• Pohádka

Za každou cenu (1991)

Drsně otevřený obrázek politického zákulisí, nekritických ambicí a lidí schopných jít pro kariéru přes mrtvoly. Vynikající herecké výkony obou hlavních představitelů a další rozměr příběhu - konflikt svědomí s oddaností ke kamarádovi a vůbec aspekty a meze přátelství - dělají z filmu, který by mohl být nudným politickým dramatem, docela napínavou a vzrušující podívanou.

Dům podezřelých (2013) (seriál)

Výborný seriál s podivným koncem, za který ubírám hvězdičku. Jinak se příběh rozvíjel velmi dobře, byl přesvědčivě zahraný a různá tajemství a hříchy jednotlivých postav byly skvěle rozehrány. Divák je opravdu veden k tomu, aby nedůvěřoval vůbec nikomu. Ten konec to ale podle mého názoru trochu oslabuje, některé postavy scénáristé tak nějak opustili a ten nejasný osud Lena... Jinak by to bylo na plný počet.

Svědek obžaloby (2016) (TV film)

Napínavý příběh, jehož závěr a vyznění je ale velmi depresivní a zanechá v člověku pocit zklamání a nespravedlnosti. Prostředí a herecké výkony výborné, obzvláště představitel Johna Mayhewa byl velice přesvědčivý.

Vraždy na Shetlandech (2013) (seriál)

Po shlédnutí 3 sérií stále výborný seriál. Sympatický hlavní hrdina i jeho kolegové, velmi uvěřitelní a přirození. Napínavé případy, nepříliš předvídatelné a s řadou zvratů. V neposlední řadě se ale tenhle seriál vymyká z průměru právě velmi specifickou atmosférou Shetland, ta krajina, kamenné domy, ta odloučenost dotvářená ještě vhodnou hudbou, jsou jednou z hlavních deviz tohoto příběhu. Těším se na další sérii.

Vražda v Orient expresu (2017)

Solidní zpracování a celkem příjemné překvapení na to, že Kenneth Branagh není typově vhodným představitelem Poirota. Ostatně po Davidu Suchetovi už myslím mohou být další ztvárnění této postavy prostě jen horší. Přesto byl jeho výkon celkem uměřený a lepší, než jsem čekala po zhlédnutí prvních fotografií. Nějaká ta drobná úlitba splnění rasových kvót (černoch, hispánka), ale celkově důstojné zpracování předlohy, spíše v britském než hollywoodském stylu, což je dobře. Působivé herecké obsazení, některé krásné záběry vlaku v zasněžené horské krajině. Příběh nenudil a zvláště Michelle Pfeiffer byla výborná. Času ztráveného v kině určitě nelituji.

Šerifská hvězda (2017) (seriál)

První polovina seriálu mi připadala velmi rozvláčná a i celkem nudná, druhá polovina se trochu rozjela a byla napínavější. Jako by se zpočátku tvůrci nemohli rozhodnout, co vlastně budou točit - ekologický thriller? gangsterku? absurdní černou komedii na způsob Farga? psychologický příběh o rozpadu rodiny? Příběh pak působí jaksi roztříštěně, jeho tempo je nevyvážené, postavy vesměs málo věrohodné. Navíc autoři synopsí jako by viděli jiný seriál než já, scény se zrcadlem navozují mylnou představu jakéhosi rozdvojení osobnosti, k němuž ale nedochází, prostě jen jeden duševně nevyrovnaný alkoholik se po dočasném zotavení propadá zpět do své závislosti. Hlavní hrdina mi byl po celou dobu poměrně dost nesympatický (i přes nesporně velmi dobrý herecký výkon Tima Rotha), byl to především on, kdo zavinil tragédii své rodiny (a nejen své...). Závěr mi připadá uzavřený a celkem uspokojivý, ostatně poslední dva díly se mi z celého seriálu líbily nejvíc. U tohoto seriálu nevidím potenciál ani potřebu další série. V kontextu britské seriálové tvorby, která má laťku obvykle nastavenou dost vysoko, rozhodně slabší dílo.

Akta Pentagon (2003) (TV film)

Pro Američany zřejmě notoricky známé události, pro mne méně známá kapitola dějin, takže jsem ráda, že jsem se o ní dozvěděla více. Kombinace s dobovými dokumentárními záběry dodává filmu na autentičnosti a určitém "polodokumentárním" charakteru. Zajímavá morální dilemata na straně Elsberga i novinářů, jako vždy výborný James Spader. I když filmy týkající se vietnamské války obvykle nevyhledávám, tento mne zaujal.

Vlčí mládě (2011) (seriál)

Po zhlédnutí všech 6ti sérií musím říci, že i když seriál měl svá slabší období (nejméně mne bavila dějová linie s "dread doctors"), celkově si po celou dobu udržel mou pozornost a i závěr, který bývá u delších seriálů většinou trochu problematický, se podle mého názoru povedl. Pohlední herci, sympatické postavy, solidní triky, nechybělo napětí i humor, prostě příjemná oddechovka a ve své kategorii velmi solidní seriál. Jen drobná poznámka - nechápu, co může někoho motivovat k hodnocení seriálu pouze po zhlédnutí pilotního dílu. Ano, mohu zjistit, že toto není můj šálek čaje, takže se na seriál prostě nebudu dívat a zkusím něco mně bližšího, ale v tom případě nebudu přece psát hodnocení na ČSFD...

Neviditelný důkaz (2015) (TV film)

Spíše netypická britská krimi, hlavně pomalejším tempem vyprávění a menším množstvím akce, přesto je příběh napínavý a osud obou protagonistů i herecké výkony jejich představitelů jsou pozoruhodné. Podobnost s Dobrodružstvím kriminalistiky je pro českého diváka opravdu nepřehlédnutelná. Vytkla bych snad jen dost velkou rozvláčnost, zkrácení každého dílu cca o 10 minut by bylo ku prospěchu.

Tommy a Pentlička (2015) (seriál)

Knihy jsem nečetla, takže posuzuji pouze seriál jako samostatné dílo. A musím říci, že se mi velmi líbil. Ústřední dvojice se svými povahovými rozdíly skvěle doplňuje, působí sympaticky, příběhy mají napětí, nostalgickou atmosféru typickou pro díla Agathy Christie, trošku roztomilé naivity i přiměřenou dávku humoru. Nemyslím, že by přenesení děje z 20. do 50. let příběhu uškodilo, i ta padesátá léta jsou již dostatečně "retro" na to, aby odpovídala duchu autorčiných děl. Seriál jsem si užila a určitě bych se ráda podívala na případnou další sérii.