Hatchet (2006)

Spíše trapné, než vtipné. Spíše debilní, než zábavné. Spíše otravně zahrané, než dobře a důvěryhodně. Jako horor nemožné. Jako komedie spíše nudící. Znám lepší, kde mám důvod se smát. Toto jen z nouze - pro večerní únavu a pak spinkat.

Neviditelný muž (1933)

Velmi záživné a trikově nedostižné. Nestačil jsem se divit, jak byli v té době vynalézaví a schopní. Film má dobrý děj s příjemně filozofickým podtextem. Takovéto filmy mám opravdu rád. Člověk je může rozebírat dost dlouho v duchu - Co bych dělal já, co by kdyby, proč tak a ne jinak, atd. Super. Tak starý sci-fi film a přesto patří u mě mezi nejlepší, co jsem viděl. Nebýt useklého, a tudíž zklamání přinášejícího konce, dám těch 5 * hned z fleku. - SPOILER - (nemůžou ho chytit, a pak usne ve stodole a najednou...). Dost unáhlené.

Kruté oči hor 2 (1984) odpad!

U některých počinů pana Cravena, zvláště v období 1985 - 95, mám pocit, že je na drogách. Jsou prostě ujeté. U tohoto snímku mám přímo pocit, že pan Craven prodělal "delirium tremens"!

Hory mají oči (1977)

Tohle patří mezi to lepší z dílny pana Cravena. Koukat se na to dá. Nenudí to. Atmosféra je dusná - hlavně v přívěsu - a herci nejsou stupidní ani nesympatičtí. O 29 let později nás pak poctil pan Aja remakem tohoto díla, který zvládl opravdu dobře a já, i když remaky nemám v lásce, přiznávám, že to byl remake povedený, trikově správně vylepšený, s ještě dusnější atmosférou. Pan Aja, na rozdíl od pana Cravena, si vůbec nemusel lámat hlavu s dějem, který je úplně stejný, prostě sprostý opis, ale celkově tento film, "naštěstí pro něho", vyzvedl v mých očích o jeden level výše. V roce 1977 to byl nejspíš pro diváky šok. To Craven začínal a ještě měl "čistou" hlavu. Byl schopen vymyslet něco dost originálního a skandálního. A neliboval si ve vyloženě stupidních zakončeních svých "hororových" děl. Co totiž následuje v jeho tvorbě od roku -85 až -95 se mi hodně težko vizuálně zpracovává. V roce pak 2006 takový film, od pana Ajy, není zrovna překvapením, ale když při oné scéně v přívěsu, na té si pan Aja dal sakra záležet, čumim v kině jen s otevřenou hubou a dívenky odcházejí na záchod zvracet, řikám si, že originál poctil remakem tentokrát ten správný muž na správném místě.

Had a duha: Smrtící voodoo (1988)

Škoda, škoda a zase škoda. Zpočátku to vypadalo na dobrý a záživný thriller z prostředí temného "Haiti". - SPOILER - Dělání zombie z lidí pomocí extra jedového moku je celkem originální. Bill Pullman je sympatický a uvěřitelný. Děj baví a není stupidní. Vše se po...., když příde konec. Proč tam musí za každou cenu pan Craven vždy namíchat takovou paskvilní slátaninu duchařiny, obludária a krve? Proč takový hezky odsýpající příběh, který nevypadá zase tak úplně mimo reálno zakončí tak debilně až trapně? Asi si ke konci scénáře musí šlehnout, aby měl tu energii, aby to mělo grády, a aby pak ten film celej shodil. (?ne/chtěně?) Tyhle "zlomy" u něj nechápu a obecně nesnášim. Proto jen 2 *.

Prokletí (2005)

V rámci Cravenománie (prověrka všech "jeho" filmů) jsem si tento film pustil opět po několika letech. Zapomněl jsem, že jsem ho už tehdá viděl. Po deseti minutách se mi paměť osvěžila a já si rozpomenul. Je to hovadinka, co si hraje na "Vlkodlaka" s partou připitomělých a mně nesympatických teenfuckerů. Christina Ricci mi nepříde hezká a Jesse Eisenberg mi tady neseděl. I když hrát umí. Craven, "Mistr hororů", tímto neudělal horor, ale komedii. Čím více "jeho" filmů vidím, tím více mám pocit, že točí místo hororů jen takové strašidelné komedie, nebo parodie na horor. Jestli je to záměr tím líp. Jestli ne, tím hůř!

Rytíři (1993)

Poctivé béčko, které mě dostatečně zabavilo a nenaštvalo svou stupiditou - jako jiná, méně povedená. Souboje nejsou špatné a jsou i sem tam vtipné. Ten Henriksenův pařát je boží. A jak s nim pak dostane na držku - no to sem nemoh. Od Alberta Pyuna jsem viděl jen "Kyborga", který mi přišel nudný a blbý a "Kickboxery", kteří jsou skoro odpadový. Toto se mu ale opravdu povedlo. K. Kristofferson je sympaťák a tahle role mu dobře sedla a co se týče Kathy Long, tak souhlasím, že to neni žádná kráska, ale kopat a mlátit umí dobře. Nechtěl bych jí naštvat blbým komplimentem.

Noční můra v Elm Street (2010) odpad!

To snad pan Samuel Bayer nemyslel vážně! Hrůza to opravdu je. Ale dokoukat to! Za prvý je to jen ubohej remake. Neni tady špetka vlastní invence. Freddy Krueger tady vypadá jako ubohej sprostě a nevtipně hláškující "zombák" a nahání mi strach asi jako plamenem osmahlá víla Amálka. Herci a herečky jsou nemožní výkonem a nesympatičtí vzhledem. Čirý děs a běs. Bohužel to jen sledovat!

Noční let (2005)

Po pětileté přestávce nám "Mistr hororu" - Wes Craven - nachystal další dávku děsu. Naštěstí ne, co se filmu, jako celku, týče. Po odpadovém "Cream 3" je tu "Noční let". Což není taková hrůza, ale předvídatelné to je - až mrazí. Cillian Murphy je hrozná držka a roli v tomto počinu jsem mu vůbec neuvěřil. Děj je naprosto běžný, nijak vybočující, pan Wes se vůbec nesnaží po 5 letech nás něčím překvapit nebo nějak upoutat. Ono vůbec mám takový pocit, že celá jeho tvorba je dosti jednotvárná. Že pan "Mistr hororu" si nerad namáhá palici, aby vymyslel opravdu nějakou libůstku. A já myslel, že 5 let je dost dlouhá doba na regeneraci neuronů po delším drogovém opojení.

Vřískot (1996)

Wes jde do sebe a navštívil protidrogovou léčebnu. Přes všechna zklamání a utrpení před obrazovkou, za která mu vděčím, musím zde přiznat, že Vřískot byl jedním z nejlepších thrillerů, co jsem doposud viděl. Jako horor bych to ani neoznačoval. Zde mě pan "Mistr hororu" - Wes Craven - opravdu překvapil a svým dílem pobavil. Je zde dobrá zápletka, dobře navozená atmosféra, úmrtí jsou nápaditá, někdy až zvrhle vtipná a herci kvalitní, dali si záležet. A čím jste mladší, tím to na vás více působí. To o dalších dvou pokračováních nelze říct ani s kudlou na krku!