky (Jana Nagyová) tamního předsedy a svolí za ni hlídat skupinu nezvedených dětí, jejichž rodiče odjeli na dovolenou. Ze sekretářky se vyklube vypočítavá potvora a mladý esenbák dojde kýženého štěstí v náruči prosté, nadto uječné hysterky Kamily z místního vepřína. Toliko stručně k příběhu. V epizodních rolích vesničanů tradičně velmi dobří např. Josef Bláha, Vlastimil Brodský, Fr. Řehák, Marie Rosůlková a řada dalších.

• 7.5.2012  08:55

Osud jménem Kamila je více psychologickým filmem než kriminálkou. V hlavní roli opravdu výborný Jiří Klem jako taxikář Tomáš, bezcharakterní gauner, který bezohledně využívá svou milenku, důvěřivé bratry z venkova, které přemluví ke krádeži vzácné poštovní známky. Plánuje emigrovat do Švýcarska, kde žije ona Kamila, jeho osudová láska. Útěk přes státní hranici se však nezdaří... Vcelku dobrý příběh s reálnou dobovou atmosférou.

• 2.5.2012  11:51
    Život je ples (TV seriál) (2012)

Je pravda, že vcelku nešlo o nic světoborného, ale pro mě to byl moc milý a příjemný seriál, u kterého jsem si odpočinul a docela se těšil na další pokračování. Fenomén stáří, potažmo problematika stárnutí, nemoci a smrti pojaté jako obyčejné příběhy obyčejných lidí, a hlavně žádné kopírování ani napodování americké škváry, což je v posledních letech téměř vzácné...

• 25.4.2012  12:31

Film natočený podle stejnojmenného románu levicově orientovaného novináře a spisovatele Gézy Včeličky (1901 - 1966). Sociální cítění autora se odráží ve tvrdé, až demagogické kritice morálky a nespravedlivého zřízení první republiky. Druhou rovinou příběhu je zajímavá kriminální zápletka, ve které je číšník Kučera nespravedlivě obviněn z vraždy svého bezcharakterního kolegy Vacka. Frapantní rozuzlení u soudu končí optimistickým happy endem. Velmi dobrý snímek má i skvělé herecké obsazení. Smutným paradoxem zůstává, že sociálně - kritický pohled filmu z roku 1953 na "bezcitné prvorepublikové vykořisťovatele" je jak šitý na míru soudobé společnosti a její morálce.

• 24.4.2012  12:02

Hlavní hrdinka Kačka prožívá svou prázdninovou "první lásku" na hradě, kde v pokladně pomáhá svým rodičům - kastelánům. Velmi příjemný letní film s téměř krimi zápletkou natočil J. Pinkava podle námětu oblíbeného autora příběhů o mládeži a pro mládež Stanislava Rudolfa. Za pozornost mj. stojí rozmanité záběry jihomoravského hradu Bouzova.

• 19.4.2012  11:13

Originální počin s dobře propracovaným scénářem. Docela seděl i příměr naložených hermelínů s aktéry skutečně různorodými, ať již po stránce sociální, vzdělanostní, věkové, mentální etc., k tomu to sklepení s ovzduším postupujícího rozkladu... Slušné byly i "herecké" výkony s ohledem na reality-show: magor táta Vláďa, máma Renata, výborný byl Radek Zima jako student sociologie.

• 16.4.2012  13:02
    Vetřelci v Coloradu (TV film) (2002)

Letní dobrodružství malých dětí v krásné přírodní scenérii. Celkem prostý scénář, ale pro nejmenší diváky určitě vhodný napínavý příběh.

• 16.4.2012  12:50

Pro mne už jen nostalgická vzpomínka na dětství, tehdy se mi v kině film líbil víc. Z dnešního pohledu na mne děj působí těžkopádně, místy zdlouhavě, a z herců je dobrý vlastně jen osvědčený Gojko Mitić.

• 12.4.2012  12:52

Tomáš (Milan Kňažko), český lékař, pracuje v kambodžské nemocnici od sklonku 60. let. Také se zde ožení s domorodou herečkou Khemou, která brzy otěhotní. Do jejich životů však zasáhnou politické události sedmdesátých let. Na pozadí jejich příběhu film zachycuje jednu z největších genocid minulého století. Rudí Khmerové, kteří léta vedli partyzánskou válku v džungli, svrhli po pádu jihovietnamského režimu zkorumpovanou vládu v Kambodži. Za jejich vlády v čele s Pol Potem dochází k násilným evakuacím obyvatel z měst do džungle a k represím, při nichž zahynulo přes půl miliónu lidí, statisíce jich byly povražděny... (celkem Pol Potův režim zaplatily životem 3 milióny Kambodžanů).Působivost snímku je umocněna vynikající kamerou, dodávající filmu velkou míru autenticity.

• 11.4.2012  16:46

Svěží a vtipná veselohra, v níž zazářily hned tři hvězdy hereckého nebe: František Smolík, Ljuba Hermanová a mladá (již tehdy vynikající) Lída Baarová. Situační komedie o mladé prodavačce, majetném komerčním radovi a jeho rozverné milence dospěje po mnoha peripetiích k rozuzlení a šťastnému konci. Nelze nezmínit také nadčasový song v podání Ljuby Hermanové "Krise sem, krise tam..." Vskutku brilantní!

• 10.4.2012  11:01
    Paví pírko (TV film) (1987)

Velmi pěkný pohádkový příběh zpracovává známý motiv Plaváčka. Film zajímavý především úžasnými exteriéry a poetickým rozměrem. Z herců vyniká Michal Dočolomanský, Emília Vašáryová a Tobias Hoesl (u nás známý též z Jakubiskovy pohádky Perinbaba).

• 10.4.2012  10:51

Vtipný příběh s výborným hereckým obsazením z prostředí psychiatrické léčebny, kde se hlavní hrdina, pedagog (Ondřej Havelka) ocitne. Notná dávka ironie a nadsázky dělá z vážného tématu příjemnou a lehce úsměvnou podívanou.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17