Americká noc (1973)

Pro F.Truffauta mám slabost. S láskou se vrhl natočit film o filmu s lehkou nadsázskou a ironií. Není tak zábavný, ale o to víc nahlédnete do světa mravenčí práce za kamerou.

Ctihodný občan (2009)

Velmi dobrá prace kamery, střihů, hereckých dialogů. Ctihodný občan G. Butler, bere zákon do svých rukou a dává tvrdě po právu americké justici pořádné kopance. Buttler ze sebe sice nevydal všechno, ale i snaha se cení. Jeho výkon dorovnává Jamie Foxx. Velmi napínavý thriller, škoda toho konce, kde docházel dech. Přiznám se že jsem občánkovi fandila, aspoň se mu podařilo bývalému advokátovi otevřít oči. Za originalitu i přes ten konec dávám 4*, ale je to těsně na hraně!

M. Butterfly (1993)

Působivé drama , které se uvíjí tak pomalým tempem, že se to zdá jak sen. Při náštěvě čínské opery Madam Butterfly, René Gallimard poznává Song L. a zamiluje se. Později se stává francouzským konzulem. Věří na starodávné čínské tradice. Bílý ďábel a jeho bezmocná otrokyně, roky pravdy nebo lží? Bezpochyby Jeremy Irons opět exceluje. Koho vlastně miloval, závěrečná scéna jen dokazuje jeho divadelní vlohy. Čas se zastavil a on nemohl příjmout věci, které nemohl změnit . Pro mě 4*/70 nečekaná pointa, která zabolí.

Ils (2006)

Šla jsem do toho naostro, bez nějakých informací jen na doporučení. Musím před pány režiséry smeknout klobouk, dokázali to natočit za měsíc. Povedený hororový thiller, přes den nic moc, ale večer pro zamilovaný páreček a pro mě hutná mrazivá atmosféra. Největší plus byly honičky chodbami. Tak trochu směsice Blair Witch a Eden Lake. Rumuni opravdu zabodovali, za málo peněz hodně muziky. For me big surprise, that is based on true story! Těžké rozhodování ohledně hodnocení, ale zkusím se zaměřit jen na požitek z filmu v rámci svého měřítka, dávám 3*/70 %. ILS opravdu solidní podívaná.

JCVD (2008)

JCVD to se mi dost líbilo. Neuvěřitelná změna, sice do jiného žánru, ale prima. Díky bohu se toho ujal Mabrouk El Merchi, nechal Jeana improvizovat v různých situacích a ten monolog sebezpytu byl hodně dobrý. Takže to vrstvení, bylo velmi zvláštní , neokázalé .Poldové ve spodním prádle taková perlička. Takže žádné, že Van Damm neumí hrát, pro mě ano, zatím neměl dostatek příležitosti.( A já doufám, že budou a on nezklame. Nečekám už samé karate, protože si dobře uvědomuji, jak už má opotřebovanou páteř, vždyť on si nevybíral náhradníky a hrál vše sám. )Takže za mě 4 */ 70%.

Swannova láska (1984)

Opravdu složitá látka od Marcela Prousta, Volker Schlöndorff se do toho pustil statečně. Vynikající je zde především Jeremy Irons ve své vnitřní rozervanosti, neuhasitelné lásce, nedůvěře, žarlivosti a melancholii k ženě jménem Oddeta. On tyhle rozpolcené role zvládá dokonale. Pokochat se můžete krásou mučivé O. Mutti, v malé roličce hraje také Alain Delon. Ale Proust se mi zdá filmově nezpracovatelný, takže já ho raději mám v knižní podobě. Filmem se nese směsice dialogů, vlastně nevíte jak začal a jak končí což pro mě bylo trochu únavné.Tak mi zbyla převážně kamera, kterou Volker naměřil na pompéznost kostýmů a společnosti.

Funny Games USA (2007)

Pro mě to tak noblesní práce není. Nikomu tu jeho názory neodepírám, ale pane Haneke žádná slává. Co velmi nadějně začalo, skončilo v obývacím pokoji, kde se scénarista rozhodl předvést svlékání Naomi Watts, to byly toporné scény, snad tu nebudu vypadat jak sadistka, když napíšu, že jsem se místy silně nudila. Až ten konec rapidně opravil mé renomé, zůstanu ale u 3*, protože babička si u toho dala šlofíka. Do jisté míry psychologicky působí, ale tam kde to nastává, jsem totálně v klidu:-).

Philadelphia (1993)

Po delší době mi v ruce skončilo opět dvd Philadelphia. Pustila jsem ho a zas mě to naplno vtáhlo. Přestože to vždycky bylo okaté téma homosexualita a HIV, Jonathan Demme jednou provždy natočil hvězdný kousek s Tomem Hanksem s AIDS nemocným bývalým právníkem . Jeho právního obhájce si zahrál Denzel Washington. Za hudby Bruce Springsteena a songu " Streets of Philadelphia " vyždímal ze mě opět všechny emoce a vytvořil slzavé údolí. 4*/ 80 - jeden z 1001 filmů, které by jste měli určitě vidět.

Návrh (2009)

Pobavila jsem se,uronila slzy. Takže všechno skvělý , roztomilý Ryan Reynolds a v roli starší šéfové Sandra Bullock se velmi dobře doplňovali. Skvělý song k traileru od Katie Perry /Hot and Cold / . A v AJ taková třešinka, která pohladí, souhlasím s ViktoremEl pro mě nejlepší romantická komedie r.2009.

Vyprovokovaná (2006)

Vyprovokovaná, film natočen podle skutečné události, mladá indka Akira upálí svého muže po letech fyzického, psychického týrání. Soud ovšem na to nebere zřetel a je odsouzena na doživotí. V hlavní roli kráska Aishwarya Rai Bachchan. Určitě téma, které by nemělo být opomíjeno v soudní jurisdiktci. Mírně nadprůměrný snímek, který mě ničím nevynesl na baldachýn,snad jen lidskou tyranií a nelidskostí. Je poselstvím toho, že ženy na celém světě se nesmí přestávat bít za svá práva!