• Krátkometrážní

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Konečně jsem se při posuzování této filmové série odprostil od knížek a musím říct, že Yates je opravdu zručný, i když točí podle příručky a k světu Harryho Pottera má na míle daleko. Tím pádem tu příliš nefungují emoce a to je trestuhodné. Kdekoliv jinde by smrt takovéto postavy zahrané takovýmto hercem se mnou otřásla, tady ji přejdu bez mrknutí oka. A taky je otravné, jak tvůrci neberou ohledy na svět, který vytvořili jejich předchůdci a pořád mění vzhled věcí jako je letax, kulisy a další. Jinak ale paráda, Harryho dospění a důraz na psychologii nese ovoce, vztah s Cho Changovou je roztomilým osvěžením, akce je neskutečně prďácká, myslím, že sedmý díl v podání Yatese bude opravdu velkolepý. Hudba trochu slabší než Williamsova nebo Doyleova, ale i Hooper nabídl několik zajímavých motivů, takže dobré.

Pád do tmy (2005)

Jen jednou za čas vznikne horor, který se hororem může nazývat s opravdu čistým svědomím, protože poskytne všechno, co žánr nabízí a jeho fanoušci vyžadují - strach, zhnusení, baby, nadpřirozeno, odkazy na klasiky. A kdyby to Neil Marshall tentokrát nedokázal, asi bych ho zabil, protože s tím, co měl - temná jeskyně, pěkné herečky, hnusní záporáci, trauma z minulosti (postava, ne režisér :) - by to byl přímo hřích. A áno, všechno se povedlo, Pád do tmy disponuje velice dobrou atmosférou (strašidelnou i klaustrofobickou), spoustou krve, odkazů na Smrtelné zlo a další filmy, všechno je to dohromady funkční a nenudí. Nemohl bych být spokojenější.

Alexander Veliký (2004)

A víte co? Alexander Veliký je lepší než Statečné srdce, Troja, Gladiátor, Království nebeské, 300 a blablabla. Akorát není popkulturní. Lidi jsou zvyklí na dost zásadní pozměňování historických faktů ve prospěch atraktivnějšího obsahu, na podřizování obsahu formě, na střídmé stopáže, heterosexuální hrdiny, žádné odbočky, poučování nebo zapeklitosti. Oliver Stone je vyjímečný filmař, snaží se být věrný faktům i přemýšlivému, tj. minoritnímu divákovi. A kritici a zhýčkaní diváci ho za to ukopou. Tento film prostě zobrazuje jednu důležitou historickou epochu s průvodcem nalezeným v jejím hlavním činiteli, velkolepé nálety kamery a choreografii v bitvě nahrazuje naturalističností, schematičnost delší stopáží, pózerství herců věrohodností, heterosexuální románek bisexuálními a líbivou formu důrazem na obsah, který nám dopodrobna osvětlí všechny ty intriky a rozbroje a pohnutky charakterů. Ale i tak jsou kulisy, výprava, kamera, hudba na vysoké úrovni.

Eragon (2006)

Špatný film. A je to škoda, protože knižní předloha a rozpočet skýtaly opravdu hodně potenciálu. Osobně si myslím, že dokonce mnohem víc, než Tolkienovy díla, protože Eragon jako kniha má mnohem více kouzel, mysteriózna, zvratů a syrového násilí. Režisér to nezvládl, ale je otázka: Proč se tomu tak stalo? Fangmeier až doposud pracoval jako trikař a s režií neměl zkušenosti, ale to nemusí být nutné zlo, jen se podívejme na Blomkampa... Buď je prostě člověk, který na to nemá buňky, nebo ho ovlivňovala spousta producentů, nebo časová a finanční tíseň. Snad i všechno dohromady. Jedno je ale jisté, Eragon je typickým případem dokonale nenaplněných očekávání, nad čímž se dá skoro pobrečet. 1. Scénář je až příliš schématický, Buchman prostě jen bezmyšlenkovitě z knihy vyrval ty nejdůležitější prvky a neobohatil je o nic nového, navíc spoustu vynechal. Krom režiséra tedy další člověk, který ke své profesi nějaksi nemá cit a zároveň to pobral čistě jako studiovou zakázku, což je zákonitě špatně. 2. Výprava je fajn, casting taky, dokonce mi nevadil ani Speleers, kameraman sice není žádný Andrew Lesnie, ale taky dobré, hudba pěkná a někdy dokonce nápaditá, ale na takovéto vojnové téma až příliš jemná a překombinovaná, efekty jsou samy o sobě krásné, ale trestuhodně špatně využité. Kostýmy, účesy, kulisy - to je děs, naprostý kýč, ty postavy by se mi hodily spíše do Star Treku než tady. 3. Zamrzí taky odfláklost a dětinskost. Urgalové jsou jen pobarvení lidi, syrové násilí nebo aspoň kapka krve nikde... No zkrátka to není dobré.

Andělé a démoni (2009)

Nejsem studovaný v teologii a zeměpise Vatikánu a tak nemůžu posoudit, zda jsou Andělé a démoni svým námětem a dějem hloupým filmem, ale můžu posoudit, že způsob, jakým to podávají, hloupým určitě je (postavy komentují dění před kamerou, jak kdyby jsme byli slepí, všechno je otravně doslovné jak pro tupce...) a film taky není ani zdaleka tak kontroverzní, jak by mohl být a jak bychom chtěli, aby byl. Jinak se ale jedná o docela slušný blockbuster. 1. V kolika jiných filmech za poslední roky můžete vidět Toma Hankse? 2. Howard je kvalitním režisérem, ale občas má výpadky, třeba v případě Šifry, ale toto zvládl se ctí. Film je dynamický, přitažlivě natočený a nepůsobí divadelně. 3. Atmosféra okolo křesťanství a památky mě docela začínají lákat a v tomto ohledu film nabízí hodně. 4. Herecká sestava je výborná, i když nemají příliš co hrát. 5. Finále, obvzlášť ale exploze a následovný zvrat, je výborné. 6. A víc jak polovinu zážitku má na svědomí samozřejmě Hans Zimmer, který když se pustí do epické rozlehlosti a zvláště pak náboženských prvků, nemá konkurenci.

Stalo se (2008)

Čekal jsem fiasko, teď jsem navýsost spokojený - idylka. Osobně mi napětí okolo záhadných úmrtí přišlo velice dobře vyhrocené, pasáž ve strašidelném domě je přímo hororová, herci mi nepřišli vůbec tak špatní jak se píše a M. Night Shyamalan stále umí uplést z hovna bič, v tomto případě udělat šíleně hutnou atmosféru i z prázdné louky, a tomu já říkám umění. Jediné, co v mých očích selhává, je závěr. Manojovi v posledních filmech už nevycházely pointy, a proto do Stalo se radši nedal žádnou, to ale bohužel není řešení a spoustu lidí to naštve ještě víc, než předcházející dění. Myslím si, že jako scénárista už není to, co býval, ale jako režisér stále patří k nejlepším a lidi ho kritizují víc, než si zaslouží. Některým se Stalo se nelíbí vůbec, některým to přijde naschvál hloupé a baví se tím, mně to upřímně pobavilo.

Tsunami (2009)

Je to příšerně zdlouhavý a hloupý film. Viděl jsem standartní kratší verzi a i tak jsem trpěl, director's cut musí být smrt! Dlouhou dobu sledujeme pár nulových charakterů a hašteření se mezi nimi, několik záběrů z meteorologických stanic, které dávají tušit katastrofu, a když na scénu konečně přijde vlna, tvůrci nám tu romantiku a zdlouhavé scény loučení stále musí cpát. Samotná vlna a její devastující účinky jsou natočeny skvěle, ba přímo tu je několik mistrovských záběrů, na které nemá nárok ani Emmerich, ale jako celek je to velice průměrný až podprůměrný film, hlavně nudný. __ Zajímavostí je, že mezi tsunami (přístavová vlna) a tidal wave (přílivová vlna) je propastný rozdíl, a že vlna, která figuruje právě v Haeunde, nemusí být svou velikostí až tak nereálná, protože jsou z historie známy megatsunami přesahující výšku 100 metrů. Nám je naštěstí v Čechách hej, a to jsem vždycky chtěl žít u moře.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Zatímco mě Kámen mudrců a Tajemná komnata do sedmi let od jejich vzniku přestaly bavit, tak Vězeň z Azkabanu nikoliv, takže tady je ten zlom, od kdy série dokáže stoprocentně zaujmout a bavit i dospělého diváka a odvážím se říct, že by tento díl velice dobře fungoval i jako samostatný film. __ Dnes, po šesti zfilmovaných dílech a čtyřech vystřídaných režisérech, je jasné, že Alfonso Cuarón zůstane nejlepším režisérem, který ve službách J.K.Rowlingové, Warner Bros. a nevím čeho ještě pracoval, a že jeho Vězeň z Azkabanu zůstane nejlepším potterovským filmem, funkčností propojení audio-vizuální onanie s emocemi a vyspělým obsahem šlapajícím na paty nejlepším filmům žánru jako je trilogie Pán prstenů, Nekonečný příběh a další. Ten člověk totiž není plytký, naivka, není to fušér, je to vizionář s ohromným zapálením pro každý jediný projekt, perfekcionista s citem pro natočení efektní scény i komplexního filmu jakožto celku. Hudba a výprava jsou krásnější než kdy dřív, hrozně plynule přechází z jedné scény do druhé, klade důraz na vedlejší postavy, David Thewlis je nejsympatičtější profesor Obrany proti černé magii a digitální efekty nejsou pohou prvoplánovou atrakcí, ale citlivě přidaný prvek pro divákovo konečné emocionální doklepnutí. Kdyby tento člověk točil celou sérii nebo dokonce i Hobita, vůbec bych se nezlobil.

Vyvrženci pekla (2005)

Tak u tohoto filmu mi došlo, že to nebyla jen náhoda, ale že Rob Zombie opravdu je jeden z nejtalentovanějších režisérů hororů současnosti. Po šíleném splatteru Dům tisíce mrtvol natočil exploitation road-movie, a i když umírnil hrátky se střihem, filtry a zvukem a gore mu slouží už jenom jako třešinka na dortu, stále zanechává stejné pocity, tzn. kurevsky silné pocity. Vlastně je to úplný génius, mistrovsky si hraje se střihem, poctami žánrovým klasikám, roličkami charismatických herců béčkových filmů, je neskutečně zlý, magor a nadšenec a my ho za to budeme milovat. Aja, Zombie a další, vy jste naší nadějí v době, kdy se opět navrací k cenzuře, otravnému míchání žánrů a producentské kalkulaci. Love you.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Proč to neříct, Mike Newell je neskutečně špatný režisér, jeho neschopnost krásně kontrastuje s vizionářstvím Alfonsa Cuaróna. Jeho abilita vyprávět příběh je prostě nulová, on se dokonale utápí ve snaze nahradit to novými, neotřelými prvky (párty s moderní hudbou, ...), digitálními efekty (a že vůbec nedosahují kvalit těch v trojce, drak a jeho oheň, oheň z poháru - to jsou jen některé z těch nepovedených), samoúčelnými postavami [Rita Holoubková - vůbec tam nemusela být, ale pro tvůrce je pohodlnější hodit ju tam, než natočit dalších pár minut s důležitým obsahem nebo aspoň slastným vizuálem (mistrovství, ...)] a mohl bych ještě dlouho vyjmenovávat, ale ani už nevím, kde jsem skončil. Spousta vedlejších postav je tu jen na pár sekund z nutnosti, účesy jsou přímo odpozující, Ron je nesympatický, no prostě Newell to zbabral. Nedávno jsem přihodil třetí hvězdu, protože to má stále výbornou výpravu, hudbu, někdy i atmosféru, ale nejspíš to bude jenom proto, že se to jmenuje Potter a je mi toho prostě líto.