• Pohádka

Vojna a mír (2016) (seriál)

Výborné ztvárnění, skvěle vybraná hudba, je zde více takové té typické ruské atmosféry než v předchozí americké verzi a příběh se i při věrném zachování knižního děje úspěšně vyhýbá přílišné rozvláčnosti Bondarčukova ztvárnění. Bitevní scény jsou už kvůli obrovskému komparzu pochopitelně nejlepší u Bondarčuka, ale i zde na to, že je to televizní zpracování, nevyznívají vůbec špatně. Velmi dobře vybraní herci, obzvlášť Pierre, ale i Nataša nebo třeba Kutuzov. Co se naopak nepovedlo byl výběr představitele Napoleona, který neodpovídá fyzickou podobou ani chováním. Je to již moje čtvrté zhlédnuté filmové zpracování Vojny a míru a jako celek mi připadá zatím nejlepší, takový dobře vyvážený a velmi vkusný kompromis mezi "operetností" amerických verzí a zasněnou zdlouhavostí, filosoficko/náboženskou blouznivostí a sociálním patosem, který už působí v dnešní době trochu archaicky v ruské verzi i v samotné knižní předloze. Myslím, že toto zpracování zaujme dnešního diváka a přitom si bere to krásné a stále aktuální z Tolstého příběhu.

Noční recepční (2016) (seriál)

Napínavá podívaná z atraktivního prostředí s velmi dobrými hereckými výkony. Obzvlášť Hugh Laurie je výborný. Spíše než akční střílečka je to taková hra na kočku a na myš mezi Pinem a Roperem, atmosféra nebezpečí a vzájemné podezíravosti je ukryta spíše v dialozích a náznacích, což rozhodně není na škodu. I samotné řešení zdánlivě beznadějné situace bylo nakonec elegantní a chytré.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Samotný obsah knižní předlohy napovídá, že by to mohla být efektní podívaná, a film je skutečně vizuálně velmi pěkně provedený. Možná na začátku při propátrávání ruiny sirotčince mi kniha připadala strašidelnější nebo hororovější než film. Nejpůsobivější pro mne osobně asi byly záběry na vystoupání vraku lodi ze dna a souboj oživlých loutek. Jinak je to spíše pohodový dobrodružný film a určitě stojí za zhlédnutí. Obzvlášť Eva Green působí v tomto filmu opravdu magicky a surrealisticky.

Černá listina (2013) (seriál)

Hodnotím v průběhu sledování 4. série. Seriál mne baví od počátku, za nejlepší považuji 1. sérii a první polovinu 3. série (Red a Liz na útěku). Byl by to možná "jen" další napínavý krimiseriál, ale dynamika mezi Redem a Liz a ostatně i mezi Redem a ostatními postavami je skvělá a dodává seriálu šarm a vtip. Pilířem příběhu je zkrátka nepochybně postava Reddingtona a skvělý herecký výkon Jamese Spadera. Jeho hlášky, příběhy, charisma a vůbec celkové vystupování jsou prostě neopakovatelné. Oživuje každou scénu, v které se objeví. Výborné jsou hlavně občasné dvoudílné epizody. Velmi zajímavě se postupně rozvíjejí i postavy jako je Dembe, Mr. Kaplan, Aram... I když by se soustavné odkládání odhalení Lizina původu a událostí z minulosti mohlo zdát už příliš dlouhé, myslím, že je celkově dobře, že s ním scénáristé otálejí a jednotlivé dílky skládačky do sebe zapadají postupně, protože to přispívá k napětí a tajemnosti příběhu. Tajemství jsou nosným tématem seriálu a plné odhalení minulosti by znamenalo konec příběhu. Pro mne seriál za plný počet bodů.

Bosch (2014) (seriál)

Velmi dobrá klasická detektivka, která má spád, napětí i zajímavé postavy. Druhá série se mi líbila ještě o trochu více než první. Titus Welliver ztvárnil hlavní postavu opravdu přesvědčivě, je charismatický a přestože jeho vystupování na počátku seriálu (aférka s nespolehlivou kolegyní, zastřelení podezřelého) budilo trochu pochybnosti, postupně se ukázal být zásadovým sympaťákem (natolik, že mi jeho chování v prvních dílech 1. série k jeho chování pozdějšímu nějak nesedělo, jako by scénáristé nejprve zamýšleli jeho postavu směrovat trochu jinak než později). Na další sérii bych se určitě podívala.

Dívka ve vlaku (2016)

Předem jsem četla knihu, takže jsem už příběh znala, přesto jsem si ty dvě hodinky v kině užila. Příběh celkem věrně sleduje děj knihy, Emily Blunt hraje rozvrácenou postavu Rachel velmi dobře a přesvědčivě. Trochu mi vadilo přesazení děje z okolí Londýna do okolí New Yorku, ale to se asi dalo u amerického filmu čekat. Atmosféra byla působivá podobně jako v knize, zachováno zůstalo i střídání úhlů pohledu, i když ne tak důsledné jako v knize. Překvapivý závěr jsem si užila už při četbě, ale pokud bych knihu neznala, určitě bych ocenila i to nečekané rozuzlení.

Broadchurch (2013) (seriál)

Po 1. sérii jsem velmi spokojena, seriál má atmosféru i napětí, postavy jsou mnohorozměrné, všichni včetně hlavních vyšetřovatelů mají nějaká ta tajemství a kapitoly ve své minulosti, které by nejraději pohřbili hodně hluboko. Podezřelých zde bylo mnoho, ale zároveň i mnoho slepých uliček při vyšetřování, a velmi oceňuji právě ten motiv, že ne vše je takové, jak se při zběžném pohledu může zdát. David Tennant i Olivia Colman ztvárňují zvláštní dvojici detektivů, nejsou to prvoplánoví sympaťáci, ale postupně se sehrávají a vzniká mezi nimi zvláštní dynamika. Oba předvádějí výborné výkony. Poslední díl byl velice působivý i překvapivý, skutečného pachatele jsem nepodezírala. V seriálu bylo méně humoru než bývá u britských krimi zvykem, připomínal mi spíše skandinávské detektivky. Po 2. sérii - tato série mi přišla ještě trochu lepší než první, i na 5 hvězdiček. Napínavé soudní drama a zároveň s ním se prolínající vyšetřování starého případu, rozuzlení nakonec opět velice působivé, Tennant i Colman byli vynikající. Po 3. sérii měním na 5 hvězdiček, opět výborné, ne moc předvídatelné, postavy jsou "obyčejné", že života, působí přirozeně a věrohodně. Skvělý seriál.

Šťastné údolí (2014) (seriál)

Velmi dobrý seriál, napínavý od začátku do konce. Není to klasické krimi, spíše drama s kriminální zápletkou. V první polovině seriálu je pozoruhodně vykreslena gradace hloupého, ale zdánlivě nevinného plánu v řetězec stupňujícího se násilí, který se svým iniciátorům postupně vymyká z rukou, poslední díly se spíše pohybují v rovině osobních dramat zúčastněných. Vyzvedla bych také vynikající herecký výkon Sarah Lancashire v hlavní roli. 2. série také výborná, líbí se mi zapojení většiny postav z předchozí série a další rozvíjení jejich osudů. Opět zajímavý a propletený kriminální případ i osobní drama navzájem propojené. Obdobný motiv člověka, kterého okolnosti přivádějí do pozice zločince, a jak tento čin postupně rozežírá jeho osobnost. 3. série je důstojným zakončením skvělého seriálu. Výborní herci, příběh napínavý až do konce, zakončení uspokojivé. Tenhle seriál se opravdu vydařil.

Marcella (2016) (seriál)

Napínavý seriál s výbornou Annou Friel v hlavní roli. Velmi zajímavý motiv vyšetřovatele, který si není jist, zda není zároveň i pachatelem. Žádná z knih ani seriálů Hanse Rosenfeldta mne zatím nezklamala. Vytkla bych pouze několik nedořešených bodů (o důvod přemístění těla se už nikdo nezajímá? proč toho pachatel nevyužil ke své obhajobě? co se stalo s vyšetřováním vraždy Bendeka a obchodního konkurenta?). ---- 2. série opět velmi napínavá, i když samotná Marcella mi připadá čím dál víc narušená a hysterická. Výborná policistka, ale v osobním životě nevyrovnaná a poměrně nepoužitelná, občas už mi to připadalo až trochu přehnané, hlavně ten závěr. Nicméně se zdá, že se počítá s 3. sérií, která se bude ubírat trochu jiným směrem.

Grantchester (2014) (seriál)

po 2. sérii - Milý a laskavý detektivní seriál, s věrohodnými a pečlivými historickými reáliemi. Příjemná podívaná s poklidným tempem vyprávění a sympatickými postavami. Obzvlášť bych vyzdvihla výkon Robsona Greena. Oceňuji, že postavy nejsou černobílé a samotný hlavní hrdina je komplexní postava s mnoha slabinami. Závěr druhé série byl až trochu příliš sentimentální, uvidíme, jak scénáristé s nastalou situací naloží.