Stroj času (1993)

Filmy tohoto režiséra jsou autentické ve své mysteriózní až pohádkové podobě. Nejinak tomu je i u filmu Cronos, ve kterém hlavní hrdina, starožitník Jesus Gris (Federico Luppi), objeví prapodivný artefakt. Tento strojek, vyrobený davným alchymistou, prodlužuje život. Jesus však není jediný, kdo by rád dotkl nekonečna. Za menší zmínku stojí přítomnost Daniela Giméneze Cacha, který bravurně s černo-humornou nonšalancí ztvárnil hrobníka Tita.

Jen s tvým partnerem (1991)

Tomás Tomás (Daniel Giménez Cacho) je absolutní příklad satyra. Jakmile uvidí ženu, nemůže si pomoci. Dokonce je schopen být se dvěma najednou, a to je každá v jíném bytě. Do jeho života však vstoupí letuška Clarisa (Claudia Ramírez) a Tomás je rázem jiný člověk. Ne… to není úplná pravda. Jiného člověka z něj udělá spíše až zpráva, že je HIV pozitivní. A jedna rada k dobru: lezete-li po parapetu ve třetím patře a vstupujete do okna, ujistěte se, že tam není lavor s vodou. Solo Con Tu Pareja je peprná komedie, která je režisérovým prvním celovečerním filmovým pokusem.

Svatá hora (1973)

Další surrealistický film z produkce Alejandra Jodorowského, který bere jako hlavní motiv cestu. Putování za moudrem, snaha o uchopení nesmrtelností. Tentokrát se sebereflexivními prvky. Za předpokladu, že: “Máš moc a peníze, ale jsi smrtelný. Víš, že nemůžeš uniknout smrti. Ale nesmrtelnosti lze dosáhnout.” … ale také: “Je tohle realita? Ne. Tohle je film. Kamera zoom zpět.” … se nutně člověk musí ptát tvůrce, ale hlavně sám sebe, zda opravdu i z h.vna lze udělat zlato?!

El Santo a Blue Demon proti příšerám (1970)

Další příběh se Santem. Tentokrát je zápletka velmi fantaskní. Santo spojí své síly s odvěkým nepřítelem z ringu – Blue Demonem (Alejandro Muñoz Moreno) – a společně se vrhnou proti Dráculovi, Mumii, Vlkodlakovi, Kyklopovi či Frankensteinově bestii. Scéna boje s papundeklovým Kyklopem je ztvárněna tak poutavě, že i pověstná scéna ze seriálu Star Treku, kde William Shatner bojuje s čímsi podobným – s ještěrem? – která je považována za jednu z nejhorších bojových scén vůbec, jen může potvrdit svůj právoplatný titul.

Krtek (1970)

Cesta jako symbol přerodu, změny, vývoje. Lidské lopocení, hledání smyslu kdekoliv to je možné. Touha zdokonalovat se. To vše jsou neoddělitelná témata, která jistě hloubají v každém z nás. Je však možné v jednom životě dojít z nuly do sta procent? Zlepšuje se každá entita s proudem plynoucího času? Nebo je “existence” zakousnutý had do sebe sama, samsára, nekonečně opakující se možnosti v jiném hávu, čase, prostoru? Surrealistický snímek “Krtek” ryje hluboko, pojďme odkrývat existenciální stratigrafii společně s ním…

Santo contra hombres infernales (1961)

Jeden z prvních filmů s mexickou ikonou pop-kulturního světa – Santem. Tento maskovaný wrestlerový zápasník s občanským jménem Rodolfo Guzmán Huerta, natočil desítky filmů, kde vystupoval s nadsázkou sám za sebe. Jeho popularita přinesla i komiksovou verzi jeho příběhů, které jsou v Mexiku hojně čteny stejně jako v USA příběhy s pavoučím mužem. Tento film je na svou dobu pozoruhodný svým stylistickým pojetím. Detektivní zápletka je svižně podána dynamickým tempem. Sám Santo se ve filmu objeví sice jen v nejklíčovějších scénách, ale i tak. Zajímá-li Vás, jestli se dá plavat s textilovou maskou na hlavě a být suchý po opuštění vody, je to film přesně pro Vás.

Cikáni jdou do nebe (1975)

Zobar (Grigore Grigoriu) je údajně největší zloděj koní, avšak při jedné z jeho výprav se vše zvrtne a on má možnost seznámit se s půvabnou dívkou Raddou (Svetlana Toma), do které se ihned zamiluje a ona do něj. Avšak Radda není ve svých emocích jednoduchá žena, a tak vše by mohlo vyústit v tragédii. Mistrně natočený snímek, který precizně mapuje (i když v odlehčeném a hudebním hávu) cikánskou historii.

Hotel 'U mrtvého horolezce' (1979)

Nepříliš vydařená detektivka á la staré chandlerovky s prvky sci-fi. Detektiv inspector Glepsky (Uldis Pucitis) přijíždí do hotelu vyšetřit neobvyklé události. Čím vice se snaží používat své rácio, tím více se oddaluje skutečnosti.

Poslední relikvie (1969)

Dobrodružně-historicky laděný příběh o relikvii, která je symbolem staré doby. Z ideologického hlediska zneužitá tematika historie, mohla sloužit jako argument pro budování nového sovětského řádu, avšak estonské reálie (např. prostřednictvím hudby) se snaží toto vyvážit. --- Oprava či spíše doplnění. Po mailu zaslaném uživatelem MeGab(-em) - zdá se jako člověk velice zasvěcený - jsem poněkud znejistěl ve svém úsudku. Je možné, že co se na první pohled jeví nějak, může se ukázat pravým opakem:). Musím tento film ještě jednou vidět. Proto se prozatím vzdávám hvězdičkového hodnocení, které bylo původně za 3 hvězdy. Děkuji tímto MeGabovi.

Ořechový chléb (1977)

Komediálně laděný snímek nám umožnujě nahlédnout do litevské mentality. Příběh se točí okolo dvou znesvářených rodin v male litevské vesnici a milostného vztahu dcery a syna z jednotlivé rodiny. Realné situace řešené absurdním jednáním, dělají z tohoto filmu výjiměčný počin, ze kterého občas zamrazí, ale současně je vše “kropeno” onou litevskou dávkou humoru.