• Pohádka

Ďáblovo pokušení (1991)

Vynikající komedie s Budem Spencerem, kde velice vkusné hudbě sekunduje svou vysokou kvalitou výborný scénář, a tím i zajímavý děj filmu. Spencer ukázal, že je dobrý i bez rvaček a v tomto případě obzvlášť. Doporučuji všem!

Než se zvedne opona (1980) (pořad)

Zcela náhodou jsem při současné repríze dopoledne zahlédl, že dávají tento pořad, který mi v minulosti unikl. A musím říci, že je to parádní talk show, nebo-li velice příjemné povídání o životě našich známých herců s kvalitním komentářem a výborně kladenými otázkami pana Horníčka. Kéž by takové pořady a takoví páni herci byli i dnes.

Dým bramborové natě (1976)

Nemám rád smutné konce, což je tento případ, na druhou stranu je dobré, že to autoři na konci děje vyvážili i pozitivním způsobem. Co se týká filmu jako takového, jde o další z hereckých parád Mistra Hrušínského za výborné asistence paní Galatíkové, "Hujera" pana Lohniského apod. Jediné, co bych vyměnil, byla až přespříliš "na mozek lezoucí" hudba, avšak to je jediná malá připomínka k jinak velmi povedenému lidskému příběhu.

Vojáček a dračí princezna (1982) (TV film)

Svým jednoduchým scénářem je to ideální Hodinovka pro děti, avšak i dospělý by neměl odcházet zklamaný už jen díky výborně zahrané dvojroli Libušky Šafránkové za zdatného sekundování Ládi Mrkvičky.

Kapsáři a falešný uhlíř (1988) (TV film)

Ačkoliv nemám v oblibě jiné pohádky než ty z českého prostředí, tak tato je skutečně velmi světlou výjimkou. Diváci se zde seznámí s kulturou a tradicemi Japonska ve skvěle napsaném a poutavě zpracovaném příběhu, kterému ještě přidal na kvalitě špičkový výkon M. Donutila. Kdyby tak byli naši soudci a zákonodárci alespoň z půlky spravedliví a chytří, jako ten Ooka, to by se nám žilo.

Třeboňská pohádka (1982) (TV film)

Milá pohádka, která mě sice dějem nijak nenadchla, ale malé diváky určitě pobaví. Pojednává o jednom zamilovaném páru z jižních Čech, přesněji z Třeboně, který to však nemá vůbec jednoduché, protože tatínek nevěsty (ve skvělém podání J. Vinkláře) lásce nepřeje kvůli nízké urozenosti ženicha (výborný I. Luťanský). Raději by ji provdal za hvězdáře (v perfektním podání J. Přeučila). Naštěstí jim ke splnění jejich snu pomůže Jakub Krčín v podání výtečného V. Vosky. Škoda, že autoři nepoužili pár záběrů přímo z nádherných třeboňských rybníků, přidalo by to na celkové kvalitě a atmosféře příběhu. Takto se jedná pouze o průměrné dílko za tři bodíky.

Prstýnek bez kamínku (1986) (TV film)

Výborné herecké výkony zejména pana V. Dlouhého, Kopejdy a Trávy nám zaručí, že i dějově o něco chudší pohádka je velmi příjemnou podívanou jak pro malé, tak i pro nás dospělé diváky. Hodnotím jako lepší průměr.

Pohádka z Kampy (1986) (TV film)

Příjemná pohádka, kvalitně obsazená, která jistě pobaví zejména ty nejmenší diváky a pro nás větší nezbývá než konstatovat, že díky chudšímu ději si zaslouží maximálně tři hvězdičky.

O chytrém šachovi (1983) (TV film)

Ačkoliv mě orientální pohádky většinou nudí, tak tato je výjimkou. Po sice podezřelém začátku se vše začalo vyvíjet solidním způsobem, jediné, co bych ještě vylepšil, je ukončení, které mohlo být scénáristicky bohatší. Celkově však mírný nadprůměr a tedy spokojenost.

Perníkový dědek (1983) (TV film)

Ačkoliv scénář není nic moc, maximálně tak na dva body při zavření obou očí, tak hodnoceno dětským pohledem, byla to jedna z mých oblíbených nejspíše díky zajímavému nápadu s perníkem a parádním kulisám. Za famózního pana Císlera, ale i tradičně osvědčenou pohádkovou babču paní Havelkovou dávám tři kousky.