Zelená zóna (2010)

Na to, že to je akční film, to tedy bylo poměrně nudné. Vlastně takhle nudnou akci jsem asi ještě nikdy neviděla.

Enid (2009) (TV film)

Pokud chcete zjistit, že autorka knížek, které jste jako malí četli pořád dokola, byla absolutní kráva, tak směle do toho. Helena Bonham Carter je úžasná ve všem, v čem se objeví, a malá Ramona Marquez v roli Enidiny dcery byla neskutečná, ale to je tak všechno, jinak je to prostě britský televizní standard.

Fame - cesta za slávou (2009)

není to ani hudební film, ani taneční film, žádnou postavu nepoznáte natolik, abyste si ji mohli oblíbit nebo ji začali nesnášet... I hate boring films.

Muži v říji (2009)

Ani drama, ani komedie, ani dokument, ani příběh... jen podivná všehochuť, která nakonec nikam nevyústí. Vtipný byl jen mrkající premiér...

Nowhere Boy (2009)

Skvělý výkon Aarona Johnsona. Jinak je ten film takový zvláštní... (a nikdo z Beatles v tomhle filmu nevypadá ani přibližně podobně pravým Beatles... )

Pevné pouto (2009)

Bohužel film ani zdaleka nedosahuje kvalit výtečné knižní předlohy. Kdyby se jí Jackson býval více držel, mohl to být skvělý film. Takhle to bylo jen zklamání. Radši si přečtěte knihu, je mnohem pochopitelnější, uvěřitelnější a bez kýčovitých obrázků.

Single Man (2009)

bylo by to na 4 hvězdičky, ale jednu musím ubrat za zoufale neoriginální hudbu. (neoriginální = okopírovanou z jiného filmu, ale nechci spoilerovat)

Solomon Kane (2009)

Dobrodružná pohádka z dob, kdy sníh netál, muži mluvili hlubšími hlasy a krev z podřezaných hrdel tryskala mnohem výš než dnes... to vše podkreslené patřičně hrdinskou hudbou. A nakonec možná přijde i Terminátor!

Vraždy v Yorkshiru: 1983 (2009) (TV film)

Podle místních hodnocení by se zdálo, že nejlepším dílem trilogie je 1980. Není tomu tak. První díl (1974) táhne skvělý Andrew Garfield, kterému vehementně pomáhají Rebecca Hall a Sean Bean. Hlavní hrdina dílu druhého (Paddy Considine) není dost výrazný ani dost sympatický na to, aby mě jeho příběh víc zaujal, a totéž platí o zbytku obsazení. Třetí díl, rok 1983, trilogii krásně završuje a uzavírá, dovysvětlí některé nejasnosti z předchozích filmů, i když ve všem jasno taky neudělá a mezi současností a flashbacky je tak neostrá hranice, že v podstatě není jasné, co se děje teď, co je vzpomínka a co si hrdinové jen představují. Celkově mi tedy přijde nejlepší díl první, který je nejpřímočařejší a má největší spád. Především ale nechť tato trilogie slouží jako důkaz toho, že i v Británii umí natočit retro, a jak!

Little Ashes (2008)

Takže hlavní věc: tenhle film není o Dalím. Je o Lorcovi. Ne o Dalím. To by si měli uvědomit všichni, kdo si tu stěžují, že se film málo zabývá Dalího tvorbou. Pattinson se sice Dalímu ani vzdáleně nepodobá a jeho obsazení je mi záhadou, ale jeho hereckému výkonu nemůžu nic vytknout - proměna z nesmělého mladíka v šíleného génia byla na jedničku, a to, že je RP už zaškatulkovaný jinak a většina lidí se mu vysměje, není jeho vina. O to lepší byl potom Javier Beltrán v roli Federica Garcíi Lorky. Nejen, že vypadá jako básníkova reinkarnace, ale navíc hraje přesvědčivě citlivou duši zmítanou vlastní sexualitou a láskou k někomu, kdo jeho city nemůže zcela opětovat. Celkově je atmosféra filmu skvělá, a kdo zná Andalusii, Madrid, Katalánsko, Lorcu, Dalího, Buñuela a celou tuhle historii, nemůže než být filmem naprosto unešen a fascinován. (Naopak kdo ví jen to, že Dalí byl ten šílenec, co maloval ty praštěný obrazy, a od tohohle filmu čekal perverzní skandál, nemůže být než zklamán.) Jediná výtka: proč to museli točit v angličtině? A nutit anglicky mluvící herce, aby se snažili o příšerný španělský přízvuk? Myslím, že španělština by celkovému vyznění filmu slušela mnohem víc. (A možná taky nemuseli točit "Madrid" na jednom z nejemblematičtějších míst Barcelony...) Každopádně mi vadí, jak tu většina neználků tenhle film podhodnocuje, proto dávám 5*.