Vzpoura hraček (1946)

No jo, je to od Hermíny, ale tohle se mi ještě líbilo a nebudil jsem se potom strachy. :-))

Záhada hlavolamu (1993)

V protikladu ke starému televiznímu seriálu, kde krome Dušína byli všichni kluci fajn, je to tady přesně naopak.

Za mraky (1995)

Tak opravdu nevím, jestli hvězdičky tři, nebo čtyři. Z počátku, v prvním příběhu o vědomém nenaplnění životní lásky, to bylo spíše na tři, ale v závěrečném příběhu o nenaplněné lásce jednoho z aktérů, z důvodů citové angažovanosti druhého z aktérů k někomu jinému, to zase bylo na čtyři. Nemyslím si, že je to studený film, ale těžko natočit žhavý film, když všechny příběhy v něm jsou o míjení a rozcházení. Takže rada: zamilovaní na to nekoukejte a pokud jste zrovna sami, nebo se rozcházíte, dávejte pozor, abyste se tomu moc nepoddávali.

Země policajtů (1997)

Kdykoliv hovořím o tom, že je Sly herec, myslím tento jediný film.

Ziegfeldův kabaret (1945)

Ziegfeld Follies je pojem. Tedy původní Zegfeldova divadelní show. Ta byla předchůdcem muzikálů. A tento filmový muzikál mapuje to nejlepší, co bylo možno na jevišti music hallu vidět. A mimochodem je to tuším jediný film, kde se spolu setkali král muzikálů Fred Astaire a jeho korunní princ Gene Kelly.

Zkrocená hora (2005)

O.K. Ang Lee opět nezklamal. Tedy budu dělat jako že Hulka nenatočil, ano? Ale už kdysi dávno natočil smutnou komedii Svatební hostina a teď je tady tenhle film. Film, při jehož sledování 96% většina musí udělat to, co, podle Harveye Fiersteina musí dělat u VŠECH filmů menšina 4% - přeložit si jej. A kupodivu většina zjistí, že i když film je o menšině, není to vlastně pravda, protože se příběh týká všech. Láska je jen jedna, není menšinová, nebo většinová. Musí být jen opravdová. A tenhle film je v tomto velmi otevřený, možná až krutý. Ale není to alegorie, jako vynikající X-Men 2. Je to příběh lásky gayů, který by bez gay tématu postrádal smysl, protože párek straightů by takovou romanci prožít nemohl. Nikdo z většiny nemusí žít ve strachu a posměchu jen pro svůj cit, tohle znají jen gayové (a lesbičky, samozřejmě). V letech minulých to bylo jistě mnohem horší, než je tomu dnes, ale dnešek se může proměňovat právě i díky takovým filmům jako je Zkrocená hora.

Zpívání v dešti (1952)

Jeden z posledních muzikálů, který vznikl tak, že se sesbíraly různé písně různých autorů a přismolil se jim děj. Ale jaké písně a jaký děj! Tohle je film, ve kterém všechno funguje tak, jak má být. Písně, na něž mělo studio práva a rozhodlo se je použít, nijak trapně neční z děje, který geniálně ukazuje dobu skonu filmu němého a nástup zvukového. Skvělé obsazení v čele s korunním princem muzikálu Genem Kellym. Tomu zdatně sekunduje rozkošná Debbie Reynoldsová a místy jej i zastiňuje úchvatný Donald O'Connor. Tenhle film, to je král starých muzikálů.

Zvětšenina (1966)

Vskutku neuchopitelný a proto mnou milovaný film. Pleskání neexistujícího tenisového míčku. Mladička Vanessa Redgraveová. David Hemmings odhazující nepotřebný krk rozbité kytary, o který tak urputně bojoval. Neopakovatelná atmosféra v parku, šustící listoví keřů, jež jsem slyšel i ve chvíli, kdy se fotograf nad sušícími se fotografiemi snažil přijít na kloub záhadě.