Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

Naprostý opak HIMYM. Opravdu originální a sympatické postavy (u mě mezi všemi těmi puberťáky jednoznačně vítězí otec Erica, Red - tvrďák Kurtwood Smith, známý mj. jako krvavý zabiják Boddicker z RoboCopa), vtipné zápletky a nenásilný humor. První dvě, až tři řady jsou samozřejmě nejlepší, ale sledovat se v pohodě dá kompletní seriál. Parádní dobové narážky, ať už na tehdejší životní styl, hudbu, auta či Star Wars. Zbytečně upozaděná perla.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Kdysi jsem viděl první sérii a seriál se mi líbil. Každou další epizodou šla však kvalita dolů a celkem slibný potenciál byl úplně zabit. Když na HIMYM náhodou v televizi narazím dnes, je to čistokrevný odpad. Nesympatické postavy (všechny!), nadabované nesympatickými českými herci. Jedna hvězda za první sérii, zbytek nemá význam.

Nezvratný osud (2000)

Zubatá je moje jméno, jednou se poznáme - mám celkem bezva džob, začni si kopat hrob, zvony v nebi začnou hrát... Bál jsem se, že se budu bát, ale bál jsem se zbytečně. Nebál jsem se. Občas mrazivá, avšak zábavná blbina. Dlouhých třiadvacet let po natočení této dnes již povinné četby, si konečně můžu u tohoto teenage filmu udělat zelenou fajfku. Vcelku povedený mysteriózní horůrek ve stylu Věřte - nevěřte, to je přesně můj šálek kávy. Hlavním plusem je poměrně originální scénář, minusem nepříliš sympatické postavy v čele s podivně se chovajícím hlavním hrdinou. Cítím tady promarněnou příležitost, ale jinak se mi Nezvratný osud docela líbil. Slabší čtyři.

Nájezd na Rommela (1971)

Neokoukaný válečný film, který má na dobu vzniku výborné efekty (líbí se mi hlavně scény s plamenometem) a odehrává se v atraktivních lokacích, ať už na souši nebo na vodě. V hlavní roli jako tradičně vynikající Richard Burton. To byl herecký mistr.

Will Penny (1967)

Jsou to spíš 3-4 hvězdy, ale za Charltona Hestona, který se koupe devětkrát za rok, musím zaokrouhlit do červených čísel. Hezký western.

Dva machři mezi nebem a peklem (1972)

Legendární dvojice vtipných špagetožroutů opět nešetří pěstmi a kopanci. Tentokrát v Kolumbii. Jedna z nejlepších Spencer-Hillovek.

Avatar: The Way of Water (2022)

V prvním díle James Cameron zachraňoval pralesy, ve druhém velryby. Z počátku jsem měl pocit, že se dívám na akční videohru v nádherném kabátě, ale postupem času si mě druhý Avatar získával čím dál víc a dokonale upoutal můj zájem. Je tady víc emocí, než v původním snímku, což samozřejmě velmi cením, jinak je to prakticky jeho věrná kopie, která se z džungle přesunula do moře. Hodnotím maximálně, protože co víc od současného blockbusteru chtít? Zároveň však jedním dechem dodávám, že starší Cameronova díla, jako např. Terminátor (1 i 2) či Vetřelci, jsou pro mě osobně lepší filmy, než oba Avatary dohromady.

Probuď se, špione (1982)

Jak píše sud - pomalé a neefektivní. Lino Ventura však tradičně výborný a Morricone taky.

Kleopatra (1963)

Čtyřhodinový historický velkofilm, nesoucí se v podobném duchu, jako například Wylerův Ben Hur (1959) či Kubrickův Spartakus (1960). Pro tyhle staré snímky s monumentální výpravou, kostýmy a s obřím komparsem, mám odjakživa slabost a čas od času se na ně, někdy nadvakrát, rád podívám. KLEOPATRA je klasika s úžasným hereckým obsazením (E. Taylor, R. Burton, R. McDowall, M. Landau).

Příliš vzdálený most (1977)

Nevím, jestli jsem už někdy viděl snímek s takhle hvězdným obsazením? Zajímavé je, že v celém tom zástupu ikonických jmen, mě herecky nejvíce zaujal ne až tak slavný James Caan (např. Kmotr, Misery nechce zemřít). Jeho malá, avšak důležitá role, byla dobře napsaná a hlavně zahraná. Film samotný dělí od maximálního hodnocení jen velmi málo. Kvalitní válečná podívaná v režii potrhlého miliardáře z Jurského parku...