• Pohádka

Napoleon (2003)

Ačkoliv nejsem zastáncem konspiračních teorií ve filmu naznačených, považuji ho přesto za jeden z těch lepších napoleonských filmů. Dobře vystihuje atmosféru Longwoodu, je dosti precizní pokud jde o reálie, kostýmy apod. Philippe Torreton, ač není v obličeji Napoleonovi příliš podobný, přesto podává skvělý výkon pokud jde o celkový dojem, chování, mluvu apod. Vše působí velice autenticky, oceňuji také jazykovou stránku (postavy mluví příslušnými jazyky, Napoleon má italský přízvuk, přechází mezi francouzštinou, italštinou a korsičtinou atd.). Vynikající je Richard E. Grant v roli Hudsona Lowa. Samozřejmě v rámci srozumitelnosti byly vynechány některé postavy, v zájmu fiktivní části příběhu zveličena role Ciprianiho apod., ale jinak se film většinou věrně drží reality zachycené v denících a vzpomínkách zúčastněných (není pravda, jak píše recenzent pode mnou, že "nikdo neví, jak přesně trávil...", jedná se naopak o velmi podrobně a prakticky den po dni zdokumentované období Napoleonova života!). Drobným historickým přešlapem je pouze předávání tajných zpráv prostřednictvím křížovky v novinách, tady tvůrci předběhli dobu téměř o 100 let...

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Nejpovedenější štědrovečerní pohádka posledních let. Vtipná, dobře vymyšlený příběh, sympatičtí herci. Nebylo to trapné, děj dobře odsýpal, nenudila jsem se. Dobrý nápad s cestováním v čase a alternativní časovou linií. Určitě zapamatovatelná pohádka, která se nechá časem vidět znovu.

New Amsterdam (2008) (seriál)

Výborný seriál s velkým potenciálem, obrovská škoda, že skončil tak brzo. Mnoho o dost horších seriálů má spoustu sérií a takto slibný příběh, který toho měl ještě hodně co nabídnout, má pouze 8 dílů... Skvělé obsazení, námět i chemie hlavních postav. Povedené je i prolínání současných případů s událostmi z Johnovy minulosti. Přitom závěr poslední části napovídá, že tvůrci původně pokračovat plánovali...

Agui Kkot (2020) (seriál)

Zpočátku spíše krimiseriál přechází postupně do oblasti romantického thrilleru (což je podle mne škoda). Příběh a námět zajímavý i napínavý, občas na hranici uvěřitelnosti. Herecké výkony průměrné. Nejcivilněji a nejsympatičtěji na mne působil starší z obou detektivů, kolegů hlavní hrdinky. U některých postav byl zohledněn časový skok 18 let, u jiných ne (především samotný hlavní hrdina a také hlavní "záporák", u kterých vše "řešila" jen změna barvy vlasů??). Jednání hlavního hrdiny není konzistentní (věznění novináře na počátku seriálu vůbec neodpovídá jeho pozdějšímu chování). První polovina seriálu (s každodenní detektivní prací a určitým tajemstvím obestírajícím hlavního hrdinu) se mi líbila o dost víc než druhá, která je rozvláčnější a příliš sklouzává do patosu a různého pobrekávání a pofňukávání. Sociopat údajně neschopný prožívat emoce, který si jejich projevy musí nacvičovat podle kurzu před zrcadlem, se v posledních dvou dílech mění v uzlíček emocí. (Dívala jsem se na doporučení, Korea ale evidentně nebude můj šálek kávy.)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Film se mi líbil určitě více než kniha. Jednak proto, že Patrik Hartl píše dost jednoduše a nijak zvlášť poutavým stylem, ale příběh samotný je docela vtipný a už při četbě mi připadalo, že by se hodil na filmovou komedii. Také pozměněný závěr, který mi v knize připadal dost zbytečný a jako "pěst na oko", dával ve filmu mnohem lepší smysl a tak nějak do děje organicky zapadl. No a v neposlední řadě se povedlo obsazení představitelů hlavních rolí, ty role jim padly jako ulité. Celkově příjemný film, který nenudí a občas se i zasmějete.

Lupin (2021) (seriál)

Seriál se mi začal líbit, jakmile jsem opustila představu, že půjde o zpracování (byť zmodernizované) románů o Arsénu Lupinovi. Jakmile divák přijme fakt, že jde prostě o současnou lehce komediální detektivku o několika Lupinových fanoušcích na obou stranách zákona, může si užít příjemný, zábavný, svižný seriál se sympatickými postavami. Takže po jistých rozpacích u prvního dílu jsem nyní spokojena a klidně bych se podívala i na případné pokračování, ačkoliv hlavní dějová linie se vyřešila.

Dvanáct (2019) (seriál)

Velmi vydařený seriál, v kterém se prolíná napínavé vyšetřování dvou vražd s osudy náhodně vybraných porotců. Seriál tak nabízí hned několik námětů k zamyšlení - jak osobní osudy a zkušenosti ovlivňují rozhodování porotců, že počáteční sympatie a antipatie mohou být klamným zdáním, samotný princip, kdy o osudu člověka rozhodují náhodně zvolení lidé bez předchozí zkušenosti s vyšetřováním a pouze s povrchní znalostí případu získanou při soudním jednání... Že mnozí z nich mají své vlastní hříchy, výčitky a slabosti... Do poslední chvíle nebylo jasné, jak vše dopadne. Velmi přesvědčivé, civilní herectví, závěr alespoň pro mne docela překvapivý... Velmi dobrý divácký zážitek!

Agatha Christie: Plavý kůň (2020) (seriál)

Příběh je napínavý a má atmosféru, pěkné exteriéry a dobové reálie, spíše než detektivku mi připomíná psychothriller. Nicméně ke konci jsem se v ději trochu ztrácela, nebylo zcela jasné, co jsou vzpomínky a co halucinace, a jak to vlastně skončilo?? Nechalo se vidět, už kvůli Rufusu Sewellovi, nicméně nemyslím, že bych se k této minisérii vracela.

Sorjonen (2016) (seriál)

Výborný seriál, sympatické postavy, skvělý hlavní představitel. Prostředí a hudba výborně dokresluje atmosféru. Nemám co vytknout. Doufám, že se brzo dočkáme další série.

Božena (2021) (seriál)

Tomuto seriálu nemám v podstatě co vytknout. O Boženu Němcovou i její dílo se zajímám a velmi oceňuji pečlivost, s kterou byl seriál natočen. Kostýmy, drobné historické reálie, detaily, jako např. jazykové prostředí domácnosti Panklových, okolnosti položení věnce na Havlíčkovu rakev apod., vše bylo ztvárněno s maximální snahou o historickou přesnost. Výborné bylo ztvárnění Josefa Němce, tato postava vyznívá obzvlášť autenticky. Líbilo se mi plastické ztvárnění postav obou manželů, bez obvyklých klišé (Josef surový násilník, Božena nevinná oběť). Hlavní představitelé byli vhodně vybraní. Nevadilo by mi ani, kdyby byl seriál delší a podrobnější, s více scénami z dobové vlastenecké společnosti. Opravdu důstojný příspěvek k loňskému kulatému výročí Boženy Němcové.