Barbie (2023) odpad!

Čakal som, že si konečne po rokoch oddýchnem... obrovské sklamanie no zároveň aj malá výnimočnosť - namiesto toho aby sme sa dočkali transgender alebo LGBTI ideológie sa dostávame k základnému problému z 80. a 90. rokov - ach ten strašný biely heterosexuálny už, ktorý sa snaží zbaviť ženy práv a pretvoriť Barbieland na pomaly zombieland lebo "patriarchát". Je mi z toho na vracanie. V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s tým, že biely heterosexuálny muž je vnímaný pre spoločnosť pomaly ako  väčšia hrozba než nejaký pedofil. Som neskutočne sklamaný z tohto prístupu, avšak, čo Hollywood chcel, to pridal.  Oceňujem vtipnú poznámku vo filme, že ani Barbie ani Ken nemajú rozmnožovacie orgány, čo je OK. Ostatné je však už len trpké sklamanie. Zápletka je o ničom, premrhaný potenciál Barbie a Kena v skutočnom svete, kde sme mohli byť svedkami mnohých vtipných situácií. Fuj.

X (2022)

Prvá hodina filmu ma totálne unudila a len s veľkým sebazapretím som sledoval ďalej. Kebyže si chcem pozrieť erotický film, porno, alebo čokoľvek iné, vyberiem si práve tento žáner. Za mňa prvá polhodina totálna nuda, ktorú nezachráni ani psychopatická starena. Za mňa hodina a pol strateného života, ktorý mi už nikto nevráti.

Eternals (2021)

Osobne ma Marvel nesklamal. Aj napriek tomu, že film je nadštandardne dlhý a týka sa prevažne dialógov, záver a zápletka nesklamú, rovnako oceňujem aj potitulkove scény. Miestami by to chcelo možno zosekat na kratšiu verziu a určite by to malo väčší úspech. Úplne nie celkom chápem, prečo z Theny urobili psychicky labilnu vrazdiacu maniacku, na druhej strane sa mi páči, že konečne dostali priestor aj hendikepovani ľudia. Osobne som proti nutenemu pridavaniu gay párov vo filme, avšak aj toto Marvel ponal citlivo a to tak, že ma to v žiadnom prípade neurazilo. Keby bol film kratší, bolo by to 5 hviezd, takto len 4.

Finch (2021)

"Not great, not terrible". Celkom fajn post apokalyptické sci-fi so zaujímavým námetom a Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Nápad zaujímavý, spracovanie tiež, škoda len, že neboli rozpracované viac niektoré aspekty post-apokalyptického sveta - napríklad sledujúce auto. Za mňa príjemný oddychový príbeh, ale na druhej strane žiaden kasový trhák, ktorý by ma prinútil si ho pustiť znovu.

The Deep House (2021)

Už dávno ma žiaden horror tak neoslovil ako tento tu! Musím priznať, že po dlhej dlhej dobe som našiel film z tohto žánru, ktorý má skutočne to, čo má správny film mať. Na začiatku síce pomalý rozjazd a trochu nerealistický anglický dabing v maskách pod vodou sa pri tomto spracovaní dá asi odpustiť. Takúto ducharinu tuším ešte nikto nenatočil. Prečo by sme mali ísť do vesmíru, keď nám stačí preskúmavať strašidelné domy pod vodou? Trochu umelo a nasilu mi tam prišla vložená začiatočná sekvencia z Ukrajiny, ale to sa dá myslím odpustiť.

Dubček (2018)

Skvelé herecké výkony a snaha zachytiť Augustové udalosti z politického pohľadu a z pohľadu hlavných aktérov Pražskej jari. Po desiatkach rokoch si tak ľudia môžu aspoň čiastočne predstaviť, čo všetko zažívali počas okupácie naši politici, ako niektorí (Husak), rýchlo zmenili kabát a ako mal až do posledných momentov pred okupáciou Dubček vierubv zdravý rozum a socializmus s ľudskou tvárou. Vo filme neuvidíte samotný akt okupácie, ktorý mohol byť podľa mňa spracovaný aj trochu lepšie, no napriek tomu dávam 5 z 5. A hlavne nezabudnime, aká je dnešná sloboda dôležitá a ako za ňu museli ľudia bojovať. Pre mladých by som to zaradil na zoznam povinnej filmografie.

Smrtihlav (2017)

Po zaujímavých traileroch prišlo nakoniec obrovské sklamanie v podobe konepčne chaoticky natočeného filmu. Človek by očakával, že sa pozrie na dejiny z pohľadu Heydricha a čo ho viedlo ku jeho koncepcii riešenia židovskej otázky". Namiesto toho sa dozvedáme na začiatku, len o jeho vyhodení z nemeckého námorniíctva a naverbovanie do SS. Potom to má celé už chaotický spád, od vyvraždenia SA, po začiatok vojny, jeho menovania za ríšsského protektora, jeho zavraždenie a pod. Prose celé zle. Chýbali mi akékoľvek emócie, trochu humorné mi prišlo spievanie československej hymny američanmi, ale inak pre mňa celý film obrovské sklamanie. Oproti @Antrhopoid slabý odvar! Jedna hviezdička už len za to, že je film z prostredia 2. svetovej vojny.

REC 3: Počátek (2012) odpad!

Úplné sklamanie, kto videl REC a REC 2 - neodporúčam si kaziť chuť a radšej si pre istotu pozrieť jeden z prvých dvoch filmov - trojka je absolútny a totálny gýč, ktorý nič nerieši, nič nevysvetľuje a neponúka ani čiastočné vysvetlenie toho, čo sa v predchádzajúcich dvoch filmoch udialo. Ak mal toto byť prequel tak ja som Matka Tereza. Odpad!

Snow White: A Deadly Summer (2012) odpad!

Film, ktorý som nedokázal dopozerať do konca a už po polhodine som si musel dať prestávku. Amatérska kamera, patetickí herci a zápletka, ktorá je tak ľahko predvídateľná, že až. Najviac ma dojali "nočné scény" natočené počas slnečného dňa, pričom sa len trochu sfarbí obraz do modra. Slabé výkony hercov nezachránia ani pekné a neopozerané tváre v hlavných úlohách. A to som ešte nespomenul fakt, že zlí chlapci nechajú celý deň mŕtvolu dievčaťa na frekventovanej verande a nikto si ju nevšimne? Nuž ako myslíte.... Ak chcete niekoho nahnevať nekvalitnou snímkou, odporúčam vám ho poslať do kina práve na tento film.

Zrození Planety opic (2011)

Videl som pôvodnú sériu planéty opíc, a napriek tomu, že klasika je klasika, Wyattovo Zrodenie Planéty opíc bude vo mne ešte veľmi dlho rezonovať. Okrem silného emocionálneho motívu, ktorý vás sprevádza počas celého filmu sa v záverečných fázach dostanete do štádia, kedy budete oveľa viac fandiť opiciam ako ľuďom, pretože sú to práve opice, kto sa správa ľudskejšie. Rovnako sa autori snažili zachovať aspoň čiastočnú paralelu s filmami z 20. storočia keď vedúcu osobnosť opičej revolúcie nazvali Cézarom a na druhej strane sa vracajú k pôvodnému príbehu ktorý hovorí o tom, že na počiatku opičieho veku sa opica vzoprela človeku a povedala "NIE!". Po dlhej dobe môžem povedať, že som videl veľmi kvalitný film z americkej produkcie a myslím si, že pokiaľ bude pripravená ďalšia časť môže to dospieť k remaku celej série filmov.