• Pohádka

Žena za pultem (1977) (seriál)

Narozdíl od většiny zdejších kolegů si nemyslím, že jde o špatné dílo. Ano, nejedná se o nějaký superseriál typu Cirkusu Humberto apod., na druhou stranu ve srovnání s dnešními opravdovými odpady, které vypadají jako špatně natočené domácí video, tak zde je výborně nastíněný život jedné dámy se všemi jejími starostmi a radostmi. Když ponechám být stranou to, že jde jako u většiny tehdejších seriálů o částečnou propagaci tehdejšího režimu, jedná se o velmi solidní a z části komediální dílo ze života. Za scénář tři body, herecké výkony jsou skvělé, jako tomu (oproti dnešku) dříve obvykle bývalo, a proto hodnotím čtyřmi body.

Fifi Pírko (1965) odpad!

Vydržel jsem u toho asi 15 minut, ale více už to opravdu nešlo. Takovou blbost už jsem dlouho neviděl a dost dobře nerozumím, čím si zde film získal tak vysoké hodnocení. Scénář více než trapný (rovný současným slátaninám) a o ničem, herecké výkony průměrné a nuda převeliká.

Horká kaše (1988)

Poučný film o tom, že by rodiče vždy měli vědět, s kým se jejich děti kamarádí a stýkají. Děti a mladí lidé zde zase uvidí, jak je nebezpečné se držet špatné party. Hudební podkreslení patří legendární heavy metalové skupině Vitacit s výborným skladatelem Milošem "Dodo" Doležalem. Duety s Lucií Bílou jim hlasově velmi ladily.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Než jsem film poprvé shlédl, tak jsem měl - soudě dle neobvyklého názvu - podezření na nekvalitní záležitost. Avšak naštěstí zde tak trochu na první pohled zvláštní název přesně pasuje do děje a hlavně - jedná se podle mého názoru o nejvtipnější komedii z doby po sametové revoluci a taktéž o jednu z nejkvalitnějších komedií v naší filmové historii celkově. Kromě jako vždy výborného M. Donutila zde předvedl neuvěřitelně věrohodný výkon Bolek Polívka, kde jsem nevěřil vlastním očím a uším, jestli to je vůbec možné takto špičkově se vcítit do postavy, což uměla naše stará herecká garda konče přibližně Heřmánkovou generací. Místy mám až podezření, že Bohuš je přímo Bolek sám, a že to vůbec nehraje, jak moc je to přesvědčivé. Do tohoto filmu jsem pana Polívku po herecké stránce moc nemusel, protože ty jeho Manéže se mi zdají scénáristicky trapné, nicméně uchvacujícím výkonem v tomto filmu mě naprosto dostal a kdybych měl tu moc, navrhl bych mu za zdejší supervýkon "Hereckou Nobelu cenu" nebo-li Oscara. Spolu s Černými barony snad jediný pototalitní film, který mohu vidět zas a znova. Bravo pane Polívko a paní Chytilová (a spol.) !

Tankový prapor (1991)

Ačkoliv o malinko slabší, než jeho "příbuzný" o rok pozdější film Černí baroni, tak i zde je výborné herecké obsazení a solidní scénář. Oproti dnešním slátaninám s tzv. herci to rozhodně stojí za několikeré vidění.

Černí baroni (1992)

Jeden z mála pototalitních filmů, který si zaslouží absolutorium. Skvělý scénář a námět, výborní herci a věrohodná atmosféra.

Nightwish: End of an Era (2006) (koncert)

Ačkoliv nejsem příznivec stereotypně znějícího vokálu operních zpěvaček v heavy metalu, Tarja Turunen byla jednou z mála, která se dala u některých skladeb solidně skousnout (narozdíl od její výrazně slabší nástupkyně). Škoda jen, že výběr skladeb není více podle mého gusta, hodnotil bych výše.

Metallica: Cliff 'Em All! (1987) (koncert)

Když pominu hrozný zvuk, o kterém na tomto dvd ale nešlo, tak je to jasně na plný počet bodů tehdy ještě výborně hrající a hlavně skládající skupiny.

Metallica: The Videos 1989-2004 (2006) (video kompilace)

Bohužel výběr spíše novodobějších (po černoalbových) a tedy slabších skladeb si nezaslouží více.

Iron Maiden - The Early Days (2004) (koncert)

Lze dát nějakému koncertu Iron Maiden méně, než plný počet? Správně, odpověď je ne :-) .