• Pohádka

Na nože! (2010) (pořad)

Zatímco předchozí pořad (Ano, šéfe) se našemu kuchařskému fenoménovi velmi povedl, tak v sérii Na nože už jde z velké části o líbivost a komerčnost na úkor kvality, proto je koncepčně pojatý jako pořady typu Superstar apod. kvůli vyššímu počtu diváků, avšak díky tomu výrazně nižší kvalitě pořadu. Hodnocení kuchařů není velmi často objektivní a paní porotkyně, narozdíl od svých kolegů profesionálů, vůbec neví, která bije a je snad největším průšvihem celého pořadu. Také poměr vaření-hodnocení-sdělování pocitů není dobrý, protože vaření by délkou trvání mělo být na výrazném prvním místě. Ale to už je problém většiny pořadů koncipovaných tímto způsobem, že jde spíše od pocity a hodnocení a ne o předvedení umění soutěžících. Kvalitě a reputaci pořadu také nepřidalo, že soutěžící Iveta Fabešová, předvádějící po (zaslouženém) vstupu do první desítky veliké kuchařské průšvihy kvůli neznalostem a nezkušenostem, byla v pořadu ponechávána o několik kol déle, než-li tomu evidentně mělo být (že by dobré konexe?) a na úkor ní byli vyhazováni kuchaři nepoměrně zdatnější s o několik tříd kvalitnějšími výtvory. O to hůře, že slečna Iveta zcela ztrácela soudnost při svém sebehodnocení, z čehož byl patrný negativní vliv jejího současného partnera - herce (a tzv. zpěváka) Budaře taktéž s nulovou soudností.

Já nejsem já (1985)

Velmi vtipně napsaný scénář a skvěle zahraný jak panem Nárožným, tak především vynikajícím Oldou Kaiserem.

Chlapci a chlapi (1988) (seriál)

Český seriál z vojenského prostředí, který je výborně zpracovaný jak scénáristicky, tak i herecké výkony jsou na velmi solidní úrovni. Seriál mladým lidem nádherně a reálně popisuje, že dřívější vojna nebyla procházkou růžovým sadem, a že naši tátové a dědové si museli pořádně máknout, když chtěli být dobrými vojáky. K tomu si připočtěte skvělou a perfektně sedící hudbu a v porovnání s dnešními katastrofálními následovníky (typu Růžových zahrad apod.) není co řešit. Hudbu zpívá Iveta Bartošová (Dva roky prázdnin) a Michal Penk (Má daleká). Ti, kteří jej hodnotili jako odpad, nejspíše pozorovali něco jiného :-) .

Fešák Hubert (1984)

Když jsem se tak letmo podíval na hodnocení některých zdejších kolegů, kteří volili tři a méně body, musel jsem se nad tím pousmát, když si uvědomím, že toto je jedna z našich nejlepších komedií pojednávající o době před druhou světovou válkou, ale také jedna z nejlepších komedií celkově. Kromě výtečného scénáře, který do sebe přesně zapadal, není možné najít jediné hluché místo, jedinou minutu, kdy by se člověk nudil. Naopak, celý film mi utekl natolik, jako kdyby měl místo hodiny a půl daleko kratší stopáž. Co scéna, to hláška, a to, co předváděl pan Heřmánek, pan Kostka nebo pan Lipský, by jim mohly závidět a obdivovat je i ty největší hvězdy z Hollywoodu.

Smrt krásných srnců (1986)

Ačkoliv obdobný film od stejného autora Zlatí úhoři mi hodně přirostl k srdci, určitě i kvůli borcům p. Menšíkovi a Hrušínskému, tak Smrt krásných srnců mě dostala ještě o něco více. Možná je to tím, že tento scénář je o něco odlehčenější a více komediálně laděný, než ten předchozí, ovšem hlavní podíl na tom má Fešák Hubert, alias Karel Heřmánek, který by si za oba tyto filmy zasloužil pro svou přirozenost, noblesu a vtip hereckou Nobelovu cenu.

Zlatí úhoři (1979) (TV film)

Špička mezi českými dramaticko-poetickými filmy. Perfektní scénář, úžasní herci, kvalitní pan režisér. Co více dodat.

Kamenný řád (1975) (seriál)

Vezmu-li v potaz, že (až na pár výjimek) byl tento seriál obsazen z filmového hlediska zcela neznámými herci, je pro mě celkový výsledek naprosto dokonalý. Herecké výkony jsou perfektní, scénář jakbysmet a černobílé provedení jen přidá na autentičnosti tehdejší doby, tedy první poloviny 20. století. Velká pochvala pro všechny, kteří se na tomto drsném filmu podíleli.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Dle mého názoru jeden z nejlepších dramaticko-psychologických filmů, které jsme kdy natočili. Řadím jej ještě výše, než např. obdobné (a také velmi kvalitní) Tažné ptáky či Ikarův pád. Pan Hrušínský jako vždy výkon na 100% věrohodný, velmi mile mě překvapil i jeho kolega Kňažko, který byl taktéž velmi přesvědčivý stejně jako většina ostatních herců s velkým H.

Slavné historky zbojnické (1985) (seriál)

Navzdory zdejšímu vysokému hodnocení se domnívám, že seriál je scénáristicky zejména u prvních tří dílů velmi slabě a divně zpracovaný. Je zde snaha ukázat co nejvíce scén, které jsou však na úkor toho nedodělané a často chaotické bez logiky a téměr u každého příběhu jsem měl místy tak trochu pocit, že se nudím. Každý díl má na seriál optimálních 60 minut, avšak po půl hodině jsem měl dojem, že už pořad sleduji minimálně onu hodinu. Tedy jen díky skvělým hercům a lepšímu zpracování posledních tří dílů, které už stály za zhlédnutí, hodnotím třemi hvězdičkami; škoda, že dobrý nápad udělat příběhy o zbojnících byl zejména z počátku tak chabě využit.

Panoptikum Města pražského (1987) (seriál)

Jeden z našich nejlepších detektivních seriálů, kde kromě solidního scénáře je naše herecká elita. Pánové jako Filipovský či Vinklář jsou úžasní a skvěle jim sekundují i kolegové Bláha, Augusta, Bartoška, Zedníček i jiní, přičemž z ženských rolí mě nejvíce zaujala paní Konvalinková s paní Stašovou. Pan Adamíra, jako nástupce policejního rady po skvělém Jaroslavu Marvanovi, je plnohodnotnou náhradou a zapadl do týmu jako ulitý.