Nic než trable (1991)

Šílená potrhlost vyhřezlá z kokaínom nahlodanej mysle Dana Aykroyda a jeden z tých filmov, na ktoré by hlavné herecké hviezdy radšej zabudli a vymazali ich zo svojich CV-čiek. Napriek tomu (alebo práve preto?) nemožno tejto aykroydovine uprieť isté zvrátené čaro. K zábavnejším WTF momentom patrí John Candy v dvojroli a poněkud "out of place" raperské číslo Digital Underground s mladým 2pacom v zostave.

V zajetí démonů 2 (2016)

O triedu horšie ako jednotka. Kým sa Warrenovci aktívne pustia do riešenia prípadu, uplynie hodina (!) reálneho času a pak nasleduje už iba prepálený jump-scare-fest. The Clash milujem, ale ukotvenie deja do metropole UK peckou London Calling považujem za otrepané klišé a na krucifix ako ultimátnu zbraň proti silám zla som vyslovene alergický. Čo ma ale naštvalo najviac: medzi dobovými zábermi z britskej TV ani sekunda z šou Bennyho Hilla. Neodpustitelné!

Apač (1954)

Aldrichov prvý Technicolor nesie v sebe typický otisk doby: je príšerne didaktický, vyfabulovaný a bizarne obsadený. Atletický dlouhán Burt Lancaster v roli modrookého indiána sice nepôsobí tak ujetým dojmom ako Džingischán Johna Waynea v prepadáku The Conqueror, ale v kombinácii s ikonou bigotných Američanov Jean Peters (tiež v "redskin & blue eyes" móde) je to docela silné kafe.

Hacker (2015)

"Piss off and die, ghostman." Za mannovsky sofistikovanou maskou digitálnej žánrovky sa skrýva priam mystické pojednanie o virtuálnom anarchizme a jeho psychologicky značne komplikovaných aktéroch...

Hardcore Henry (2015)

Na ruské pomery docela zábavné, ale zároveň príliš odťažité a vykalkulované. Film bez hlavného hrdinu, s komickým záporákom a prakticky neexistujúcim dejom. Ani sebalepšie GoPro nenahradí dovednosti skutočne kvalitného kameramana. Oproti takému Cranku, z ktorého adrenalínovej filmárskej estetiky Henry vychádza, chýba aj väčšia miera nadsázky a tzv. replay value. Hoci si to nájde verných direct-to-video imitátorov, mám podozrenie, že sa v Henryho 90 minútach formát FPS-kového akčňáku slušne vyčerpal.

Stáhni mě do pekla (2009)

Taký vylepšený Evil Dead, bez Brucea, ale s buchtou. Raimi je vo forme: desí, terorizuje a znechucuje bez zbytočného gore a bez eRkového ratingu, čo považujem za pozoruhodný výkon. Démonickú atmosféru Raimi umí jak nikto a "normálne" dejové scény dostávajú vďaka Demingovej kamere a jeho výraznému nasvieteniu pôvabný "artificial" look, ktorý skrátka milujem. Alison Lohman je typovo výborne obsadená, jej scream queen je zakríknutá, civilná, ale sexy. Sledovať také sympatické stvorenie pocákané a poblité ako konštantne dostáva na prdel od ošklivých kreatur v Raimiho "in your face" podaní je bezkonkurenčný divácky zážitok.

Johnny Mnemonic (1995)

90s cyberpunkový bizar. 90s, lebo 180 giga-bytová pamäť tu predstavuje niečo, nad čím sa treba vzrušovať a tiež kvôli dobovej fascinácii internetom. A takisto, pretože je tu Ice-T: patrón béčkovej produkcie, ktorého sme vtedy vnímali skôr cez jeho striktne jednorozmernú hereckú persónu než ako rappera. Cyberpunkový, lebo scenár napísal "godfather" žánru William Gibson a film sa pokúša o mix paranoidnej atmosféry Totall Recall s urban decay lookom Strange Days. Bizar, lebo Keanu predvádza jeden zo svojich najhorších výkonov, Lundgren tu má akýsi podivný ježišovský imidž a vo finále sa hlavný hrdina prepojí so super-inteligentným delfínom, pričom celú seansu sprevádzajú flashbacky z detstva.

Johanka z Arku (1999)

Ďalší Bessonov triumf. Ak nie komerčne, tak umelecky určite. Obzvlášť, keď išlo v podstate o job na zakázku: režírovať mala pôvodne Kathryn Bigelow, Besson mal dohliadať na projekt z pozície producenta. Dejovo film začína strácať dych až v poslednom dejstve (po uväznení Johanky) a toľko očakávaná katarzia sa nedostaví v takej intenzite ako by si divák zaslúžil, čo považujem za jediný výrazný zápor. Dovtedy je to ale dynamická, slušne odsýpajúca historická jazda s výborne obsadenou hlavnou hrdinkou. Milla Jovovich predvádza jeden zo svojich top hereckých výkonov a jej kreácia je čisto v súlade s "fucked-up" charakterom Johanky, tak ako ju Besson chcel vykresliť. Kritizovať Millu je podobne irelevantné ako vyčítať Elizabeth Berkley, že je príšerne over the top v Showgirls, lebo plnila režisérove pokyny.

Na útěku za průšvihem (1993)

Madsen a Patricia Arquette sú moji obľúbenci, ale ako "couple in trouble" im to spolu veľmi nehraje. Billy Bob v malej roli gangstra-pitomca či Spielbergov kameraman Kaminski celkovému dojmu tiež nepridali.

Deadpool (2016)

Naprostá bomba a kopanec do rozkroku všetkým tým Avengerom, Kick-Assom a podobným šmejdom. TAKTO má vyzerať poctivý komiksový film. Tim Miller debutuje s takou razanciou, až sa patrí skonštatovať, že popri dvojke Neveldine/Taylor, rejžovi Dredda Petovi Travisovi a Denisovi Villeneuve patrí medzi najsľubnejšie režisérske talenty, akými mainstreamový Hollywood disponuje. Trailer ma veľmi nenadchol, ale hláškujúci Reynolds mi zavrel hubu prakticky okamžite. Vychytané cameo v strip-klube ma uistilo, že je to na plný počet a ten pocit zostal až do záverečnej potitulkovej scény. Pôvodne som dával väčšie šance Ayerovi a Suicide Squad, ale teraz fakt neviem. Deadpool nasadil latku poriadne vysoko.