• Pohádka

Sex, lži a video (1989)

Velmi komorní a přitom působivý film se zvláštní, elektrizující atmosférou. Vlastně zde není příliš děje ani akce, ale to prostředí ospalého městečka a určitá "pomalost" některých scén spolu s odpovídající hudbou v člověku zanechají dojem. Skvělé herecké výkony hlavních představitelů tak obzvlášť vyniknou, jako by všechny ostatní složky filmu ustupovaly schválně do pozadí. Zajímavé je i to, že film působí velmi eroticky, i když zde vlastně nejsou žádné otevřeně erotické scény ani nahota.

The Stickup (2002)

Příjemná detektivka natáčená v krásném prostředí, okořeněná trochou romantiky. Příběh není přímočarý, postupně se odhaluje, že nic není tak, jak se původně zdálo, a skoro nikdo není tím, kým se zdál zpočátku. Film nenudil a udržel mne v napětí od začátku do konce. Vzhledem ke zdejšímu nízkému hodnocení velmi příjemné překvapení, pokud váháte, nenechte se odradit.

Westworld (2016) (seriál)

Mám trochu rozporuplné pocity, možná i kvůli tomu, že je tento seriál tak vyzvedávaný. Námět je bezpochyby zajímavý, vzrušující a slibuje řekla bych více, než čeho se divákovi nakonec dostane. Hlavní nedostatky z mého pohledu byly asi dva: jednak přílišná rozvláčnost a rozmělněnost příběhu, myslím, že sestřih každé části na 45 minut by byl tak "akorát". Za druhé pak skutečnost, že se mi nepodařilo si vytvořit vztah k žádné z postav. I ty, které mne zpočátku zaujaly a působily slibně (William, Dolores, Bernard) se mi nakonec poměrně znechutily. Není mi zcela jasné, v jak vzdálené budoucnosti se má příběh odehrávat, ale předpokládám, že vzhledem ke stáří parku a předchozí době nutné, aby něco takového vzniklo, by to muselo být minimálně 70-100 let v budoucnosti, možná více. Přitom civilní oděv návštěvníků parku i způsob jejich myšlení a chování je ryze současný, což je v mých očích u takto ambiciózního a nákladného sci-fi docela problém. Po první sérii hodnotím mezi 3 a 4 hvězdičkami.

Sherlock (2010) (seriál)

Seriál měl trochu kolísavou kvalitu, zvlášť poslední série mi připadala slabší a příliš zmateně a "schizofrenicky" natočená. Celkově mezi největší klady pro mne patřily herecké výkony obou hlavních představitelů a atmosféra, která i přes zasazení do současnosti působila "retro" a nebýt moderních technologií, člověk by mohl snadno zapomenout, v jaké době se příběh odehrává. Naopak hlavním záporem pro mne byla určitá překombinovanost a nevěrohodnost některých případů a trhaná, neuralgická kamera (chápu, že asi měla symbolizovat Sherlockův způsob myšlení, ale lezla mi neskutečně na nervy). Celkově bych nakonec dala mezi 3 a 4 hvězdičkami.

Crash (1996)

Tak tenhle film je opravdu mírně řečeno podivný. Bezesporu má atmosféru a je velmi originální, hudba, bezútěšné prostředí, úsporné dialogy, to vše do sebe beze zbytku zapadá. Ovšem vzhledem k tomu, že fetiš sebedestrukcí a autonehodami je pro mne opravdu obtížně pochopitelný, přiznám se, že nebýt mého oblíbeného Jamese Spadera, asi bych nedokoukala. Přesto už kvůli výborným hereckým výkonům, hlavně Spadera a Kotease, a za tu odvahu všech zúčastněných pustit se do takto avantgarního tématu, ty tři hvězdičky dám.

Sleduje tě vrah! (2000)

Zdejší nízké hodnocení příliš nechápu. Film mne udržel v napětí od začátku do konce, měl spád a tempo. James Spader byl výborný a Keanu Reeves byl jako psychopat také velmi přesvědčivý. Jejich "hra na kočku a na myš" byla skvělá. Způsob natáčení vzpomínek a snů trhanou, rozmazanou formou byl zpočátku trochu matoucí, ale postupně si divák minulost poskládal dohromady. Hudba mi přišla místy trochu ohlušující. Také s tou prostřelenou nohou by se asi o poznání hůře utíkalo a plavalo, ale v ohrožení života by adrenalin asi udělal své, takže budiž... Celkově za mne solidní kriminálka, jejíž nejsilnější stránkou jsou jednoznačně herecké výkony obou hlavních představitelů.

Dary moře (1997)

Herecký koncert obou hlavních představitelů a velmi působivé, drsné prostředí nehostinného irského pobřeží. Hlavně postupné odhalování celého rozsahu narušenosti hlavní hrdinky a stupňování napětí v rámci poměrně komorního prostředí je velmi zneklidňující. Závěr je trochu zvláštně otevřený, zřejmě míněný jako určitá paralela k začátku filmu...

Ripper Street (2012) (seriál)

Po shlédnutí všech pěti sérií musím říci, že si seriál podržel svou kvalitu po celou dobu své existence. Výborné, přesvědčivé herecké výkony, velmi působivá atmosféra i dobové reálie. Samotný závěr byl tak nějak smutný, nostalgický. Pořád jsem měla pocit, že návrat k motivu Rozparovače bude mít nějaký smysl a najednou byl konec... Kdyby byla druhá polovina posledního dílu náběhem na další sérii, chápala bych to, ale pokud je toto skutečně definitivní konec, je to zvláštní. Přesto jako celek opravdu zdařilý seriál.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Pro mne je tato pohádka takový průměr, neurazí, nenadchne. Herecké výkony kromě Vaculíka byly nevýrazné, přiznám se, že Hanzlíka jsem nepoznala. Příběh celkem plynul a nenudil, nicméně vadí mi, že nové pohádky se poslední dobou tak nějak křečovitě snaží o "humorný prvek" a stávají se místy až parodiemi sebe sama. To jsem ještě v 90. letech tolik nepozorovala, přitom humor nechyběl ani ve starších pohádkách, aniž by ale urážely inteligenci dospělého diváka. I postavy bývaly tak nějak životnější a byla mezi nimi určitá chemie... Škoda.

Sekretářka (2002)

Originální, místy lehce ujetý, ale jako celek velmi citlivě natočený i zahraný film. Není zde až tolik nahoty, jak by se mohlo zdát z popisu děje, ale o to více erotiky se skrývá v pohledech, hlasech, gestech... Vynikající herecké výkony obou hlavních protagonistů a netradiční příběh dělají z této ve své podstatě klasické romantické komedie něco odlišného, co utkví v paměti a v závěru i dojme. Možná bych vytkla jistou rozvláčnost v první polovině filmu, ale jinak hodnotím mezi 4 a 5 hvězdičkami.