Bakaláři - Dítě (1976) (epizoda)

Není malých rolí - což opět dokazuje MISTR Menšík na krátkém formátu bakalářské povídky v roličce podváděného manžela. Famózní herecký výkon!

Zátiší (2013)

One Man Show Eddieho Marsana (kterého si asi nejvíce pamatujeme ze znělky MFFKV). Cesta upjatého státního úředníčka k sebeobrození. Film mého srdce.

Zkáza krásou (2016)

Přečetl jsem kdysi paměti Lídy Baarové jedním dechem. Nedivím se Třeštíkové, že z cenného natočeného materiálu udělala po letech dokument. Má obrovskou sílu osobního prožitku.

Bojovali za vlast (1975)

Tento sovětský válečný opus jsem poprvé viděl v kině Moskva před čtyřiceti lety v rámci projekce pro žáky ZDŠ. Celý život mi zůstaly v hlavě dvě emočně vypjaté scény. V té první se ukryje mladý ruský voják před jedoucím německým tankem Tigrem do vykopané díry, aby po přejetí zaútočil zápalnou lahví na zadní část tanku. Ovšem německý tankista se na díře protočí a vojáka rozdrtí. Ten ovšem ještě stačí tank zapálit a poté zemře jako hrdina. Druhá scéna je herecký duel Bondarčuka a mladinké droboučké zdravotnice, která se zoufalá snaží na kabátu odtáhnout nemohoucí 94-kilové tělo těžce zraněného vojáku na ošetření do vzdáleného lazaretu, což se jí nějakým zázrakem podaří a zachrání tím jeho život. Film zcela právem patří do zlatého fondu světového válečného filmu.

Osud člověka (1959)

Nominace na cenu Nejdepresívnější snímek všech dob zcela naplňující první tezi filozofie Egona Bondyho "všechno stojí za hovno". Takto těžký osud nezlomí ani veliký sovětský člověk. Nyní již vím, proč mají Rusové takovou spotřebu vodky.

Vzpomeň si (2015)

Atom Egoyan je opět ve vrcholné formě! Po úžasné sérii filmových klenotů- Exotica, Světlé zítřky a Feliciina cesta- upadl režisér do jakéhosi Stand-by režimu, kdy točil nenápadné snímky, ničím nevynikající, aby po 16-ti letech povstal z popela s titulem Remember. Vynikající scénář, dechberoucí výkony stařičkých hereckých es a úderný konec. Velmi silný příběh.

Fúsi (2015)

Dlouho jsem žádnému filmovému hrdinovi tak moc nepřál trochu té lásky a štěstí. Starý mládenec bydlící s dominantní matkou se v 45-letech poprvé zamiluje. Je to velmi prostý, v podstatě jednoduchý hluboce lidský příběh. Představitel Fúsiho vstřebal svou roli tak, že nelze dost dobře pochopit, že je to celé pouze herecký výkon. Je nesmírně přesvědčivý a nutí diváka prožívat všechny emoce. Jedná se v podstatě o severskou romantickou komedii naprosto se lišící od americké sračkoidní produkce, kterou na nebohé divačky chrlí komerční TV stanice. A konec korunuje dílo.