Herodův zákon (1999)

Politika je nevyspytatelna vec, ked Vas donuti premyslat i nad vecami na ktore ste mali dlhy cas jasne stanovisko. Postupom casu pripustate, ze je mozne ist a inou cestou a tim si sposobujete nemale problemy - zvlast ked ste vo veducej funkcii. Tento snimok ma milo prekvapil, javi sa to ako lahka komedia, ktora casom prechadza do dramy a po finalnej vrazdiacej orgii nas sokuje svojim fascinujucim zaverom. Vyborna dusna amosfera spinaveho opusteneho a biedneho kraja, kde sa spory riesia vacsinou zbranou, takze o komplikacie nebude nudza. Mierne ma prekvapilo, ze tento film nebol natoceny na zaklade skutocnej udalosti. 95%

Lakomá Barka (1986)

Pan Werich opet napisal (narozpraval) jeden z neprekonatelnych skovstov jeho tvorby - "Barka nepatřila zrovna k těm nejpohlednějším a nejslušnějším, dokonce se o ní říkalo, že si pochutnávala na žížalách. Barka byla odjakživa nejlakomější a nejzávistivější ženská ve městě. Všichni o ní ví, že skladovala šlupky od buřtů a jitrnic a potom z nich šila záclony, dokonce se nikdy nedívala do zrcadla z obavy, aby se náhodou neopotřebovalo. Farář míval psa ovčáka, který mu byl věrným hlídačem, žel, padl do spárů Barce a ta ho umořila hladem. Takto dopadla i další zvířata, například prasata a kočky. Právě kvůli tomuto "občasnému" moření ji neměly rády ani děti a bály se jí. Dětem se také nelíbily její neučesané vlasy, špinavý obličej a obnošené šaty.Zkrátka, Barku nemohl mít v oblibě ani člověk, který ji ještě nepoznal. A ti, co ji již bohužel znali, se jí snažili velkým obloukem vyhýbat. - Naprosto zasluzeny plny pocet hviezd.

Až opadá listí z dubu (1991)

Pane Cupera a to vite, ze jsi projdete peklem nez prestanete pit???!!! Naozajstny skvost kde sfilmovanie predci kniznu predlohu napisanu panom Werichom. Pre mna osobne je to najlepsi diel z celej serie Fimfarum. Svele vykreslena atmosfera malebnej dedinky a jejich miestnymi obyvatelmi. Uzasne ako sa z vyhlaseneho alkoholika stava abstinent pomocou pekelnej metody. Nezabudnutelne!!! Vrelo doporucujem.

Kdo zabil elektromobil? (2006)

Vyborny dokument a je nutne vidiet! Odhiliadnuc od aut ktore su v tomto pripade komoditou cislo jedna - zamyslite sa co vsetko do nas rozne lobysticke skupiny tlacia v podobe reklam podoprovanych roznymi skupinami vrchom spodkom? Az ma zaraza, ze v tomto pripade GM, vlada a lobysti dokazali zlikvidovat jeden z velmi znamenitych projektov, ktore by znacne odlahcili celej planete. Su to ty samy ludia ktory rozhoduju aj o nasich zivotoch priamo i nepriamo. Sila a moc penazi nam neraz dokaze vyrazit dych a tento pribeh je len toho celeho dokaz. 100% za skvele zvladnutu dokumentaristiku a vypovednu hodnotu.

Putování s dinosaury - Balada o Alosaurovi (2000) (TV film)

Naprosto famozny dokument BBC o zivocichovi ktoreho kosti boli objavene po 145 000 000 rokoch v horach USA. Je to fascinujuce, ze za pomoci dnesnej techniky sa vie presne urcit vek tohto zvierata (alosaura) a dokonca sa da nacrtnut i jeho divoky zivot. Cely pribeh zacina vyliahnutim maleho Ala a jeho nesputana cesta k dospelosti plna nastrah a tazkosti. Bohuzial sa doziva iba 6 rokov a za tuto strastiplnu cestu kde sa snazi prezit, dokazali tvorcovia tohto dokumentu zistit, ze mal 19 oderkov a zlomenin na svojom tele kym ho k smrti vycerpaneho neprikryla voda a piesok. DVD je rozdelene do dvoch dielov - prvy nam odrozprava jeho zivot a druhy diel nam tvorcovia vysvetlia preco a ako postupovali. Je to nadpriemerny dokument ktory vycnieva nad ostatnymi vdaka komentarom roznych odbornikov a archeologov v druhej casti. Archeologicka stravila 8 rokov nad badanim jeho kosti pod mikroskopom a pomoci fosilii dokazali chronologicky urcit jeho urazy. Takze ani cas 145 milinov rokov pred Kristom nam nevadi vychutnat si divoku jazdu zivotom maleho Ala a jeho spojitost s krokodilami a pstrosmi v dnesnej dobe. Doporucujem - 99%

Mastičkář (1981)

Este si zivo pamatam ako ceskoslovenska televizia vysielale tento film na dvakrat - zrejme aby zaujali a napli divaka. Naprosto som bol fascinovany tymto pribehom ked som to videl ako maly chlapec a nebol som sam kto nemohol oci odtrhnut od TV. V pribehu sa pan doktor opijal denne a po jednom z jeho mnohych prepitych vecerov ho banda lupicov okradla a zbila, on nasledne stratil pamet, ale stale bol vyborny a schopny lekar co mu i zostalo po tejto udalosti. Ludi liecil bez naroku na placu a bol vyhladavanim mastickarom v okoli. Onedlho mu cestu skrizi jeho vlastna dcera o ktorej nevedel roky a na zaver tohto famozneho pribehu jej zachrani zivot a vsetko sa k lepsiemu obrati.. tak to bolo len na okraj. Na svoju dobu naprosto skvely snimok o ludskosti, zavisti a laske k bliznemu. 99%

Krvavá neděle (2002)

Velmi zaujimavy pocin rekonstrujuci jednu nedelu rokov osemdesiatych v Severnom Irsku takmer s dokumentaristickou presnostou. Je to ohromujuci a strhujuci pribeh obycajnych ludi tuziacich v dnesnej (toho casu) demokratickej dobe po samostatnosti a slobode. Po zhliadnuti tohto snimku urcite clovek pochopi preco je Bono Vox takym vlastencom a propagatorom slobody ( dokonca i pre Africke zeme ). Zdrcujici pribeh hrstky neozbrojenych ludi, ktory vysli do ulic protestovat proti okupantom a ako sam nazov naznacuje budete zakrato vediet, ze krv potecie prudom. Dodnes sa v Irsku ludia (moji znamy a kolegovia) nevedia zhodnut na tom, ze dostat pod kontrolu iba juznu cast ostrova bola pre nich vyhra. Mnohi naznacuju, ze Michael Collins ich zapredal co mne ako nezaujatemu pozorovatelovi pripada nanajvys divne, pretoze znacne rady mladych Irov polozilo zivot za jejich nezavislost. Vacsina mladych Irov hovori dvoma jazykmi, materinskou irscinou a anglicky. Kazdopadne im patri obdiv za to, ze sa dokazali postavit tyranovi a vydobit si aspon ciastocnu slobodu. 98% za vypovednu hodnotu.

Indiánske rozprávky (1982) (seriál)

Vyborny vecernicek pre najmensich kde sa na svet indianov usmieva indianske slniecko a dozera na nezbednikov Hviezdicku a Orlie Pierko, ktory su vzdy zaneprazdneni vystrajanim. Nezabudnutelny serial s Michalom Docolomanskym a ak si dobre pamatam, tak tento serial som zhliadol uz v roku 1986 tak nerozumiem preco udavaju rok 2007 v zahlavi tohto serialu? Kazdopadne ako Kroner patri k Kubkovi a Matkovi, tak Michal patri k tomuto Tancu s vlkmi pre najmladsich.

Valkýra (2008)

Pozadie 15-ho atentatu na Hitlera, ktore nam z minima ukazuje maximum. Strhujuci pribeh kde sa kazdy musi rozhodnut za kym stoji a toto rozhodnutie ma okamzity dopad na jeho dalsiu existenciu a nejde byt nestranny v tomto bezvychodiskovom dramate. Kazdy musi vybrat a postavit na niekoho stranu. Tato moznost respektive nemoznost stat stranou z tohto pribehu vytvara nieco viac nez obycajny film i s ohliadnutim do minulosti, ze sa to naozaj stalo. Slusne efekty v priebehu filmu nas presviedcaju, ze tu vyrobny stab urobil maximum aby celok vyzeral co najrealistickejsie. Takze zasluzene je tento pocin na plny pocet.

U2: The Best of 1980-1990 (2002) (video kompilace)

Naprosto jedinecne album okorene skvelymi pesnickami - i so songom desatrocia ONE. Perfektne naslapany a emocie vyvolavajuci film. (Takisto i CD)