Horší už to nebude (2006)

Nápaditý, humorný a hlavne veľmi pohodový film. Skvelé skĺbenie jednotlivých vizuálnych, hereckých alebo dejových prvkov do krásneho celku. Skvele obsadené zahraté a podfarbené príjemnou hudbou. Priam šité na zlepšenie nálady. Nenáročná a zároveň inteligentná chuťovka. Je právdou, že koniec bol trochu "Hollywoodsky" ,ale s povodne mierenou dávkou tragiky bo to už nevyznelo tak povznášajúco. Myslým, že koniec filmu je ekvivalentný s koncom knihy: "Nie je to skvelé, ale ujde to." "Myslím, že to: "ujde to" stačí".

Monstrum (2008)

Blair Witch som neviedel a s Godzillou by som tento snímok asi ani neporovnával, pretože Cloverfield kope za úplne inú ligu. S ňou to ma spoločné akurát tu prerastenu "vecičku" čo demoluje Manhatan, to je asi tak všeto. Zatiaľ, čo Godzilla sa sústreďuje hlavne na gigantického leguána, v Cloverfielde to tvorí len kulisu a skutočný dej plynie len popri nej. To , že vo filme zhliadneme spomínané monštrum len niekoľkokrát a aj to len na zlomok sekundy, je len plusovým elementom a pridáva to na tajomnosti a atmosfére (zjavne aj ten jeden najjasnejší pohľad do tvárte monštra, čo sa nám vo filme naskytne bol už nad limit toho, čo bolo potrebné ukázať). Debatu o tom, či bol začiatok pridlhý alebo práve naopak, by som zhrnul nasledovne. Aj ,keď by niekto možno namietal o postavách toho vieme toľko, čo potrebujeme, a to sú zakladné vsťahy medzi nimi a pohnútky danej záchrannej akcie. Úprimne si neviem ani predstaviť, ako by do filmu chceli zakomponovat lepšie prepracovanie a zoznámenie sa z postavami bez toho, aby to nenarušilo konzistenciu a atmosféru snímku. Prvých 20 minút na party, aj keď možno mierne roztahaných mi vôbec nevadilo, práve naopak poskytlo nám to už spomínané zakladné info o postavách, pripravilo nás na príchod Monštra a aklimatizovalo na pohľad skrze roztrasený pohľad kameramana. Chvejúca sa kamera a celková nekonzistentnosť natáčania s niekoľkými prerušeniami pôvodným zaznamom je jednou z devíz filmu a robí ho to zaujímavejšim. To že kamra vypadáva z rúk kameramana alebo on pada, či nátáča rôzne nepodstatné veci počas behu alebo paniky len robí situáciu autentickejšou. Zvuk vo filme je skvelý a dobre nadávkovaný, určite sa oplati zažiť to v kine. Aj keď si možno zo začiatku budete musiet zvykať na netradičný štýl po príchode Monštra vás to vtiahne do deja a ani nachvíľku nepustí. Film má skvelú atmosféru s niekoľko doslova nadupanými momentami. Isteže s danou myšlienkou a spracovaním ma dej pár logických chýb, ale je ich kupodivo dosť málo na to čo predstavuje. Odporúčal by som prečitať zaujímavosti na Imdb, kde je vysvetlených mnoho nejasností a dokonca aj vyvrátenie logických nepresností. Na záver.......film obsahuje presne vymerané množstvo každej zložky, ktorá ho utvára a ako divak by som nevynechal a ani nepridal čo i len minútu. Cloverfield je pre mna jeden z najlepších filmových zážitkou tohto roka.

Most do země Terabithia (2007)

Hneď na začiatku musím povedať, že to bolo veľké prekvapenie. Po prečítaní obsahu a prezretí niekoľkých obrázkov som čakal niečo v štýle Narnie. Našťastie sa tak nestalo. Očakávaná infantilita sa nekonala, film opýva presne takou dávkou deckosti akú potrebuje. Na jazyk sa mi tisne slovo pohodový aj keď nie úplne, keďže nahly dejový zvrat trochu narúša príjemnú atmosféru. Avšak vo filme vôbec neprekáža, ba naopak mu pomáha (o to viac že bol úplne neočakávaný). Dobrí mladí herci a pekná hudba. Nostalgický návrat do detských časov.

Hon na ponorku (1990)

Na zozdiel od Das Boot vobec nenudí naopak po celý čas si drží skvelú atmosféru. Taktiež skvelé herecké výkony a dobrá hudba. Film ma mnohokrát prekvapil, čo sa často nestáva a preto si zaslúži malé "bezvýznamné" plus .

Miss Potter (2006)

Velmi príjemný a ľahko plynúci film. Dobrý herci, milé obrázky a krásne exteriéry. Skvelá jednohubka na sobotný večer.

Já, legenda (2007)

Hmm...ďalši vírus ktorý zmetie ľudstvo a premení ho na vraždiace monštrá . Tento raz to už nie sú zomie s IQ hojdacieho koníka, ale mrštné, rýchle potvory plné sily a občas s prejavmi myslenia (v konečnom dôsledku to však vizerá rovnako). Film má slušný rozbeh avšak hneď na začiatku zaradí neutrál a my už len zvyšok času sledujeme ako postupne spomaluje až k úplnému zastaveniu. Zaujímavý a napínavý začiatok si vynahradzuje hlúpy a otrepaný koniec. Will Smith je fajn a vyľudnený New York je niečo, čo sme ešte asi nevideli, ale to je tak asi všetko čím sa tento film líši od zbytku svojho druhu. Pod nablýskanou škrupinkou je to Resident Evil alebo Úsvit mŕtvych v bledemodrom a to ma už akosi neberie. Škoda, čakal som viac..........alternatívny koniec je lepší

Divočáci (2007)

Svižný rozbeh plný humoru (nie až tak predvídateľného ako by som čakal). Dobre obsadené aj zahrané. Škoda však, že zhruba od polovice začína tempo upadať až k trápnemu finále.

Hvězdný prach (2007)

Po prečítaní niekoľkých tu prítomných komentárov určite nie prekvapenie avšak veľmi milé. Skvelé obsadená a rovnako dobre zahrána rozprávka, ktorá mi padla ako uliata. Efekty neboli nic moc to je pravda ale výsledný dojem skoro vôbec neovplivnili. Film aj napriek opozeranej tematike pôsobí prirodzene a vľúdne. Jemne komedíalny nádych len pridáva na dobrej nálade (obzvlášť postava Roberta De Nira). Podarený snímok, ktorý rozžiari a pohladí na srdci :)

Divoké vlny (2007)

Veľmi svižný a vtipný animák bez prehnaného množstva klišé a moralizovania.

Shrek Třetí (2007)

Myslým, že s kľudným svedomím môžem Shreka 3 zaradiť k tohoročným pokračovaniam-prepadákom spolu so Spidermanom 3 a Piratmi 3. Skutočne zasmial som sa asi len 4-5x. Na konci som som sa smial ale v opačnom zmysle slova z toho aké to bolo blbé. Aj na 90 minútach dosť nudné ba až trápne. Dufajme že v tomto ako aj vo vyššie spomenutých filmoch ide len o momentálne pochybenie a nie o vyčerpanie invencie, inak si neviem predstaviť ako dopadnú ďalšie pokračovania.